Ile kosztuje Prawo Jazdy 2023? Cena kursu na prawo jazdy kat. B, A, C, D, T

Data publikacji Data publikacji: 25.05.2023
Edytowane Edytowane: 18.10.2023
Czas czytania Czas czytania: 16 min
wyświetleń 0 wyświetleń

Koszt prawa jazdy to cena kursu oraz egzaminu. Chociaż ceny kursu na prawo jazdy kat B mogą różnić się w zależności od lokalizacji kursanta, cena za egzamin na prawo jazdy jest podobna w każdym mieście. W tym artykule przyjrzymy się aktualnym cennikom kursów i egzaminów. Po tej lekturze dowiesz się, ile się płaci za prawo jazdy i na jaki wydatek warto się przygotować.

Ile kosztuje prawo jazdy w 2023 roku?

Ile kosztuje prawo jazdy?

Ostateczna cena prawa jazdy zależy od tego, czy uda Ci się zdać egzamin za pierwszym podejściem. Cena kursu na prawo jazdy w 2023 roku znacznie wzrosła w porównaniu z 2022 rokiem. Obecnie koszt kursu na prawo jazdy może wynieść nawet 3500 zł. Koszty rosną, jeśli zechcesz dokupić dodatkowe godziny jazdy.

Nie brakuje osób, dla których cena kursu i prawa jazdy jest zaporowa. Nic dziwnego, że jednym z powodów, dla których młodzi ludzie zaciągają pożyczki online jest właśnie chęć opłacenia wyrobienia wymarzonego dokumentu.

Znając szczegółowy podział kosztów, możesz łatwiej zaplanować wydatki na prawo jazdy i rozłożyć je w czasie. Przy wyborze szkół z nauką jazdy warto zwrócić szczególną uwagę na te, które oferują dogodne warunki opłat (w tym płatności ratalne) oraz tańsze dodatkowe godziny jazdy.

W całkowity koszt prawa jazdy wlicza się:

 • kurs na prawo jazdy (+ dodatkowe godziny jazdy),
 • wykonanie badań,
 • zdjęcia do dokumentów,
 • koszt egzaminu na prawo jazdy (praktyczny i teoretyczny),
 • (opcjonalnie) powtórki egzaminu,
 • koszt wydania prawa jazdy.

O ile koszty egzaminu i wydania dokumenty są kosztami stałymi, można z powodzeniem zaoszczędzić na pozostałych wydatkach wybierając tańsze szkoły jazdy, zamawiając zdjęcia do prawa jazdy online lub wykonując badania lekarskie w gabinetach współpracujących ze szkołą jazdy. Wybierając płatności ratalne warto wybierać oferty z oprocentowaniem 0%.

Początkowe opłaty przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy

Zanim rozpoczniesz kurs na prawo jazdy zapoznaj się z najważniejszymi krokami, które należy podjąć jeszcze przed zapisaniem się do szkoły nauki jazdy.

Kto może uzyskać prawo jazdy kat. B?

Polskie prawo jazdy może uzyskać każdy obywatel Polski. Warunkiem jest spełnienie wymogu minimalnego wieku dla danej kategorii prawa jazdy.

Kategoria prawa jazdyMinimalny wiek
AM14 lat
A116 lat
A218 lat
A20 lat / 24 lata
B116 lat
B, B+E18 lat
C, C+E21 lat
C1, C1+E18 lat
D, D+E24 lata
D1, D1+E21 lat
T16 lat

Kurs na prawo jazdy można rozpocząć po ukończeniu 17 lat i 9 miesięcy, jednak w tym przypadku należy posiadać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych. Taki dokument powinien zostać podpisany przez rodziców osobiście, w odpowiednim urzędzie.

