Jak płacić za autostrady w 2024: ile kosztuje przejazd przez bramki A1, A2 i A4 bez aplikacji

Pokaż więcej
Data publikacji Data publikacji: 01.02.2024
Edytowane Edytowane: 01.02.2024
Czas czytania Czas czytania: 15 min
wyświetleń 0 wyświetleń

Zanim zdecydujesz się wyruszyć w podróż po Polsce upewnij się, że wiesz, jak wygląda płatność za autostrady[1]. W tej sprawie wiele się zmienia, a w wielu przypadkach na lepsze dla kierowców i pasażerów. Na szczęście przejazd przez bramki na A1, A2 i A4 jest możliwy bez aplikacji, co jest szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób starszych lub tych, które nie chcą pobierać na swoje urządzenia dodatkowych programów. Wyjaśniamy różne sposoby na to, jak płacić za autostrady w Polsce.

Jak płacić za autostrady w 2024 - poradnik i cennik

Dlaczego w Polsce są płatności za autostrady?

Płatność na autostradzie oraz sposoby na to, jak płacić za autostrady w Polsce podlegają częstym zmianom, zwłaszcza w 2024 r. Kierowcy muszą na bieżąco śledzić informacje o zmianach, zarówno jeśli chodzi o możliwość darmowego przejazdu przez autostrady, jak i zmian w tym, jak opłacić autostradę.

W 2023 r. kierowcy zostali pozytywnie zaskoczeni zniesieniem opłat za przejazd autostradami. Rządzący opłacili z góry spółce AmberOne za możliwość tymczasowego darmowego korzystania z autostrad przez kierowców samochodów osobowych. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu.

Które autostrady w Polsce są płatne?

Aktualnie w Polsce płatne są wyłącznie trzy odcinki autostrad o łącznej długości 469 kilometrów.


 • Autostrada A1 Rusocin – Nowa Wieś (152 km). Cena całego odcinka dla samochodów i motocykli to 30 zł, a dla ciężarówek 71 zł. Pojazdy kategorii 5. płacą za przejazd 298,90 zł. Akceptowane są płatności elektroniczne AmberGO, płatności gotówką oraz kartą.

Uwaga: tą autostradą można przejechać za darmo w weekendy od piątku od godz. 12:00 do poniedziałku do godz. 14:00.

Izabela Wojdanowska - Ekspert w ds. wiedza finansowa

 • Autostrada A2 Konin – Nowy Tomyśl – Świecko (255 km). Cena przejazdu całego odcinka dla motocykli to 60 zł, dla samochodów osobowych to 102 zł, a dla ciężarówek od 169 do 340 zł. Pojazdy kategorii 5. płacą za przejazd 880 zł. Akceptowane są płatności gotówką oraz kartą.
 • Autostrada A4 Katowice – Kraków (60 km). Cena przejazdu całego odcinka dla motocykli to 7 zł, dla samochodów osobowych to 15 zł, a dla ciężarówek od 27 do 46 zł. Pojazdy kategorii 5. płacą za przejazd 46 zł. Akceptowane są płatności gotówką, kartą, A4Go oraz videotolling.

Ile kosztuje przejazd polskimi autostradami?

Warto trzymać rękę na pulsie, aby wiedzieć, jak wygląda płatność za autostrady na konkretnych odcinkach. Uniknij problemów i podróżuj ze spokojem.

Ile kosztuje i jak zapłacić za autostradę A4?

16 stycznia 2024 r. został wprowadzony nowy cennik poboru opłat na odcinku autostrady A4 Katowice – Kraków. Samochody osobowe muszą uiścić opłatę w wysokości 15 zł, jednak wszystko wskazuje na to, że jeszcze w pierwszej połowie roku ta opłata wzrośnie. Zapowiedziała to spółka Stalexport Autostrada Małopolska. Wyższe koszty są wynikiem zaplanowanych prac remontowych. Sposobami na to, jak płacić za autostradę a4 jest skorzystanie z aplikacji mobilnych, biletów e-Toll lub tradycyjnych papierowych biletów.

