Pożyczki ślubne: Jak zapłacić za wesele

Pokaż więcej
Data publikacji Data publikacji: 15.03.22
Edytowane Edytowane: 18.10.2023
Czas czytania Czas czytania: 15 min
wyświetleń 0 wyświetleń

Jeśli zastanawiasz się, jak zapłacić za wesele – dla siebie lub kogoś, kogo kochasz – powinieneś jak najszybciej zacząć oszczędzać na to pieniądze. Jeśli nie masz pod ręką wystarczającej ilości gotówki, możesz pomyśleć o sfinansowaniu wesela poprzez pożyczkę ślubną. Opiszemy, czym one są i kiedy warto je brać.

Jak wybrać właściwą pożyczkę krótkoterminową - Crezu

Co to są pożyczki ślubne?

Pożyczki na ślub to rodzaj pożyczki gotówkowej, która pozwala pożyczyć pieniądze i opłacić koszty związane ze ślubem czy weselem. Może to być wszystko, na przykład sala, wystrój miejsca, suknia ślubna, garnitur lub cokolwiek innego, za co musisz zapłacić.

Pożyczki gotówkowe to zazwyczaj pożyczki bez zabezpieczenia, które można wykorzystać na wszystko, czego potrzebujesz, w tym na ślub. Warunki i oprocentowanie różnią się w zależności od pożyczkodawcy, Twojej zdolności kredytowej i tego, ile chcesz pożyczyć.

Możesz wziąć pożyczkę ślubną od każdej instytucji, która oferuje pożyczki gotówkowe, w tym od banku czy firmy udzielającej pożyczek przez internet.

Ile pieniędzy możesz zdobyć dzięki pożyczce na ślub?

Ponieważ pożyczki na ślub są rodzajem pożyczki gotówkowej, zwykle możesz pożyczyć tyle, ile potrzebujesz, aby pokryć wszystkie koszty ślubu czy wesela. Ale to, ile możesz pożyczyć, zależy od kilku czynników, w tym:

 • Twojej zdolności kredytowej
 • Czy masz poręczyciela
 • Twojego pożyczkodawcy
 • Twoich dochodów i zadłużenia

Niektórzy pożyczkodawcy oferują pożyczki na nawet tak niewielkie kwoty jak 500 zł, co jest świetną opcją, jeśli potrzebujesz tylko trochę gotówki, aby pokryć część wydatków. Inne oferują pożyczki w wysokości nawet 10 000 zł, co może się przydać, jeśli musisz pożyczyć więcej na inne wydatki.

Kiedy powinno się brać pożyczkę ślubną

Pożyczanie pieniędzy na opłacenie ślubu nie jest czymś, co powinieneś robić bez zastanowienia. Pożyczka ślubna ma sens, jeśli:

 • Potrzebujesz pieniędzy od razu. Czasami sala wymaga opłacenia części kosztów jako zaliczki, aby zarezerwować ją na dzień ślubu. Bez tego możesz nie mieć szans na rezerwację. Podobnie sklepy z sukniami, firmy cateringowe i inni dostawcy mogą również wymagać części płatności z góry.
 • Masz świetną zdolność kredytową. Tak jak dobra zdolność kredytowa zagwarantuje Ci przyznanie pożyczki, tak świetna pozwoli Ci na przebieranie w opcjach u różnych pożyczkodawców. Sama wysoka zdolność kredytowa nie jest oczywiście powodem do brania nowej pożyczki, ale może sprawić, że potrzebna pożyczka będzie mniej kosztowna, ponieważ będziesz kwalifikować się do ofert z niższym oprocentowaniem.
 • Możesz ją spłacić. Wielu pożyczkodawców żąda zaświadczeń o dochodach w ramach procesu składania wniosku, więc przed pożyczeniem musisz udowodnić, że możesz spłacić pożyczkę. Co ważniejsze jednak, nie powinieneś zaciągać pożyczki, jeśli nie masz miejsca w swoim budżecie na jej spłatę.

Jak wziąć pożyczkę na ślub

Jeśli potrzebujesz pożyczyć pieniądze na opłacenie ślubu, jest kilka kroków do wykonania, zanim pieniądze trafią na Twoje konto.

