Co to jest numer VIN samochodu i gdzie go znaleźć

Data publikacji Data publikacji: 22.02.2024
Edytowane Edytowane: 22.02.2024
Czas czytania Czas czytania: 10 min
wyświetleń 0 wyświetleń

Numer VIN samochodu (Vehicle Identification Number[1]) jest sprawdzany zwykle przy zakupie pojazdu nowego lub używanego. Numer identyfikacyjny pojazdu warto sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy zakupu samochodu. W tym niepozornym numerze kryje się wiele informacji na temat historii auta, dzięki czemu kupujący może upewnić się, że model pojazdu, który wybrał spełni jego oczekiwania. W tym artykule przedstawimy zastosowania numeru VIN, gdzie go znaleźć, co oznaczają poszczególne cyfry i litery, z których się składa.

Co to jest numer VIN samochodu i gdzie go znaleźć - crezu

Z czego składa się numer VIN pojazdu?

Na numer VIN pojazdu składa się 17 znaków – liter i cyfr pisane alfabetem łacińskim lub cyframi arabskimi. Znaki nie mogą być mniejsze niż 7 mm (dla motorów jest to minimum 4 mm). Co ciekawe, są dwie litery, których nie wykorzystuje się w numerach VIN. Chodzi o „I” oraz „O”. Wszystko po to, aby uniknąć pomyłek i pomieszania ich z „1” oraz „0”. Dodatkowo unika się liter „Q” i znaków specjalnych, w tym myślników.

Numer VIN składa się z trzech części[2]:

 • WMI: światowy identyfikator producenta pojazdu (World Manufacturer Identifier),
 • VDS: typ pojazdu (Vehicle Descriptor Section),
 • VIS: identyfikator pojazdu (Vehicle Identifier Section).

Ostateczny numer VIN składa się więc z trzech sekcji: WMI/VDS/VIS.

Co oznacza numer vin: WMI, VDS, VIS

Co to jest WMI?

Trzy pierwsze znaki, które posiada numer identyfikacyjny pojazdu to WMI. Znakami mogą być cyfry lub litery. Ten numer wydaje urząd państwowy, w którym siedzibę ma producent pojazdu. Z tych trzech znaków można wywnioskować bardzo wiele, bo zarówno strefę geograficzną, jak i kraj i producenta w danym państwie.

Co to jest VDS?

Kolejne sześć znaków w miejscach od 4 do 9 odnoszą się do zakodowania typu pojazdu, informacjach o wykorzystywanej platformie, modelu i stylu nadwozia samochodu. Czasami w numerze określony jest także typ silnika. 

Co to jest VIS?

Znaki od 10 do 17 to sekcja VIS, z których połowa to wyłącznie cyfry. Ten numer wskazuje na rzeczywisty model pojazdu. W znakach zakodowana jest data produkcji, model pojazdu i znak fabryki. Litery od L do Y wskazują na samochody wyprodukowane w latach 1980 do 2000 roku, natomiast cyfry 1-9 wskazują na pojazdy, które zostały wyprodukowane w latach 2001 do 2009. Od 2010 roku każda kolejna litera alfabetu wskazuje na kolejny rok produkcji, np. 2010 to litera A, 2011 to litera B i tak dalej.

Numer VIN: gdzie jest?

Numer VIN pojazdu można znaleźć na tabliczce, która jest umieszczona na przedniej szybie samochodu, po stronie kierowcy. To tzw. tabliczka znamionowa. Numer identyfikacyjny pojazdu może też znajdować się na słupku po stronie kierowcy (tu znajduje się wiele innych ważnych informacji o pojeździe, w tym dane techniczne), na jednostce napędowej lub na drzwiach.

Gdzie jeszcze można znaleźć numer VIN? Może być na podłodze w okolicy fotela, na grodzi lub w podłodze bagażnika. Najłatwiejszym sposobem na poznanie numeru VIN samochodu jest sprawdzenie jego dowodu rejestracyjnego.