Ile kosztuje i jak zapłacić za autostradę A2?

Od dnia 1 lipca 2023 r. nie trzeba płacić za przejazd autostradą A2 na odcinku Stryków — Konin. Zwolnienie z opłat dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Opłaty należy jednak wnosić za przejazd trasą Konin – Nowy Tomyśl – Świecko. Stawka za przejazd każdego 50 km odcinka trasy Nowy Tomyśl – Konin wynosi 15 zł dla motocykli, 30 zł dla samochodów osobowych, 47 zł dla pojazdów o dwóch osiach. Za przejazd autostradą A2 można zapłacić przez aplikację mobilną, bilety e-Toll lub kupując tradycyjne bilety papierowe.

Ile kosztuje autostrada A1 (Autostrada Bursztynowa)?

We wrześniu 2023 r. zniesiono obowiązek opłat za przejazd autostradą A1. Kierowcy pojadą za darmo autostradą A1 aż do końca 2024 roku. Warto trzymać rękę na pulsie, aby dowiedzieć się, jak płacić za autostradę do Gdańska, jeśli obowiązkowe opłaty powrócą z początkiem 2025 roku.

Tabela opłat za autostrady w Polsce 2024

Sprawdź tabelę opłat za płatne odcinki autostrady w Polsce w 2024 roku. Poniższe kwoty dotyczą przejazdu na pełnym odcinku. Jeśli interesuje Cię przejazd na krótszej trasie, skorzystaj z kalkulatorów, np. AmberOne[2].

Odcinek autostradyMotocyklSamochód osobowyPojazd ciężkiPojazd kat. 5
Autostrada A1 Rusocin – Nowa Wieś30 zł30 zł71 zł298,90 zł
Autostrada A2 Konin – Nowy Tomyśl – Świecko60 zł102 zł169 - 340 zł880 zł
Autostrada A4 Katowice – Kraków7 zł15 zł27 - 46 zł46 zł

Jak zapłacić za przejazd autostradą w Polsce: bramka, bilet, aplikacja

Chociaż początkowo wprowadzenie aplikacji e-Toll wniosło wiele zamieszania, obecnie coraz więcej kierowców decyduje się korzystać z aplikacji mobilnych do opłacenie tras przejazdu. Alternatywną opcją jest zakup elektronicznego e-Tolla na dedykowanej stronie. 

Kierowcy, którzy zastanawiają się jak zapłacić za autostradę bez aplikacji mogą skorzystać z opcji zakupu tradycyjnego papierowego biletu na stacjach paliw PKN ORLEN i LOTOS lub zapłacić gotówką, lub kartą w tradycyjnych bramkach (jeśli są dostępne na trasach przejazdu).

Aplikacja do opłaty za autostrady w Polsce

Kierowcy mogą korzystać z wielu sposobów na szybkie i wygodne płacenie za przejazd autostradami w Polsce. Przedstawiamy sprawdzone i najpopularniejsze aplikacje mobilne do dokonywania płatności za przejazdy. Korzystanie z aplikacji mobilnych to także w niektórych przypadkach sposób na to, jak zapłacić za autostradę po przejeździe.

Jak działa e-TOLL? Gdzie obowiązuje?

System e-TOLL to system rządowy. Służy do pobierania opłat za przejazd tymi drogami w Polsce, które są zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Takimi odcinkami są autostrada A2: Stryków – Konin oraz autostrada A4: Wrocław – Sośnica.

Na państwowych drogach ekspresowych i autostradach obowiązuje minimalna stawka za kilometr: 24 gr, a maksymalna: 64 gr. Za e-TOLL można zapłacić w następujący sposób:

 • logując się na Internetowe Konto Klienta (IKK) i płacąc za pomocą karty płatniczej, karty flotowej, płatności internetowych przez PayByLink lub BLIK,
 • na Miejscu Obsługi Klienta (MOK) płacąc kartą płatniczą, karta flotową, gotówką,
 • przelewem bankowym.

E-TOLL można zakupić z datą wsteczną do maksymalnie 3 dni od momentu rozpoczęcia podróży płatnymi odcinkami państwowych autostrad.

