5 sposobów na wykorzystanie pożyczki gotówkowej

Pokaż więcej
Data publikacji Data publikacji: 17.04.2022
Edytowane Edytowane: 18.10.2023
Czas czytania Czas czytania: 12 min
wyświetleń 0 wyświetleń

Kiedy ostatni raz znalazłeś się w gorszej sytuacji finansowej i nie byłeś do końca pewien, jak za coś zapłacisz? A co z ostatnim razem, gdy czułeś się przytłoczony liczbą miesięcznych płatności, zaległościami na kartcie kredytowej i tymi wszystkimi różnymi terminami płatności, o których musisz pamiętać? Czy nie byłoby łatwiej skonsolidować je wszystkie w jedną ratę? Czasami przydałaby się nam tylko niewielka pomoc w przetrwaniu cięższego okresu, a pożyczki gotówkowe są często taką niewielką dodatkową pomocą, gdy najbardziej tego potrzebujemy.

5 sposobów na wykorzystanie pożyczki gotówkowej - Crezu

Pożyczki gotówkowe różnią się od kredytu samochodowego lub kredytu hipotecznego, ponieważ zazwyczaj nie wymaga się żadnego zabezpieczenia, aby wziąć taką pożyczkę. Na przykład w przypadku kredytu samochodowego pożyczkodawca zapewnia pieniądze na zakup samochodu, które obiecujesz spłacić w określonym czasie. Jeśli nie spłacisz kredytu, Twój samochód zostanie zabrany i zlicytowany w nadziei, że pożyczkodawca odzyska swoje pieniądze.

Jednak przy pożyczce gotówkowej często nie ma zabezpieczenia. Banków na ogół nie interesuje to, co robisz z pieniędzmi, o ile spłacasz je zgodnie z umową. Ta elastyczność pozwala na korzystanie z pożyczek osobistych do pokrycia wielu różnych wydatków, wtedy gdy potrzebujesz dodatkowej gotówki.

Zanim przejdziemy do kilku z wielu powodów, dla których możesz chcieć wziąć pożyczkę gotówkową, jedna rada: nie wszystkie pożyczki są takie same. Niektórzy pożyczkodawcy pobierają więcej opłat niż inni, a to może drastycznie wpłynąć na całkowitą kwotę, którą ostatecznie spłacisz. Więcej o tym później; najpierw przyjrzyjmy się pięciu różnym sposobom na mądre wykorzystanie pożyczki gotówkowej.

1.Konsolidacja zadłużenia: spłacaj tylko jedną ratę.

W przypadku osób posiadających kilka kart kredytowych czy drobnych kredytów konsumpcyjnych (lub innych źródeł zadłużenia), pożyczka gotówkowa może pomóc skonsolidować wszystkie płatności w jedną, czyli skonsolidować zadłużenie. Pomysł polega na tym, że dokonanie jednej płatności jest znacznie łatwiejsze niż pamiętanie o płaceniu wielu rat lub minimalnych płatności na kilku kartach kredytowych. Być może niektóre z limitów tych kart kredytowych są już bliskie pełnego wykorzystania salda i ma to negatywny wpływ na Twoją zdolność kredytową. Pożyczki gotówkowe mogą mieć znacznie niższe oprocentowanie niż karty kredytowe. Chociaż wiele z tego zależy od twojej zdolności i historii kredytowej, pożyczka gotówkowa może pozwolić Ci zaoszczędzić pieniądze na odsetkach, które są naliczane na rachunkach kart kredytowych (lub wynikają z innych wysoko oprocentowanych kredytów). Konsolidacja zadłużenia może również służyć jako nowy początek odbudowy zdolności kredytowej i Twojego spokoju finansowego.

2.Wyjątowe okacje: zapłać za wesele lub wreszcie pojedź na wakacje.

Chociaż zaciągnięcie pożyczki gotówkowej na opłacenie wydarzeń takich jak wesela lub wakacje może wydawać się przesadą, jest to opcja warta rozważenia. Jeśli szykuje Ci się tego typu wydatek, pożyczka gotówkowa może pomóc Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy na odsetkach w porównaniu do wrzucania tego typu obicążeń na kartę kredytową.

3.Pożyczka pomostowa: pożyczka, która pomoże Ci przetrwać chwilowy brak gotówki.

Jeśli jesteś w chwilowo gorszej sytuacji i potrzebujesz szybkiej gotówki, pożyczka gotówkowa może służyć jako tymczasowy pomost, dopóki nie pojawią się Twoje regularne przychody. Na przykład, jeśli wiesz, że otrzymasz pieniądze za miesiąc, ale musisz zapłacić za coś, co jest pilne, pożyczka pozwoli Ci mieć pod ręką potrzebną gotówkę. Następnie możesz spłacić pożyczkę od razu gdy wpłyną twoje oczekiwane pieniądze (oczywiście poniesiesz wtedy pewien koszt odsetek).

4.Wydatki: remont, nieplanowana naprawa samochodu czy prywatny zabieg medyczny.

Rzeczy mają tendencję do psucia się w najbardziej nieodpowiednich momentach, zwłaszcza jeśli chodzi o samochód lub coś w domu. Takie nagłe, nieprzewidziane naprawy mogą być drogie. Konieczność usunięcia nieprzewidzianej awarii może być niezwykle kosztowna i stresująca, zwłaszcza gdy nie masz awaryjnego konta z zaskórniakami, które mógłyby pokryć takie nieoczekiwane wydatki. W przypadku napraw samochodu i prac remontowych istnieje wiele rzeczy, które nie są objęte polisami ubezpieczeniowymi i gwarancjami. Zamiast zaciągać kredyt hipoteczny (lub samochodowy) na relatywnie niewielkie wydatki, możesz wykorzystać pożyczkę gotówkową na opłacenie tych wydatków, a następnie spłacić ją w takich ratach, na jakie pozwala Ci Twój budżet.