Badania lekarskie

Pierwszym punktem w procesie ubiegania się o prawo jazdy jest udanie się na badania lekarskie. W ich trakcie lekarz stwierdzi, czy jesteś w stanie prowadzić samochód oraz wyda decyzję odnośnie tego, czy prawo jazdy ma zostać Ci wydane na czas określony (do wykonania kolejnych badań). Lekarz będzie sprawdzał wzrok, słuch oraz ogólny układ ruchu i równowagi. Koszt badania lekarskiego wynosi od 150 zł do 200 zł.

Uwaga - jeśli starasz się o prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E, musisz uzyskać orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem. Na takie badania może też skierować Cię starosta.

Zdjęcie do dokumentu

Zdjęcie do prawa jazdy należy wgrać na swój profil PKK. Można je zrobić u fotografa lub skorzystać z usługi online.

Zdjęcie do prawa jazdy musi spełniać następujące kryteria:

 • Zdjęcie musi być aktualne.
 • Zdjęcie musi być kolorowe.
 • O wymiarach 35 × 45 mm.
 • Wyraźne i ostre.
 • Wykonane na jasnym tle.
 • Na zdjęciu musi być widoczny wizerunek osoby tak, aby twarz zajmowała 70-80% fotografii.
 • Na zdjęciu muszą być wyraźnie pokazane oczy, w twarz powinna być zwrócona w pozycji frontalnej, z zamkniętymi ustami.

Koszt zestawu zdjęć do prawa jazdy to około 30 zł.

H3: PKK: Profil Kandydata na Kierowcę

Założenie Profilu Kandydata na Kierowcę (tzw. PKK[1]) jest obowiązkowe od 2014 roku. Po zarejestrowaniu się, każdy zainteresowany otrzymuje swój indywidualny numer. Jest on identyfikatorem kursanta i przyszłego posiadacza prawa jazdy. Wymagają go ośrodki egzaminacyjne i szkoły jazdy oraz urzędy.


Jak założyć PKK online?

 • Wejdź na stronę www.esp.pwpw.pl.
 • Wybierz opcję „Złóż nowy wniosek”.
 • Wypełnij formularz.
 • Podpisz wniosek podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym ePUAP.

Założenie PKK jest bezpłatne.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Szkoły nauki jazdy oferują różne ceny kursów na prawo jazdy. Na ostateczną cenę kursu składa się kilka czynników:

 • lokalizacja szkoły nauki jazdy - szkoły nauki jazdy są najczęściej zlokalizowane w pobliżu miejsc, w których odbywają się egzaminy. Im większe nagromadzenie szkół jazdy, tym niższa cena, wynikająca ze sporej konkurencji. Jeżeli w Twoim mieście znajduje się jedna szkoła jazdy, cena za kurs może być dużo wyższa.
 • ranking zdawalności - szkoły jazdy uwielbiają chwalić się swoim rankingiem zdawalności, który podkreśla ich skuteczność w nauczaniu. Szkoły znajdujące się wysoko w rankingu zdawalności cieszą się sporym zainteresowaniem, co może wpływać na wyższą cenę kursu.
 • rodzaj kursu na prawo jazdy - szkoły nauki jazdy mogą oferować różne rodzaje kursów - wieczorowe, weekendowe, przyspieszone, z wykładami online. Ceny kursów prawa jazdy w zależności od opcji będą się różnić.
 • dodatkowe opcje - niektóre szkoły jazdy mogą oferować dodatkowe korzyści i promocje, np. zniżki na badania lekarskie, dodatkowe godziny i szkolenia lub materiały do nauki.
Koszt prawa jazdy w 2023 roku

Ile kosztuje kurs prawa jazdy w największych polskich miastach?

Ceny kursu na prawa jazdy różnią się w zależności od miasta. W poniższej tabeli przedstawiono średnią cenę kursu w każdym z polskich miast wojewódzkich.

Obecnie najtańsze kursy na prawo jazdy można znaleźć w Łodzi (ceny rozpoczynają się nawet od 1800 zł). Spory rozstrzał cenowy kursów na prawo jazdy jest we Wrocławiu. Ceny kursów na prawo jazdy rozpoczynają się od 2000 zł a kończą nawet na 4200 zł.

