Czym jest kredyt z poręczycielem i jak ją uzyskać?

Pokaż więcej
Data publikacji Data publikacji: 12.02.2024
Edytowane Edytowane: 12.02.2024
Czas czytania Czas czytania: 12 min
wyświetleń 0 wyświetleń

Czy wiesz, co to jest pożyczka z poręczycielem To rodzaj kredytu dla tych, którzy mają problem z uzyskaniem pożyczki z powodu słabej zdolności kredytowej.W tym tekście chcemy Ci pokazać, o co dokładnie chodzi z tym typem pożyczki, jak działa poręczyciel i jak możemy ograniczyć jego ryzyko.Zobacz, jak ta forma wsparcia finansowego może pomóc Ci w osiągnięciu Twoich celów!

Kredyt z poręczycielem zwiększa szansę na zdobycie pożyczki

Czym jest kredyt z poręczycielem?

Kredyty z poręczycielem mogą być jedną z opcji dla osób posiadających niską zdolność kredytową, która uniemożliwia im zaciągnięcie pożyczki na wybraną przez siebie kwotę. Taką pożyczkę z gwarantem można zaciągnąć na dowolny cel. Znalezienie poręczyciela kredytu dla osoby o niskiej zdolności kredytowej może nie być jednak prostym zadaniem. Poręczyciel bierze na siebie spory obowiązek, jakim jest spłacenie zadłużenia w przypadku, gdy nie będzie mógł tego zrobić pierwotny pożyczkobiorca. Dodatkowo fakt o podżyrowaniu kredytu może zostać odnotowany w historii kredytowej gwaranta. Warto dobrze przemyśleć zaciągnięcie pożyczki z gwarantem i skrupulatnie przeanalizować swoją zdolność kredytową i możliwości spłaty. Firmy pożyczkowej nie interesuje tak bardzo to, kto spłaci pożyczkę – Ty czy gwarant, jednak fakt przesunięcia odpowiedzialności spłaty na poręczyciela może zaburzyć Wasze relacje.

Poręczyciel - kim jest?

Poręczyciel (nazywany też gwarantem lub żyrantem) jest osobą, która zgadza się na poręczenie kredytu innej osobie. Poręczenie kredytu to wyrażenie dobrowolnej zgody na przejęcie długu osoby biorącej kredyt w momencie, gdy nie będzie mogła ona samodzielnie spłacić zadłużenia lub robić tego w terminie.

Poręczenie kredytu jest jednym z popularnych zabezpieczeń spłaty kredytu, które zwiększa szansę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej, daje możliwość wzięcia wyższego kredytu i chroni bank przed ewentualnymi problemami ze spłatą długu.

Na barkach poręczyciela spoczywa ogromny obowiązek, a on sam nie ponosi z tego tytułu żadnych korzyści (poza wdzięcznością osoby, której poręczył kredyt). Ważne, aby poręczyciel i kredytobiorca darzyli się dużym zaufaniem.

Poręczyciel powinien pamiętać, że podżyrowanie kredytu może zostać odnotowane w jego historii kredytowej. Może to też negatywnie wpłynąć na jego zdolność kredytową.

Kredyt z poręczycielem – najważniejsze informacje w skrócie

Tabela z informacjami dotyczącymi kredytu z poręczycielem
Rodzaj kredytukredyt z żyrantem
Ile można pożyczyć?do 200 000 zł
Kto udziela kredytu?Banki
Minimalny wiek klienta18 lat
Prowizja0%
RRSOod 6,06%
Okres spłatydo 10 lat

Kredyt z poręczycielem – na czym polega?

Kredyt z poręczycielem do rodzaj zobowiązania, w którym występuje dodatkowe zabezpieczenie spłaty pożyczki. Pozwala na to obecność poręczyciela (żyranta, gwaranta), który poręcza za kredytobiorcę i deklaruje, że przejmie na siebie spłatę zobowiązania w przypadku, gdy kredytobiorca będzie spóźniał się ze spłatą.