1.Sprawdź swoją zdolność kredytową

Zanim złożysz wniosek o pożyczkę ślubną, sprawdź, co ujrzą pożyczkodawcy. A jeśli Twoja zdolność kredytowa nie jest taka, jakiej potrzebujesz, będziesz mieć czas na jej poprawę przed złożeniem wniosku o pożyczkę.

Sprawdzenie swojej zdolności kredytowej również da ci dobre wyobrażenie o tym, do jakiej kwoty pożyczki będziesz się kwalifikować – i jakiego rodzaju oprocentowania możesz się spodziewać. Na przykład, jeśli masz doskonałą ocenę kredytową, zwykle kwalifikujesz się do najniższego dostępnego oprocentowania. Jeśli masz dobrą lub przeciętną zdolność kredytową, Twoje oprocentowanie może być nieco wyższe. Ewentualnie, jeśli nie masz dobrej historii kredytowej, być może będziesz musiał poprosić kogoś do wzięcia kredytu jako poręczyciela, aby mieć szansę na przyznanie pożyczki lub uzyskanie niższych odsetek.

2.Uzyskaj wstępną zgodę

Wiele instytucji oferujących pożyczki gotówkowe pozwala potencjalnym klientom sprawdzić, czy kwalifikują się do pożyczki poprzez wstępną zgodę. Wstępna zgoda polega na podaniu pewnych informacji finansowych, aby pożyczkodawca zweryfikował, czy kwalifikujesz się do pożyczki.

Pożyczkodawca wykorzystuje te informacje, aby zdecydować, czy kwalifikujesz się do pożyczki, a jeśli tak, to jakie będą potencjalne warunki, które może Ci zaoferować. Uzyskanie wstępnej zgody jest jednym z najlepszych sposobów sprawdzenia, co oferują pożyczkodawcy. Ponadto proces ten jest zazwyczaj ograniczony do niezobowiązującego zapytania o pożyczkę, dzięki czemu możesz wstępnie uzyskać zgody wielu pożyczkodawców bez negatywnych wpływów takich zapytań na Twoją historię kredytową.

3.Porównaj pożyczodawców

Skorzystaj z opcji uzyskania wstępnej zgody u wielu różnych pożyczkodawców, aby porównać jak najwięcej ofert. Spójrz na kilka różnych czynników, takich jak:

 • Stopy procentowe. Im niższe oprocentowanie, tym mniej w sumie zapłacisz oprócz głównej kwoty pożyczki.
 • Opłaty. Zwróć uwagę na prowizje przygotowawcze, kary za opóźnienia w płatności rat czy brak środków na koncie i inne. Niektórzy pożyczkodawcy nie pobierają żadnych opłat, ale przyznają pożyczki tylko osobom z dobrą lub doskonałą zdolnością kredytową.
 • Czas spłaty. Okres kredytowania określa, jak długo będziesz spłacać pożyczkę i częściowo wpływa na to, ile będziesz spłacać każdego miesiąca. Niektórzy pożyczkodawcy oferują spłatę w ciągu 1 i 3 miesięcy, podczas gdy niektórzy oferują okres spłaty rzędu 1 rok. Im dłuższy okres spłaty Twojej pożyczki, tym więcej zapłacisz odsetek przez cały okres jej trwania w porównaniu z pożyczką o krótszym okresie spłaty. Natomiast należy też pamiętać, że krótsze terminy spłaty oznaczają wyższe miesięczne raty.

4.Wybierz pożyczkodawcę i złóż wniosek

Po znalezieniu najlepszego pożyczkodawcy nadchodzi czas na wypełnienie wniosku. Nawet jeśli masz wstępną zgodę na pożyczkę, dopiero złożenie przez Ciebie wniosku o pożyczkę pozwala pożyczkodawcom sprawdzić Twoją zdolność kredytową za pomocą wniosku do Biura Informacji Kredytowej. W przypadku większości pożyczkodawców ostateczna zgoda może nastąpić tego samego dnia, w którym składasz wniosek, chociaż w zależności od pożyczkodawcy i okoliczności może być konieczne udzielenie odpowiedzi na kilka pytań uzupełniających lub dostarczenie dodatkowych dokumentów przed przyznaniem pożyczki.