Jak działa Autopay? Gdzie obowiązuje?

Aby skorzystać z Autopay[3], należy pobrać bezpłatną aplikację na smartfona z systemem iOS lub Android. Można też skorzystać ze strony autopay.pl. Korzystanie z systemu należy rozpocząć przez założenie swojego konta, podanie danych pojazdu (numer rejestracyjny i marka) oraz karty płatniczej. Środki za przejazd będą pobierane z karty automatycznie. Z tego rozwiązania można korzystać na wszystkich płatnych odcinkach autostrad w Polsce.

Jak działa mPay? Gdzie obowiązuje?

mPay to usługa na zasadzie videotollingu. Oznacza to, że jeśli numer rejestracyjny pojazdu widnieje w ewidencji mPay, kamery umieszczone na bramkach autostrady rozpoznają tablicę rejestracyjną i umożliwią przejazd. Kierowca nie musi mieć dostępu do internetu w czasie przejazdu, a wszystko odbywa się automatycznie. Z mPay można korzystać na wszystkich autostradach w Polsce.

Jak działa SkyCash? Gdzie obowiązuje?

SkyCash to wygodna aplikacja mobilna, która działa na urządzeniach z systemem iOS oraz Android. Można jej używać nie tylko do opłaty za przejazdy autostradą, ale także płacenia np. za parking, kupowania biletów komunikacji miejskiej czy biletów PKP. Aplikację można pobrać z oficjalnego sklepu z aplikacjami na swoim smartfonie.

Ze SkyCash można skorzystać do płacenia za przejazd na wszystkich bramkach na płatnych odcinkach autostrad. Takie bramki oznaczone są symbolem kamery na żółtym tle.

Jak działa AmberOne? Gdzie obowiązuje?

AmberOne to system, z którego można korzystać do opłacania przejazdu płatnymi odcinkami autostrady A1, którymi zarządza AmberOne. Aby dokonać opłaty, należy pobrać aplikację mobilną AmberOne lub inną aplikację płatniczą (do wyboru jest AutoPay, SkyCash). Alternatywą dla AmberOne są elektroniczne systemy kart flotowych. Następnie należy podać numer rejestracyjny swojego pojazdu oraz dane karty płatniczej, aby przy przejeździe przez bramkę system autostrady A1 zidentyfikował numer rejestracyjny pojazdu.

Bilet i e-bilet autostradowy – na czym polega i gdzie kupić?

Polscy kierowcy często zastanawiają się, jak zaplacic za bramki na autostradzie. O ile za opłacenie biletów przyjmowane są różne opcje finansowania, warto pamiętać, że istnieją dwa rodzaje biletów autostradowych – papierowy i elektroniczny.

Papierowy bilet autostradowy e-TOLL

Kierujący, którzy preferują zakup tradycyjnych, papierowych biletów autostradowych, mogą dokonać takiego zakupu na stacjach paliw sieci Lotos oraz PKN Orlen. Dokonując zakupu, należy podać niezbędne informacje, takie jak: data i godzina rozpoczęcia przejazdu autostradą, trasa przejazdu oraz numer rejestracyjny pojazdu.

E-bilet autostradowy

E-bilet autostradowy można zakupić online na stronie etoll.gov.pl płacąc za niego BLIK-iem lub kartą płatniczą. Taki bilet jest ważny do 48 godzin. Elektroniczny bilet autostradowy należy nabyć przed rozpoczęciem przejazdu płatnym odcinkiem autostrady. Nie brakuje kierowców, którzy zastanawiają się, jak zapłacić za przejazd autostradą po fakcie. W wyjątkowych sytuacjach można zakupić taki bilet z datą wsteczną – do trzech dni po przejeździe przez daną trasę. Upewnij się, że terminowo spłacisz wszelkie mandaty za niedokonane płatności – zaległości w spłacie mogą zostać odnotowane w rejestrach dłużników i sprawić, że nie zostanie Ci przyznany kredyt hipoteczny czy szybka pożyczka online.

