Jak sprawdzić BIK za darmo przez Internet? Poradnik krok po kroku

Darmowy raport BIK to przydatne narzędzie dla wszystkich osób, które chcą sprawdzić aktualne informacje na temat zaciągniętych pożyczek i poznać swoją historię kredytową. 

Warto wiedzieć, jak pobrać raport BIK za darmo, ponieważ standardowa cena pobrania jednego raportu BIK z informacjami o sobie kosztuje 39 zł. W tym artykule podpowiemy, jak sprawdzić BIK za darmo.

Sprawdzamy raport BIK za darmo

Raport BIK - najważniejsze informacje

Interesują Cię pożyczki online lub planujesz zaciągnąć kredyt w banku? Wgląd w raport BIK pozwala zrozumieć swoją sytuację finansową oraz sprawdzić dane, które widzą inne instytucje, w tym banki i firmy pozabankowe. 

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, które działa na polskim rynku finansowym już od 1997 roku. Ta instytucja została założona wspólnie przez prywatne banki i Związek Banków Polskich. Główne cele BIK to:

 • szacowanie zdolności kredytowej osób prywatnych,
 • zmniejszanie ryzyka kredytowego,
 • wgląd w aktualną sytuację kredytową i zapobieganie wyłudzeniom kredytów.

Informacje w raporcie BIK

Raport BIK zawiera informacje dotyczące Twojej zdolności kredytowej. Znajdziesz tu szczegóły dotychczas zaciągniętych długów - zarówno tych spłaconych, jak i otwartych. Sprawdzisz także, jakie banki lub instytucje pozabankowe miały wgląd w Twoje dane.

Te informacje są szczególnie przydatne w przypadku, gdy masz dużo długów lub obawiasz się, że ktoś mógł zaciągnąć zobowiązania posługując się np. Twoim skradzionym dowodem osobistym.

Kto korzysta z raportów BIK?

Raporty BIK są dedykowane:

 • osobom prywatnym,
 • bankom,
 • instytucjom finansowym.

Osoby prywatne mogą uzyskać wgląd w BIK raport i sprawdzić swoją historię kredytową oraz status aktualnego i spłaconego zadłużenia.

Banki i instytucje finansowe mogą na podstawie raportów BIK sprawdzić, czy udzielenie kredytu danej osobie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem. Jeśli jest takie ryzyko, analitycy mogą na tej podstawie wypracować warunki kredytu.

Opłaty za raport BIK

Jedną z pierwszych kwestii, którą chcą sprawdzić osoby zainteresowane raportem jest to, czy można pobrać raport z BIK za darmo. Zanim w Polsce zaczęła obowiązywać polityka RODO, każdy klient indywidualny mógł pobrać tzw. informację ustawową.

Obecnie osoby prywatne mogą raz na 6 miesięcy uzyskać wgląd w „kopię danych”. To kiedy zainteresowana osoba uzyska wgląd we wnioskowane dane nie jest jednak pewne.

Dużo łatwiejszą i szybszą metodą jak sprawdzić czy jest się w BIKu i otrzymania aktualnego raportu jest wykupienie jednorazowego raportu w cenie 39 zł.

Raport BIK za darmo czy za opłatą?

Porównajmy czym różni się raport BIK za darmo od wersji płatnej.

BIK raport za darmoPłatny raport BIK
+ Bez opłat- Cena jednorazowego raportu: 39 zł
- Dostępny raz na 6 miesięcy+ Dostępny od ręki w dowolnym czasie
- Raport zostanie przesłany w nieokreślonym terminie+ Natychmiastowe wygenerowanie danych
- Brak monitorowania podejrzanych aktywności+ Monitorowanie podejrzanych aktywności

Źródła informacji BIK

Biuro Informacji Kredytowej działa zgodnie z ustawą i prawem bankowym (art. 105 ust. 4 Prawa bankowego[1]). Oznacza to, że może przetwarzać wszelkie informacje kredytowe, nawet te stanowiące tajemnicę bankową. Źródłami, z których BIK może pobierać dane są banki, firmy pożyczkowe, SKOK-i, dane z BIG InfoMonitor[2]

Rejestracja konta w BIK - instrukcja krok po kroku

Dostęp do raportu BIK można uzyskać przez Internet. Jeśli chcesz uzyskać wgląd do swoich danych w BIK rozpocznij od założenia konta w serwisie. 

 1. Wypełnij formularz online na stronie BIK podając swoje dane osobowe, w tym numer i serię dowodu osobistego oraz numer PESEL.
 2. Potwierdź rejestrację konta danymi z dokumentu tożsamości lub przez list polecony (to rozwiązanie jest najbardziej czasochłonne).
 3. Dokonaj przelewu identyfikacyjnego ze swojego konta bankowego.
 4. Sprawdź skrzynkę e-mailową i kliknij link w nadesłanej wiadomości.
 5. Wpisz kod SMS.
 6. Wymyśl silne hasło do konta i zakończ rejestrację.