Poręczyciel podpisuje umowę poręczenia i staje się stroną kredytu. Kredyty z poręczycielem są niezwykle korzystne dla banków, które chronią się przed ryzykiem niespłacenia zobowiązania przez klienta.

Chociaż poręczenie kredytu zwiększa zdolność kredytową klienta w oczach banku, o tyle w rzeczywistości wpływa na obniżenie zdolności kredytowej osoby, która poręcza kredyt. Nie jest to ten sam przypadek, jak przy zaciągnięciu kredytu, jednak nadal poręczyciela traktuje się jako współkredytobiorcę i informacja o poręczeniu zostaje odnotowana w BIK. Co więcej, jeśli pierwotny kredytobiorca zaprzestanie spłaty kredytu i ten obowiązek przejdzie na poręczyciela, zostanie to wpisane do historii kredytowej i może wpłynąć na jej pogorszenie.

Kto może zostać żyrantem kredytu?

Poręczycielem może zostać każda pełnoletnia osoba z dobrą zdolnością kredytową. Poręczyciel nie musi być spokrewniony z kredytobiorcą, dlatego żyrantem może zostać członek rodziny, przyjaciel lub osoba zupełnie obca. Ważne, aby obie strony darzyły się zaufaniem.

Warto przyjrzeć się bliżej kwestii zdolności kredytowej poręczyciela. Aby mógł on zostać uznany za osobę wiarygodną do żyrowania kredytu, musi posiadać dobrą sytuację finansową, w tym stabilny i regularny dochód (najlepiej pochodzący z zatrudnienia na umowę o pracę na czas nieokreślony).

Poręczyciel musi być także osobą wykazującą się dobrą historią kredytową. Jeśli na jego koncie znajdują się niespłacone długi lub jeśli spłaca swoje zobowiązania po terminie, z pewnością zostało to odnotowane w rejestrze dłużników i zostanie szybko zweryfikowane przez bank.

Kiedy należy szukać poręczyciela kredytu?

Znalezienie poręczyciela kredytu może być niezbędne w momencie, gdy osoba, która chce wziąć kredyt nie ma dobrej zdolności kredytowej. Poręczyciel będzie wskazaniem dla banku, że kredyt będzie odpowiednio zabezpieczony, ponieważ, jeśli klient nie będzie mógł spłacić długu, zrobi to wybrana przez niego osoba trzecia.

Dzięki obecności poręczyciela kredytobiorca może uzyskać pożyczkę na lepszych warunkach. Bank może w takim przypadku zaoferować wydłużenie okresu spłaty lub korzystniejsze oprocentowanie oraz niższą prowizję.

Nieco trudniej może przebiegać poręczenie kredytu hipotecznego. Ze względu na wysoką wartość zobowiązania, poręczenie takiego kredytu to długi proces i spory obowiązek. Możliwe, że będzie trudno znaleźć osobę, która podejmie się takiego zobowiązania.

Co zamiast poręczyciela - inne zabezpieczenia kredytu

Jest kilka innych sposobów na to, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową, nawet bez pomocy poręczyciela. Daje to osobom, które ubiegają się o kredyt, znacznie więcej możliwości na wynegocjowanie lepszych warunków pozyczki z zyrantem.