Gdzie jeszcze można znaleźć numer VIN

Jakie informacje zawiera numer VIN pojazdu

Gdy wiesz już, gdzie znaleźć numer VIN, warto wiedzieć, do czego może Ci się przydać. Zakup auta, procedury z nim związane, pożyczka online lub poszukiwanie źródeł finansowania zakupu są czasochłonne. Nie można jednak zapominać o sprawdzeniu szczegółów danego pojazdu.

Przede wszystkim zacznij od jego weryfikacji na stronie rządowej https://historiapojazdu.gov.pl/.

Po wpisaniu numeru VIN i numeru rejestracyjnego auta, uzyskasz najważniejsze informacje na temat pojazdu. Są one ogólnodostępne dla wszystkich osób, które posiadają numer VIN i pozostałe dane samochodu.

Informacje, które uzyskasz sprawdzając numer VIN samochodu to:

 • data produkcji,
 • marka i model,
 • data i miejsce badania technicznego i jego ważność,
 • stan licznika na dzień badania technicznego,
 • status ubezpieczenia OC.

Konsekwencje braku numeru VIN pojazdu

Numer VIN pojazdu, chociaż wygląda skomplikowanie, kryje w sobie wiele ważnych informacji, a każdy znak ma swoje znaczenie. Wiedzą o tym sprzedawcy samochodów oraz kierowcy. Numer VIN pojazdu może zostać uszkodzony lub mało czytelny wskutek wielu czynników – od rdzy, przez umyślne uszkodzenie czy w wypadku telekomunikacyjnym. Procedura nadawania nowego numeru VIN jest czasochłonna i wymaga wielu wizyt w wydziale komunikacji. Dodatkowo jest to kosztowny proces, wymagający zaangażowania rzeczoznawcy, którego zadaniem jest udowodnienie, że wyrobienie nowego numeru nie nosi znamion fałszerstwa lub prób wyłudzenia[3].

Pytania i odpowiedzi o numer VIN auta

Numer VIN: co to takiego?

Numer VIN jest numerem identyfikacyjnym pojazdu. Można w nim znaleźć najważniejsze informacje dotyczące cech samochodu lub motocykla oraz dane producenta. Numer VIN składa się z trzech sekcji (WMI, VDS, VIS), w sumie z 17 znaków – liter i cyfr.

Numer VIN – gdzie jest umieszczony?

Numer VIN można znaleźć m.in w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub we wnętrzu maszyny – na tabliczce znamionowej na szybie od strony kierowcy, na drzwiach, jednostce napędowej, podłodze bagażnika.

Czy wszystkie samochody muszą mieć numer VIN?

Numer VIN samochodu nie jest wymagany dla pojazdów, które zostały po raz pierwszy zarejestrowane przed datą 1 stycznia 1995 roku (w przypadku motorów jest to 1 stycznia 2003 roku). Numeru VIN nie muszą też posiadać ciągniki, pojazdy wolnobieżne, przyczepy oraz pojazdy, które posiadają numery nadwozia uzyskane na podstawie innych przepisów.

Co zrobić, jeśli pojazd nie ma numeru VIN?

Identyfikator z numerem VIN może ulec uszkodzeniu, a sam numer może stać się nieczytelny. Dzieje się to z wielu przyczyn – rdzy, uszkodzeń mechanicznych czy niedopatrzenia. Jeśli zorientujesz się, że numer VIN jest uszkodzony, musisz podjąć natychmiastowe działanie. Za uszkodzenie VIN grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Konieczne jest wyrobienie nowego numeru VIN.

Jak wyrobić nowy numer VIN pojazdu?