MiastoŚrednia cena kursu
Łódź2499 zł
Kielce2700 zł
Rzeszów2749 zł
Opole2800 zł
Białystok2900 zł
Katowice2999 zł
Bydgoszcz3050 zł
Wrocław3099 zł
Szczecin3099 zł
Olsztyn3100 zł
Poznań3100 zł
Lublin3125 zł
Gorzów Wielkopolski3200 zł
Gdańsk3250 zł
Kraków3299 zł
Warszawa3350 zł

Źródło: superprawojazdy.pl

Kurs prawa jazdy na raty

Niektóre szkoły nauki jazdy oferują możliwość opłacenia kursu w ratach. Wiele z nich oferuje płatności bez dodatkowych kosztów i odsetek, przy wpłacie zadatku.

Podstawowe kursy prawa jazdy ceny

Wyżej wspomniane ceny kursów na prawo jazdy dotyczą kursów w wersji podstawowej. Kursy na prawo jazdy składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

 • Kurs teoretyczny: 30 godzin lekcyjnych zajęć (1 godzina = 45 minut). W trakcie kursu przedstawiane są przepisy ruchu drogowego, prowadzony kurs pierwszej pomocy oraz podstawowe informacje dotyczące jazdy samochodem.
 • Kurs praktyczny: 30 godzin zegarowych (1 godzina = 60 minut). Kurs odbywa się na placu manewrowym i na mieście, najczęściej na trasach egzaminacyjnych.

Przed wyborem szkoły jazdy warto nie tylko porównać ceny, ale także zakres oferowanej usług, w tym dostęp do materiałów szkoleniowych i koszt ewentualnych dodatkowych godzin jazdy. Szkoły nauki jazdy oferują także możliwość zdawania egzaminu wewnętrznego, co ma przygotować kursantów do zdawania prawdziwego egzaminu.

Niektóre szkoły jazdy mogą oferować kilka rodzajów kursów na tę samą kategorię, których ceny mogą różnić się w zależności od:

 • kursu praktycznego z teorią,
 • kursu praktycznego bez teorii,
 • kursu praktycznego, jeśli kursant posiada już inną kategorię,
 • kursu ekspresowego,
 • kursu płatnego w ratach.

Kursy prawa jazdy na inne kategorie

Cena kursów na prawa jazdy będzie różnić się w zależności od wybranej kategorii. Oto przykładowe ceny za kurs teoretyczny i praktyczny na różne kategorie w jednej ze szkół jazdy w Warszawie.

KategoriaKurs praktyczny i teoretyczny
A2590 zł
A12590 zł
A22590 zł
AM1590 zł
B3190 zł
B13190 zł
B+E1900 zł (+1000 zł za kurs ekspresowy)
C4390 zł
C+E4090 zł
D5190 zł / 6190 zł
D13490 zł

Cena egzaminu na prawo jazdy

Po zakończeniu kursu na prawo jazdy przychodzi najbardziej stresujący moment dla każdego młodego kandydata na kierowcę - egzamin.

Ile kosztuje egzamin teoretyczny na prawo jazdy? W przypadku zdawania na prawo jazdy kategorii B koszt egzaminu teoretycznego wynosi 50 zł. Koszt egzaminu praktycznego kat B to 200 zł.

Koszt wyrobienia prawa jazdy

Ostatnim już wydatkiem w drodze do uzyskania wymarzonego dokumentu jest opłata za wyrobienie dokumentu. Wynosi ona 100,50 zł i uiszcza się ją po zdaniu obu egzaminów (teoretycznego i praktycznego).

Prawo jazdy kategorii innych niż B

4 listopada 2022 roku weszła w życie zmiana ustawy - Prawo w ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami[2]. Wprowadziła ona znaczne podwyżki cen egzaminów praktycznych i teoretycznych na prawo jazdy dla wszystkich kategorii.