Inne rodzaje zabezpieczenia kredytu

  • Weksel - rodzaj papieru wartościowego. Złożenie podpisu na wekslu to podstawa prawna, na podstawie której osoba podpisująca przekazuje drugiej stronie określone świadczenia. Weksel określa obowiązek zapłaty (a nie okoliczności samego kredytu). Niezależnie od zaistniałej sytuacji, weksel określa obowiązek zapłaty danej należności.
  • Zastaw - pożyczki pod zastaw są jednym z najpopularniejszych produktów kredytowych z zabezpieczeniem. Dzięki temu kredytobiorca może uzyskać potrzebne środki bez pomocy poręczyciela. Co może być formą poręczenia? Pod zastaw można przedłożyć nieruchomość, ruchomość (np. samochód), wartościowy przedmiot lub część majątku. Jeśli spłata kredytu nie nastąpi o czasie, bank będzie mógł przejąć zastaw na własność.
  • Zablokowanie środków na koncie - klient może zdecydować o zablokowaniu pewnej kwoty na swoim rachunku bankowym. Ta kwota zostanie odblokowana dopiero po całkowitej spłacie kredytu. Ta forma zabezpieczenia jest czasem nazywana zastawem pieniężnym.
  • Wydanie pełnomocnictwa - dzięki takiej formie zabezpieczenia kredytu, klient może upoważnić bank do tego, aby zarządzał on jego rachunkiem bankowym

Prawa i obowiązki poręczyciela

Każdemu poręczycielowi przysługują prawa i obowiązki. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Prawa

  • Najważniejszym prawem poręczyciela jest wstąpienie w prawa wierzyciela. Oznacza to, że poręczyciel ma prawo żądać od kredytobiorcy, którego dług spłacił, zwrotu pieniędzy za uregulowanie długu.
  • Poręczyciel ma prawo do uzyskiwania regularnych informacji na temat spłaty kredytu, który poręczył.
  • Poręczyciel ma prawo zrezygnowania z poręczenia kredytu. Jest to możliwe w przypadku, gdy kredytobiorca znajdzie inne zabezpieczenie kredytu.
  • Poręczyciel może także negocjować kwotę kredytu, jaką będzie żyrował - nie zawsze musi być to pełna kwota zobowiązania.

Główny kredytobiorca nie może wymagać od wybranego przez siebie poręczyciela, aby ten pomógł mu w spłacie kredytu. Za spłatę kredytu zawsze jest odpowiedzialna osoba, która zaciągnęła dług. W momencie, gdy pojawi się problem z terminową spłatą zobowiązania, należy od razu skontaktować się z bankiem i uniknąć sytuacji, w której minie termin spłaty. Poręczyciel nie ma w obowiązku pilnowania terminowej spłaty zobowiązania, może natomiast sprawdzać w banku postęp spłaty.

Obowiązki

Najważniejszym obowiązkiem każdego poręczyciela jest przejęcie kredytu, pożyczki lub innego zadłużenia, którego nie jest w stanie spłacić kredytobiorca. Są jednak sytuacje, w których poręczyciel może odmówić spłaty kredytu za kredytobiorcę (np. jeśli został do tego zmuszony pod groźbą).

Gdzie uzyskać kredyt z poręczycielem?

Pytanie o to, kredyt z poręczycielem gdzie zaciągnąć pojawia się dość często. Na szczęście na polskim rynku dostępnych jest wiele ofert na tego rodzaju pożyczki. Sprawdź najlepsze oferty na kredyt z poręczycielem dostępne online. Wybraliśmy te pożyczki, które zostały najlepiej ocenione przez naszych ekspertów. Przejrzyj oferty pożyczek z poręczycielem od sprawdzonych firm. 

Zanim weźmiesz swój kredyt gotówkowy z poręczycielem dokładnie przeanalizuj dostępne oferty i wybierz wśród nich takie, które są nie tylko korzystne dla Ciebie, ale także bezpieczne. W naszym rankingu znajdziesz każdy godny uwagi kredyt z poręczycielem online, wraz z najważniejszymi informacjami o każdej pożyczce. Możesz ufać naszej ocenie, ponieważ została przeprowadzona przez naszych niezastąpionych specjalistów z Crezu.

Jeśli interesuje Cię pożyczka z poręczycielem zerknij na najważniejsze informacje o każdej z nich, w tym, jaki jest procent zatwierdzonych wniosków, ile będziesz mieć czasu na spłatę, jak szybko Twój wniosek ma szanse zostać zatwierdzony oraz kiedy możesz spodziewać się przelewu na konto.