Gdzie są tradycyjne bramki na autostradach?

W Polsce jest coraz mniej tradycyjnych bramek na autostradach. Obecnie można je znaleźć na następujących trasach:

 • Autostrada A4 (Katowice - Kraków),
 • Autostrada A1 (Gdańsk Rusocin - Toruń Nowa Wieś),
 • Autostrada A2 (Świecko - Konin).

Wielu kierowców zastanawia się, czy na bramkach można płacić kartą – obecnie wszystkie powyższe tradycyjne bramki akceptują płatności kartami kredytowymi i debetowymi.

Alternatywne metody płatności za autostrady – A4Go, OBU i ZSL

Poznaj alternatywne sposoby na to, jak płacić za autostrady nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Sprawdź, który z nich najbardziej odpowiada Twoim potrzebom, gdy jesteś w trasie.

Co to jest i jak działa A4Go?

Niewielkie urządzenie A4Go może usprawnić to, jak zapłacić za autostradę szybko i automatycznie. Takie urządzenie należy przykleić do przedniej szyby – jest do niego dołączona szczegółowa instrukcja. W momencie, gdy kierowca podjedzie do bramki autostrady, urządzenie komunikuje się z anteną na bramce i zostanie wykonana weryfikacja kategorii pojazdu. Po pozytywnej weryfikacji szlaban zostanie otwarty. Do jednego urządzenia można przypisać maksymalnie 3 numery rejestracyjne.

Urządzenie rozwiązuje problem tego, jak zapłacić za przejazd autostradą po czasie oraz przed wyruszeniem w podróż.

Na czym polega OBU i ZSL?

Urządzenia OBU i ZSL są do siebie dość podobne w działaniu, posiadają jednak jedną istotną różnicę.

 • OBU (On Board Unit) to urządzenie, które przesyła dane GPS oraz umożliwia automatyczne naliczanie opłat za przejazd drogami GDDKiA w systemie e-TOLL.
 • ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny)[4] to urządzenie montowane na stałe w pojeździe przez operatora ZSL. Jego zdaniem jest przesyłanie danych GPS do systemu e-TOLL.

Nie brakuje kierowców, którzy borykają się z problemem, które z tych urządzeń wybrać. Urządzenie OBU jest z reguły tańsze niż ZSL, jednak jest bardziej zawodne. Z kolei ZSL jest bardziej funkcjonalne i niezawodne.

Jak unikać płatnych autostrad w Polsce?

Chociaż płatnych odcinków autostrad jest w Polsce coraz mniej, nie brakuje kierowców, którzy nie chcą płacić za przejazd daną trasą i poszukują alternatywnych opcji. Na szczęście w obecnych czasach nie jest to trudne. W uniknięciu płatnych autostrad pomoże dobrze skonfigurowana nawigacja samochodowa, mapy Google lub nawigacja w telefonie. Przed rozpoczęciem planowania trasy należy wybrać opcję: „omijania dróg płatnych”.

Darmowe autostrady w Polsce

Począwszy od połowy 2023 roku[5] polscy kierowcy mogą cieszyć się jeszcze większą ilością darmowych odcinków autostrad. Z 1800 km autostrad płatnych pozostaje zaledwie 469 km. Za przejazd wybranymi odcinkami opłaty naliczane są wyłącznie pojazdom ciężkim (np. A2 Stryków – Konin oraz A4 Sośnica – Wrocław). Jak zapewnia rząd, wszystkie nowo powstałe autostrady w Polsce także mają być darmowe.

FAQ: jak płacić za autostradę

Co się stanie, jeśli przejadę przez autostradę bez opłaty?

Jeśli nie zostanie uiszczona płatność za autostrady w Polsce – zapomnisz lub nie dasz rady zapłacić za przejazd, grozi Ci mandat w wysokości 500 zł. Informacja o konieczności opłacenia mandatu może przyjść do Ciebie nawet do 9 miesięcy od momentu niedopatrzenia. Jeśli w czasie przejazdu zorientujesz się, że nie dokonałeś stosownej opłaty, możesz po prostu zjechać do najbliższej stacji ORLEN i wykupić bilet lub opłacić go w aplikacji e-Toll.