Niektóre modernizacje domu mogą na dłuższą metę zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię, a pożyczka gotówkowa może być wykorzystana również na sfinansowanie właśnie takich rzeczy.

Nawet jeśli masz w planach jakiś prywatny zabieg medyczny, który odkładasz do czasu aż zgromadzisz pieniądze, pożyczka gotówkowa może zapewnić Ci potrzebne na to środki.

5.Cokolwiek chcesz: dokonywanie innych zakupów, które zawsze były odkładane na później.

Czasami wszyscy chcemy po prostu zafundować sobie coś miłego, a nie zaoszczędziliśmy wystarczająco dużo, żeby po prostu sobie to kupić. W zależności oprocentowania i prowizji (zaczynasz dostrzegać prawidłowość?), pożyczka gotówkowa może być bardziej opłacalna w dłuższej perspektywie niż płacenie za takie rzeczy kartą kredytową. Chociaż nigdy nie jest mądrze zaciągać dług na „zbędne” wydatki, możliwe jest odpowiedzialne ich finansowanie przy kosztach niższych niż przy użyciu karty kredytowej.

Nie wszystkie pożyczki są sobie równe.

Rozważając dokonanie znaczącego zakupu lub niezbędnej naprawy samochodu lub domu, dokładnie sprawdź różne opcje płatności. Odrobina staranności może naprawdę Ci się opłacić, jeśli chodzi o stopy procentowe, gdy skorzystasz z ofert z najniższym oprocentowaniem i prowizjami. Zanim wyciągniesz kartę kredytową i przyłożysz ją do czytnika, upewnij się, że nie byłoby lepiej, gdybyś zaciągnął pożyczkę gotówkową na zapłacenie tego, co właśnie zamierzasz kupić. Skonsultuj się z zaufanym doradcą kredytowym, aby uzyskać więcej informacji o tym, w jaki sposób pożyczka gotówkowa może potencjalnie być korzystniejsza do sfinansowania tego zakupu z niskimi ratami miesięcznymi i bez kar za wcześniejszą spłatę.

Udostępnij:
4.9 / 5
(0 ocen)
Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Sortuj: Nowe

Podobne pozycje

left
background image
Najpopularniejsze
Pożyczki ślubne: Jak zapłacić za wesele

Jeśli zastanawiasz się, jak zapłacić za wesele – dla siebie lub kogoś, kogo kochasz – powinieneś jak najszybciej zacząć oszczędzać na to pieniądze.

1071
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Jak wybrać właściwą pożyczkę krótkoterminową

Myślisz o złożeniu wniosku o pożyczkę krótkoterminową? Na początku warto się zastanowić, ile dokładnie chciałbyś pożyczyć i na jak długo, zanim zaczniesz porównywać oprocentowanie, ponieważ pomoże Ci to w podjęciu decyzji.

858
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Potrzebujesz szybkiej gotówki?

Kiedy potrzebujesz pieniędzy w sytuacji kryzysowej — aby zapłacić za naprawę samochodu, zaległy rachunek lub prywatnego lekarza — możesz podjąć decyzję zanim pomyślisz o swoich przyszłych finansach.

1067
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Czy pożyczka może pomóc w czasie kryzysu?

Znalezienie odpowiedniej pożyczki i zdawanie sobie sprawy z różnych opcji jest szczególnie ważne w kryzysowych czasach.

1006
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Ile kosztuje 1 kWh w 2023 r.? Cena prądu w Polsce i poradnik użytkownika

Ceny prądu w Polsce rosną. Wielu odbiorców chce płacić jak najmniej, oszczędzając energię i wybierając najtańszych dostawców prądu. Dowiesz się, ile kosztuje 1 kWh prądu, co wpływa na ostateczną cenę i poznaj sposoby na oszczędzanie prądu.

2860
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Waloryzacja emerytur 2023 - gwarantowana podwyżka [AKTUALNA tabela]

Waloryzacja emerytur 2023 wyniosła 14,8% lub gwarantowane podwyższenie emerytury o 250 zł. Dowiedz się, o ile wzrośnie Twoja emerytura. Przedstawiamy aktualną tabelę z nowymi emeryturami od 1 marca 2023 roku.

924
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Zasiłek pielęgnacyjny 2023 - ile wynosi i komu przysługuje?

Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 wyniesie 215,84 zł. Dowiedz się, komu przysługuje ta kwota i jak złożyć wniosek o dodatkowe dofinansowanie. Sprawdzamy, kiedy spodziewana jest podwyżka zasiłku.

3550
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Ile kosztuje Prawo Jazdy 2023-24? Cena kursu na prawo jazdy kat. B, A, C, D, T

Prawo jazdy to jeden z pierwszych większych wydatków osób wkraczających w dorosłość oraz wszystkich chcących zyskać niezależność. Do kosztów prawa jazdy wlicza się cena kursu oraz egzaminu.

2095
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Jak sprawdzić BIK za darmo przez Internet? Poradnik krok po kroku

Raport BIK to niezwykle przydatne narzędzie, które pozwoli Ci na bieżąco monitorować Twoją historię kredytową i stan zadłużenia. Dowiedz się, jak pobrać raport BIK zupełnie za darmo.

401
Brak komentarzy
Czytaj
right