Oferty pożyczkodawców dotyczące kredytu z poręczycielem
Bank / Firma pożyczkowaMaksymalna kwota pożyczkiOkres spłatyRRSOSkładanie wniosku online
Kasa Stefczyka150 000 zł10 lat8,35%
Bancovo200 000 zł10 lat9,59%
Smartney 60 000 zł8 lat25,99%
Santander Consumer Bank100 000 zł10 lat31,83%
PKO BP200 000 zł8 lat19,08%
Alior Bank10 000 zł3 lata6,06%
BNP Paribas200 000 zł10 lat15,7%

Pożyczka z żyrantem - Zalety i wady

Podobnie, jak w przypadku wielu produktów bankowych, także pożyczka z żyrantem ma swoje zalety i wady. Zastanawiasz się, czy to kredyt dla Ciebie? Zebraliśmy w jednym miejscu największe plusy i minusy takich pożyczek, dzięki czemu możesz zdecydować, czy jest to produkt dostosowany do Twoich potrzeb.

Zalety kredytów z poręczycielem

Bezpieczna opcja w przypadku, gdy w grę wchodzi poręczenie od najbliższej rodziny dla osoby godnej zaufania.
Interesy żyranta można zabezpieczyć, dzięki odpowiednim zapisom w umowie pożyczkowej
W czasie spłaty kredytu istnieje możliwość zmiany żyranta
Poręczenie pożyczki jest nierzadko jedyną szansą na uzyskanie dodatkowych pieniędzy
Dzięki poręczeniu można wziąć pożyczkę na większą kwotę

Wady kredytów z poręczycielem

Poręczyciel ponosi duże ryzyko w przypadku niespłacenia pożyczki przez kredytobiorcę
Poręczenie komuś kredytu może negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową
Poręczyciel może zostać wpisany na listę dłużników BIG

Najczęściej zadawane pytania: kredyt z poręczycielem

Czy żyrant poręczyciel podnosi zdolność kredytową?

Twój żyrant poręczyciel może zdecydowanie podnieść Twoją zdolność kredytową, jednak wyłącznie na określonych warunkach. Przede wszystkim Twój żyrant także musi mieć dobrą zdolność kredytową. Jeśli Twój kredyt jest zabezpieczony żyrantem dla banku lub firmy pożyczkowej jest to znak, że spłata kredytu jest zapewniona. W efekcie możesz otrzymać kredyt na lepszych warunkach, z niższym oprocentowaniem.

Kiedy obecność żyranta nie pomoże w dostaniu kredytu?

Jeśli osoba, którą wybrałeś na swojego żyranta jest nie najlepszej sytuacji finansowej, nie wpłynie to na zwiększenie Twojej zdolności kredytowej. W efekcie, bank może odmówić Ci przyznania kredytu.

Czy poręczyciel to inaczej żyrant?

Gwarant lub żyrant to inna nazwa stosowana dla poręczyciela. Użycie konkretnej nazwy nie ma wpływu na moc prawną czy na zobowiązania względem danej osoby. Bez problemu można używać tych nazw zamiennie.

Czy warto poręczać komuś kredyt?

Poręczenie kredytu to odpowiedzialna decyzja, dlatego powinna być dobrze przemyślana. Tak naprawdę tylko osoba zaciągająca zadłużenie czerpie korzyści z poręczenia. Poręczyciel zawsze musi mieć na uwadze, że w razie kłopotów ze spłatą przez osobę, która zaciągnęła kredyt, na jego barki spadnie spłacanie cudzego zobowiązania.

Czy żyrant może mieć swój kredyt?

Nie zawsze posiadanie kredytu przekreśla szansę na uzyskanie kolejnej pożyczki. Zwykle sytuacja kredytowa klienta zostaje poddana skrupulatnej analizie, a jego aktualna zdolność kredytowa jest oceniana pod kątem kolejnego finansowania. Ważne, aby żyrant kredytu osiągał na tyle wysokie dochody, aby udzielenie Ci pomocy z kredytem nie przekraczało jego możliwości finansowych.