Do kiedy trzeba zapłacić mandat za brak płatności za przejazd autostradą?

Mandat za niedokonaną płatność za autostradę należy opłacić w terminie do 14 dni. Za wcześniejszą wpłatę, dokonaną do 7 dni, można uzyskać obniżenie mandatu o 100 zł.

Czy da się płacić za autostrady w Polsce z aplikacją?

Tak, jeśli zastanawiasz się, jak placic za autostrady szybko i wygodnie, skorzystaj z aplikacji mobilnej e-TOLL, z której możesz skorzystać na wybranych odcinkach autostrad w Polsce. Aplikację bez problemu pobierzesz z oficjalnej strony swojego sklepu z aplikacjami.

Źródła
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
Udostępnij:
4.9 / 5
(6 ocen)
Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Sortuj: Nowe

Podobne pozycje

left
background image
Najpopularniejsze
Pożyczki ślubne: Jak zapłacić za wesele

Jeśli zastanawiasz się, jak zapłacić za wesele – dla siebie lub kogoś, kogo kochasz – powinieneś jak najszybciej zacząć oszczędzać na to pieniądze.

1071
Brak komentarzy
Czytaj
background image
5 sposobów na wykorzystanie pożyczki gotówkowej

Kiedy ostatni raz znalazłeś się w gorszej sytuacji finansowej i nie byłeś do końca pewien, jak za coś zapłacisz? A co z ostatnim razem, gdy czułeś się przytłoczony liczbą miesięcznych płatności, zaległościami na kartcie kredytowej i tymi

851
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Jak wybrać właściwą pożyczkę krótkoterminową

Myślisz o złożeniu wniosku o pożyczkę krótkoterminową? Na początku warto się zastanowić, ile dokładnie chciałbyś pożyczyć i na jak długo, zanim zaczniesz porównywać oprocentowanie, ponieważ pomoże Ci to w podjęciu decyzji.

858
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Potrzebujesz szybkiej gotówki?

Kiedy potrzebujesz pieniędzy w sytuacji kryzysowej — aby zapłacić za naprawę samochodu, zaległy rachunek lub prywatnego lekarza — możesz podjąć decyzję zanim pomyślisz o swoich przyszłych finansach.

1067
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Czy pożyczka może pomóc w czasie kryzysu?

Znalezienie odpowiedniej pożyczki i zdawanie sobie sprawy z różnych opcji jest szczególnie ważne w kryzysowych czasach.

1006
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Średnia krajowa 2023 - ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce?

Średnia krajowa pomaga w zrozumieniu poziomu wynagrodzeń Polaków w danym roku. Dane dotyczące 2023 roku poznamy dopiero na początku 2024 roku, ale już teraz wiadomo, że w 2022 roku średnia krajowa okazała się rekordowa.

1450
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Ile kosztuje 1 kWh w 2023 r.? Cena prądu w Polsce i poradnik użytkownika

Ceny prądu w Polsce rosną. Wielu odbiorców chce płacić jak najmniej, oszczędzając energię i wybierając najtańszych dostawców prądu. Dowiesz się, ile kosztuje 1 kWh prądu, co wpływa na ostateczną cenę i poznaj sposoby na oszczędzanie prądu.

2860
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Płaca minimalna 2023 w Polsce

Rok 2023 jest szczególny, jeśli chodzi o zmianę płacy minimalnej w Polsce. Została ona podwyższona aż dwukrotnie - pierwszy raz w styczniu 2023 a kolejny w lipcu 2023. Dowiedz się więcej.

1183
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Waloryzacja emerytur 2023 - gwarantowana podwyżka [AKTUALNA tabela]

Waloryzacja emerytur 2023 wyniosła 14,8% lub gwarantowane podwyższenie emerytury o 250 zł. Dowiedz się, o ile wzrośnie Twoja emerytura. Przedstawiamy aktualną tabelę z nowymi emeryturami od 1 marca 2023 roku.

924
Brak komentarzy
Czytaj
right