Zalety rejestracji konta w BIK

Oto plusy rejestracji konta w BIK:

 • możliwość zakupu płatnego raportu,
 • skorzystanie z natychmiastowych alertów w momencie, gdy ktoś uzyska wgląd w Twoje dane lub zechce wyłudzić kredyt,
 • możliwość zastrzeżenia swoich dokumentów.

Sprawdzamy raport BIK za darmo

Jedynym sposobem na to, aby otrzymać przez Biuro Informacji Kredytowej darmowy raport o swojej sytuacji kredytowej, jest skorzystanie z możliwości bezpłatnego pobrania kopii danych.

Dostępny w BIK darmowy raport (pod nazwą „kopia danych”) jest oferowany wszystkim zainteresowanym raz na 6 miesięcy. Taki wniosek można złożyć na kilka sposobów:

 • za pomocą wcześniej założonego konta w serwisie BIK,
 • wysyłając stosowne pismo do BIK,
 • udając się do warszawskiego Centrum Obsługi Klienta,
 • wysyłając wniosek i podpisując go podpisem kwalifikowanym.

Czas oczekiwania na darmowy raport BIK

Składając raport BIK warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przygotowanie i przesłanie darmowego raportu trwa znacznie dłużej niż jego płatnej wersji. Darmowy raport BIK otrzymasz nawet do 30 dni. Z możliwości otrzymania darmowego raportu BIK możesz skorzystać dwa razy w roku.

Jak sprawdzic kogos w BIK za darmo?

Jeśli jesteś osobą prywatną, nie masz możliwości sprawdzenia informacji kredytowych osoby trzeciej. Dostęp do informacji kredytowych mają banki, firmy pozabankowe i pożyczkowe oraz SKOK-i. Inną opcją sprawdzenia danych w bazach BIK jest możliwość wglądu do danych zadłużenia kontrahentów.

Spadkobiercy mają też możliwość wglądu do danych BIK osoby zmarłej. Aby było to możliwe należy wykazać pełną dokumentację do wglądu (akt zgonu, sądowe potwierdzenie nabycia spadku itd.).

Raport BIK za darmo krok po kroku

Odszyfrowujemy raport BIK

Masz już raport i zastanawiasz się, jak sprawdzić historię kredytową i zrozumieć opublikowane tu dane. Przede wszystkim zwróć uwagę na podsumowanie, które szybko przedstawi Ci ilość zaciągniętych kredytów oraz zapytań kredytowych.

Możesz tu sprawdzić, jakie banki i inne instytucje pozabankowe sprawdzały Twoje dane w raporcie i dlaczego to robiły (np. po złożeniu przez Ciebie wniosku o pożyczkę).

W zestawieniu danych znajdziesz informacje o wszystkich otwartych i zamkniętych długach. W kolejnej tabeli znajdziesz informacje o długach niespłaconych w terminie (przeterminowanych). Im więcej długów na liście, tym pogarsza się Twoja historia kredytowa i zmniejsza się szansa na uzyskanie kolejnej pożyczki.

Scoring BIK

Scoring BIK to miara, za pomocą której badana jest Twoja zdolność kredytowa. Na scoring BIK wpływają:

 • terminowy czas spłaty zadłużenia,
 • korzystanie z kilku pożyczek w jednym czasie,
 • staż kredytowy,
 • ilość złożonych wniosków kredytowych.

Każdy bank oraz instytucja pozabankowa mogą interpretować informacje dostępne w BIK na swój sposób. Przed złożeniem wniosku o kredyt warto poprawić swoją historię kredytową. Na złą historię kredytową wpływa przede wszystkim wysokość przeterminowanych długów, znacznie przeterminowane długi, składanie wielu wniosków kredytowych w krótkim czasie.

Scoring BIK jest miarą obiektywną, wyliczoną przez algorytm komputerowy, a klienci nie mają możliwości jego zmiany. W tym przypadku warto pamiętać o dbaniu o swoją historię kredytową przez cały czas.

Usuwanie danych z BIK

Nie brakuje kredytobiorców, których historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia. Jeśli szczególnie mocno zależy im na uzyskaniu pożyczki lub kredytu, z pewnością chcieliby usunąć niektóre z negatywnych wpisów kredytowych. Czy jest to możliwe?

Niestety, usunięcie danych z BIK nie jest takie proste. Można jednak złożyć wniosek o usunięcie informacji dotyczących konkretnego zadłużenia do Biura Informacji Kredytowej po 5 latach od spłaty danego zadłużenia.