Czy poręczyciel kredytu będzie musiał sam spłacać dług kogoś innego?

Tak, zgodnie z umową kredytową, obowiązkiem poręczyciela jest spłacenie zadłużenia w momencie, gdy osoba, która zaciągnęła kredyt nie będzie mogła tego zrobić. Według prawa, poręczyciel jest zobligowany do spłacania kredytu do momentu, aż osoba go zaciągająca nie będzie w stanie tego zrobić lub gdy cały dług nie zostanie uregulowany. Bank może jednak wyrazić zgodę na wycofanie z poręczenia, jeśli klient znajdzie inny sposób na zabezpieczenie kredytu.

Udostępnij:
4.9 / 5
(19 ocen)
Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Sortuj: Nowe

Podobne pozycje

left
background image
Najpopularniejsze
Pożyczki ślubne: Jak zapłacić za wesele

Jeśli zastanawiasz się, jak zapłacić za wesele – dla siebie lub kogoś, kogo kochasz – powinieneś jak najszybciej zacząć oszczędzać na to pieniądze.

1082
Brak komentarzy
Czytaj
background image
5 sposobów na wykorzystanie pożyczki gotówkowej

Kiedy ostatni raz znalazłeś się w gorszej sytuacji finansowej i nie byłeś do końca pewien, jak za coś zapłacisz? A co z ostatnim razem, gdy czułeś się przytłoczony liczbą miesięcznych płatności, zaległościami na kartcie kredytowej i tymi

860
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Jak wybrać właściwą pożyczkę krótkoterminową

Myślisz o złożeniu wniosku o pożyczkę krótkoterminową? Na początku warto się zastanowić, ile dokładnie chciałbyś pożyczyć i na jak długo, zanim zaczniesz porównywać oprocentowanie, ponieważ pomoże Ci to w podjęciu decyzji.

879
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Potrzebujesz szybkiej gotówki?

Kiedy potrzebujesz pieniędzy w sytuacji kryzysowej — aby zapłacić za naprawę samochodu, zaległy rachunek lub prywatnego lekarza — możesz podjąć decyzję zanim pomyślisz o swoich przyszłych finansach.

1082
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Czy pożyczka może pomóc w czasie kryzysu?

Znalezienie odpowiedniej pożyczki i zdawanie sobie sprawy z różnych opcji jest szczególnie ważne w kryzysowych czasach.

1017
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Średnia krajowa 2023 - ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce?

Średnia krajowa pomaga w zrozumieniu poziomu wynagrodzeń Polaków w danym roku. Dane dotyczące 2023 roku poznamy dopiero na początku 2024 roku, ale już teraz wiadomo, że w 2022 roku średnia krajowa okazała się rekordowa.

1474
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Płaca minimalna 2023 w Polsce

Rok 2023 jest szczególny, jeśli chodzi o zmianę płacy minimalnej w Polsce. Została ona podwyższona aż dwukrotnie - pierwszy raz w styczniu 2023 a kolejny w lipcu 2023. Dowiedz się więcej.

1200
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Zasiłek pielęgnacyjny 2023 - ile wynosi i komu przysługuje?

Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 wyniesie 215,84 zł. Dowiedz się, komu przysługuje ta kwota i jak złożyć wniosek o dodatkowe dofinansowanie. Sprawdzamy, kiedy spodziewana jest podwyżka zasiłku.

3675
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Jak sprawdzić BIK za darmo przez Internet? Poradnik krok po kroku

Raport BIK to niezwykle przydatne narzędzie, które pozwoli Ci na bieżąco monitorować Twoją historię kredytową i stan zadłużenia. Dowiedz się, jak pobrać raport BIK zupełnie za darmo.

425
Brak komentarzy
Czytaj
right