Do wyrobienia nowego numeru VIN pojazdu będzie potrzebny rzeczoznawca. Jego zdaniem będzie zweryfikowanie stanu pojazdu i ocenienie, czy numer VIN nie jest przypisany do innego samochodu, a chęć wyrobienia nowego numeru VIN nie jest podyktowana nieuczciwymi pobudkami. Ekspertyza rzeczoznawcy (koszt około 500 zł) jest niezbędna do tego, aby uzyskać nowy numer VIN.

Gdzie znajdę numer VIN w dowodzie rejestracyjnym?

Numer VIN w dowodzie rejestracyjnym znajduje się w rubryce E. Przed zakupem pojazdu warto poprosić jego aktualnego właściciela o przekazanie dowodu rejestracyjnego i zerknąć na wskazaną rubrykę.

Przypisy:
 1. 1
 2. 2
 3. 3
Udostępnij:
4.9 / 5
(4 ocen)
Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Sortuj: Nowe

Podobne pozycje

left
background image
Najpopularniejsze
5 sposobów na wykorzystanie pożyczki gotówkowej

Kiedy ostatni raz znalazłeś się w gorszej sytuacji finansowej i nie byłeś do końca pewien, jak za coś zapłacisz? A co z ostatnim razem, gdy czułeś się przytłoczony liczbą miesięcznych płatności, zaległościami na kartcie kredytowej i tymi

860
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Czy pożyczka może pomóc w czasie kryzysu?

Znalezienie odpowiedniej pożyczki i zdawanie sobie sprawy z różnych opcji jest szczególnie ważne w kryzysowych czasach.

1017
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Zasiłek pielęgnacyjny 2023 - ile wynosi i komu przysługuje?

Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 wyniesie 215,84 zł. Dowiedz się, komu przysługuje ta kwota i jak złożyć wniosek o dodatkowe dofinansowanie. Sprawdzamy, kiedy spodziewana jest podwyżka zasiłku.

3675
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Ile kosztuje Prawo Jazdy 2023-24? Cena kursu na prawo jazdy kat. B, A, C, D, T

Prawo jazdy to jeden z pierwszych większych wydatków osób wkraczających w dorosłość oraz wszystkich chcących zyskać niezależność. Do kosztów prawa jazdy wlicza się cena kursu oraz egzaminu.

2218
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Najlepiej płatne zawody w Polsce - kto zarabia najwięcej?

W tym artykule sprawdzimy, jakie są najbardziej płatne zawody w Polsce oraz branże, w których zatrudnienie może przynieść wysokie potencjalne zarobki.

232
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Jak zarobić pieniądze w Polsce? 10 sprawdzonych sposobów na szybkie pieniądze

Sprawdź, jak zarobić szybko pieniądze i poprawić swoją sytuację finansową, także bez wychodzenia z domu. Tylko sprawdzone sposoby na dodatkową gotówkę, które możesz przetestować już teraz.

295
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Jak wziąć kredyt w Play – Poradnik krok po kroku y kody na kredyt w Play

Kredyt w Play jest dedykowany użytkownikom posiadającym numer w sieci Play i korzystającym z usługi na kartę. W tym artykule szczegółowo przyjrzymy się jak działa kredyt w Play na kartę.

168
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Jak wypłacać pieniądze z PayPal? Poradnik i sprawdzone sposoby

Odkryj, jak łatwo i bez problemu możesz wypłacać pieniądze z konta PayPal. Nasz przewodnik zawiera szczegółowe instrukcje, omawia możliwe opłaty oraz oferuje porady, jak przyspieszyć transakcje. Z nami szybko zrealizujesz bezpieczne wypłaty z PayPal.

445
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Mieszkania socjalne: kryteria i warunki. Jak dostać lokal socjalny?

Poznaj proces ubiegania się o mieszkania socjalne. Dowiedz się, kto kwalifikuje się do otrzymania lokalu i jakie dokumenty są niezbędne. Wyjaśniamy kryteria, niezbędne dokumenty, procedury urzędowe i dajemy wskazówki, by zwiększyć szanse na przydział.

518
Brak komentarzy
Czytaj
right