Rodzaj egzaminuKoszt
Egzamin teoretyczny - wszystkie kategorie50 zł
Egzamin praktyczny - kategoria AM200 zł
Egzamin praktyczny - kategoria A, A1, A2200 zł
Egzamin praktyczny - kategoria B, B1200 zł
Egzamin praktyczny - kategoria C1200 zł
Egzamin praktyczny - kategoria D1200 zł
Egzamin praktyczny - kategoria T200 zł
Egzamin praktyczny - kategoria B+E250 zł
Egzamin praktyczny - kategoria C, C+E, C1+E250 zł
Egzamin praktyczny - kategoria D, D+E, D1+E250 zł

Podsumowanie wydatków na prawo jazdy kat. B

Na każdym etapie ubiegania się o prawo jazdy należy liczyć się z pewnymi wydatkami. Zbierzmy całą dotychczas uzyskaną wiedzę w jednej tabeli.

Podsumowanie wydatkówKoszt
Założenie PKK0 zł
Badania lekarskie200 zł
Zdjęcie do prawa jazdy30 zł
Kurs na prawo jazdy3000 zł
Egzamin praktyczny i teoretyczny250 zł
Wyrobienie dokumentu100,50 zł
Razem3580,50 zł

Powyższa tabela przedstawia uśrednione ceny każdego z etapów ubiegania się o prawo jazdy pod warunkiem, że kursant zdał oba egzaminy za pierwszym razem. Powyższe wyliczenie nie obejmuje sytuacji, w której osoba ubiegająca się o prawo jazdy wykupuje dodatkowe godziny jazdy (cena jednej godziny wynosi od 100 zł do 120 zł) oraz opłaca powtórkę egzaminu.

FAQ: ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy?

Ile kosztuje prawo jazdy kat B 2023?

Jeśli chcesz uzyskać prawo jazdy kat. B w 2023 roku przygotuj się na wydatek rzędu 3500 zł. Cena może się różnić w zależności od tego, gdzie mieszkasz, jaką szkołę jazdy wybierzesz oraz ile razy będziesz podchodzić do egzaminu. Całkowity koszt uzyskania prawa jazdy wzrośnie, jeśli zdecydujesz się skorzystać z dodatkowych godzin jazdy lub nie uda Ci się zdać egzaminu za pierwszym podejściem.

Ile kosztuje godzina jazdy?

Szkoły nauki jazdy mogą ustalać własne ceny dodatkowych godzin jazdy. Zwykle cena dodatkowej godziny jazdy wynosi od 100 zł do 120 zł. Niektóre szkoły jazdy oferują specjalne pakiety dodatkowych godzin jazdy, dzięki czemu płacąc za większą ilość godzin można zaoszczędzić na każdej godzinie.

Ile kosztuje egzamin praktyczny kat B w 2023 roku?

W 2023 roku cena egzaminu praktycznego na prawo jazdy kategorii B wzrosła do 200 zł. Jest to skutek ustawy z dnia 4 listopada 2022 roku o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami. Cena egzaminu teoretycznego wzrosła do 50 zł.

Ile czeka się na prawo jazdy w 2023 roku?

Obecnie czas oczekiwania na wydanie prawa jazdy to 9 dni roboczych (liczone od momentu uzyskania przez urząd potwierdzenia opłaty za wydanie dokumentu). Czas może wydłużyć się do nawet dwóch miesięcy, jeśli urząd będzie wymagał złożenia dodatkowych wyjaśnień. Prawo jazdy można odebrać w urzędzie, w którym składało się wniosek lub zdecydować się na odbiór pocztą. Status dokumentu można monitorować online.

Jak zapłacić opłatę za wyrobienie prawa jazdy?

Opłatę za wyrobienie dokumentu prawa jazdy w wysokości 100,50 zł można wnieść online lub wpłacić bezpośrednio w kasie urzędu.