Sprawdź swój BIK za darmo! Chroń swoje finanse i trzymaj rękę na pulsie

Korzystanie z raportów BIK to jeden z najlepszych sposobów na ochronę swoich finansów. Oto kilka powodów, dla których warto zainteresować się usługami Biura Informacji Kredytowej.

 • Korzystając z raportów BIK możesz monitorować swoją sytuację kredytową, a także za opłatą aktywować alerty, które natychmiast powiadomią Cię, jeśli ktoś będzie próbował wyłudzić kredyt w Twoim imieniu.
 • Raport BIK (tym razem w formie płatnej) może też przydać się wszystkim, którzy ubiegają się o większy kredyt, np. hipoteczny. Pozwoli to lepiej ocenić swoje szanse na uzyskanie danej kwoty pożyczki.
 • Poprzez usługę BIK możesz też szybko zastrzec swoje dokumenty i ochronić się przed zgubnymi skutkami wykorzystywania Twoich skradzionych dokumentów.

Pomimo wdrażania wielu zabezpieczeń przez banki i instytucje finansowe nie brakuje sytuacji, w których osoby nieuprawnione wyłudzają pożyczki i kredyty korzystając np. z kradzionych dowodów osobistych. Wiele osób woli więc dmuchać na zimne i ubezpieczyć się przed potencjalnymi wyłudzeniami.


Odnośniki

[1] https://lexlege.pl/prawo-bankowe/art-105/

[2] https://www.big.pl/

FAQ: sprawdzenie BIK za darmo

Jak sprawdzić BIK przez internet za darmo?

Skorzystaj z możliwości, aby sprawdzić BIK dwa razy do roku za darmo. Raport BIK za darmo jest dostępny raz na 6 miesięcy pod nazwą „kopia danych”. O raport BIK za darmo można wnioskować online lub osobiście.

Jak otrzymać raport BIK jak najszybciej?

Czas oczekiwania na raport BIK za darmo może wynieść do 30 dni. Aby otrzymać raport BIK jak najszybciej, skorzystaj z możliwości wygenerowania jednorazowego raportu BIK w cenie 39 zł.

Jak sprawdzić czy jestem w BIKu bez dowodu osobistego?

Niestety, nie jest możliwe sprawdzenie swoich danych w bazie BIK bez podania danych z dowodu osobistego. Rejestracja konta na stronie BIK i potwierdzenie danych z dowodu to jedyny sposób na to, aby uzyskać wgląd do BIK.

Po co pobierać BIK raport o sobie?

Pobierając BIK raport o sobie możesz uzyskać wgląd w wiele interesujących i przydatnych informacji kredytowych i finansowych. Z raportu dowiesz się, jakie dane na Twój temat widzą banki i inne instytucje finansowe, sprawdzisz stan swoich długów oraz zyskasz pewność, że nikt niepowołany nie zaciągnął długów na Twoje nazwisko bez Twojej wiedzy.

Date

24.05.2023

1

Views

6

Ile kosztuje pożyczka
Kwota

3.000

3.000

100 zł 5.000 zł
Okres

30

30

dni
15 dni 60 dni
 • Kwota: 0 zł
 • Prowizja: 0%
 • Kwota do spłaty: 0 zł
 • Dzień spłaty: 6/9/2023
Weź pożyczkę

Popularne artykuły

Ile kosztuje Prawo Jazdy 2023? Cena kursu na prawo jazdy kat. B, A, C, D, T

Ile kosztuje Prawo Jazdy 2023? Cena kursu na prawo jazdy kat. B, A, C, D, T

Prawo jazdy to jeden z pierwszych większych wydatków osób wkraczających w dorosłość oraz wszystkich chcących zyskać niezależność. Do kosztów prawa jazdy wlicza się cena kursu oraz egzaminu.

Jak wybrać właściwą pożyczkę krótkoterminową

Jak wybrać właściwą pożyczkę krótkoterminową

Myślisz o złożeniu wniosku o pożyczkę krótkoterminową? Na początku warto się zastanowić, ile dokładnie chciałbyś pożyczyć i na jak długo, zanim zaczniesz porównywać oprocentowanie, ponieważ pomoże Ci to w podjęciu decyzji.

Dodatek do gazu 2023 Polska: dofinansowanie i dopłaty

Dodatek do gazu 2023 Polska: dofinansowanie i dopłaty

Możliwość otrzymania dofinansowania do rachunków za gaz pozwala Polakom zaoszczędzić na rosnących cenach surowców energetycznych. Dowiedz się, kto może otrzymać dopłatę za gaz w 2023 roku.

Pożyczki ślubne: Jak zapłacić za wesele

Pożyczki ślubne: Jak zapłacić za wesele

Jeśli zastanawiasz się, jak zapłacić za wesele – dla siebie lub kogoś, kogo kochasz – powinieneś jak najszybciej zacząć oszczędzać na to pieniądze.

Weź pożyczkę