Czy można zapłacić za kurs prawa jazdy w ratach?

Tak, wiele szkół nauki jazdy oferuje możliwość zapłaty za kurs prawa jazdy różnych kategorii w wygodnych ratach, często bez odsetek i prowizji. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych szkół jazdy. W zależności od oferty, istnieje możliwość spłaty w dogodnych dla kursanta ratach po wpłaceniu zadatku.

Lista czcionek
 1. 1
  Serwis Rzeczypospolitej Polskiej
  https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-prawo-jazdy
 2. 2
  Europejski identyfikator prawodawstwa
  https://eli.gov.pl/eli/DU/2022/2589/ogl/pol
Udostępnij:
4.9 / 5
(49 ocen)
Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Sortuj: Nowe

Podobne pozycje

left
background image
Najpopularniejsze
5 sposobów na wykorzystanie pożyczki gotówkowej

Kiedy ostatni raz znalazłeś się w gorszej sytuacji finansowej i nie byłeś do końca pewien, jak za coś zapłacisz? A co z ostatnim razem, gdy czułeś się przytłoczony liczbą miesięcznych płatności, zaległościami na kartcie kredytowej i tymi

840
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Jak wybrać właściwą pożyczkę krótkoterminową

Myślisz o złożeniu wniosku o pożyczkę krótkoterminową? Na początku warto się zastanowić, ile dokładnie chciałbyś pożyczyć i na jak długo, zanim zaczniesz porównywać oprocentowanie, ponieważ pomoże Ci to w podjęciu decyzji.

809
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Czy pożyczka może pomóc w czasie kryzysu?

Znalezienie odpowiedniej pożyczki i zdawanie sobie sprawy z różnych opcji jest szczególnie ważne w kryzysowych czasach.

993
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Średnia krajowa 2023 - ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce?

Średnia krajowa pomaga w zrozumieniu poziomu wynagrodzeń Polaków w danym roku. Dane dotyczące 2023 roku poznamy dopiero na początku 2024 roku, ale już teraz wiadomo, że w 2022 roku średnia krajowa okazała się rekordowa.

1381
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Ile kosztuje 1 kWh w 2023 r.? Cena prądu w Polsce i poradnik użytkownika

Ceny prądu w Polsce rosną. Wielu odbiorców chce płacić jak najmniej, oszczędzając energię i wybierając najtańszych dostawców prądu. Dowiesz się, ile kosztuje 1 kWh prądu, co wpływa na ostateczną cenę i poznaj sposoby na oszczędzanie prądu.

2057
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Płaca minimalna 2023 w Polsce

Rok 2023 jest szczególny, jeśli chodzi o zmianę płacy minimalnej w Polsce. Zostanie ona podwyższona aż dwukrotnie - pierwszy raz w styczniu 2023 a kolejny w lipcu 2023. Dowiedz się więcej.

1129
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Waloryzacja emerytur 2023 - gwarantowana podwyżka [AKTUALNA tabela]

Waloryzacja emerytur 2023 wyniosła 14,8% lub gwarantowane podwyższenie emerytury o 250 zł. Dowiedz się, o ile wzrośnie Twoja emerytura. Przedstawiamy aktualną tabelę z nowymi emeryturami od 1 marca 2023 roku.

878
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Dodatek do gazu 2023 Polska: dofinansowanie i dopłaty

Możliwość otrzymania dofinansowania do rachunków za gaz pozwala Polakom zaoszczędzić na rosnących cenach surowców energetycznych. Dowiedz się, kto może otrzymać dopłatę za gaz w 2023 roku.

962
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Zasiłek pielęgnacyjny 2023 - ile wynosi i komu przysługuje?

Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 wyniesie 251,84 zł. Dowiedz się, komu przysługuje ta kwota i jak złożyć wniosek o dodatkowe dofinansowanie. Sprawdzamy, kiedy spodziewana jest podwyżka zasiłku.

2744
Brak komentarzy
Czytaj
right