5. Otrzymaj pieniądze

Wypłata kwoty pożyczki może się różnić w zależności od pożyczkodawcy. Niektórzy wpłacają środki na Twoje konto tego samego dnia, niektórzy w ciągu jednego lub dwóch dni, a innym zajmuje to około tygodnia. Jeśli szybki dostęp do pieniędzy jest dla Ciebie ważny, wybierając najlepszą pożyczkę zwróć uwagę, jak szybko dany pożyczkodawca udostępni środki z Twojej pożyczki.

Za i przeciw pożyczek ślubnych

Argumenty „za”

 • Pożyczki ślubne są zazwyczaj niezabezpieczone. Pożyczki z zabezpieczeniem — takie jak kredyty samochodowe i kredyty mieszkaniowe — wykorzystują zabezpieczenie jako dźwignię. Większość pożyczek gotówkowych tego nie wymaga. Zamiast tego, pożyczki niezabezpieczone wykorzystują Twoją zdolność kredytową i historię do określenia Twojej zdolności kredytowej.
 • Szybkie finansowanie, kiedy go potrzebujesz. Jeśli w tej chwili nie masz wystarczającej gotówki na pokrycie niektórych kosztów ślubu, pożyczka ślubna może szybko przyjść z pomocą.

Argumenty „przeciw”

 • Dodatkowe zadłużenie. Możesz nie mieć wystarczającej kwoty wolnej w swoim miesięcznym budżecie, aby pokryć dodatkową ratę pożyczki, zwłaszcza jeśli już idzie Ci sporo pieniędzy na pokrycie innych kosztów związanych ze ślubem. Pożyczka ślubna może nadwyrężyć lub nawet zrujnować Twój budżet i powinna być zaciągnięta tylko wtedy, gdy możesz sobie pozwolić na jej spłatę.
 • Zwiększona pokusa wydawania. Jeśli pożyczysz więcej, niż potrzebujesz, możesz czuć się „w obowiązku” wydać dodatkowe pieniądze, jeśli Ci zostaną. Pamiętaj, im więcej pożyczasz, tym więcej musisz spłacić – plus odsetki.

Alternatywy do pożyczek ślubnych

Pożyczki na ślub to jeden ze sposobów na opłacenie ślubu, ale nie są one jedyną opcją. Porównaj poniższe alternatywy, żeby wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Karty kredytowe

Chociaż oprocentowanie kart kredytowych jest na ogół wyższe w porównaniu z pożyczkami gotówkowymi, nie zawsze tak jest. Jeśli masz okazję do otrzymania karty kredytowej z ofertą promocyjną 0% RRSO, możesz uniknąć płacenia odsetek przez rok lub dłużej.

Karta kredytowa z 0% RRSO może pomóc Ci uzyskać dostęp do funduszy na korzystniejszych warunkach w porównaniu z pożyczkami gotówkowymi, ale będziesz musiał spłacić swoją kartę do końca okresu promocyjnego. Pamiętaj, że będziesz musiał również dokonać minimalnej płatności w okresie promocyjnym, aby utrzymać dobrą historię kredytową.

Pooszczędzaj przez kilka lat

Co prawda wzięcie ślubu tak szybko jak chcesz może być kuszące, ale zaciągnięcie dodatkowej pożyczki może być ciężarem przy wchodzeniu w nowy związek małżeński. Aby tego uniknąć, rozważ odłożenie ślubu na kilka lat, aby zaoszczędzić przed tym wielkim dniem. W ten sposób będziesz mógł wygodnie pozwolić sobie na rzeczy, na których naprawdę Ci zależy, takie jak wymarzonea sala czy ślub w jakimś egzotycznym miejscu.

Zetnij koszty

Jeśli jesteś gotowy do zawarcia małżeństwa od razu i nie masz czasu na oszczędzanie, możesz rozważyć zaplanowanie niższego budżetu weselnego. Można to osiągnąć, zmieniając dzień tygodnia, w którym bierzesz ślub, zmniejszając listę gości i organizując imprezę weselną w ciągu dnia zamiast wieczorem.

Udostępnij:
4.8 / 5
(13 ocen)
Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Sortuj: Nowe

Podobne pozycje

left
background image
Najpopularniejsze
5 sposobów na wykorzystanie pożyczki gotówkowej

Kiedy ostatni raz znalazłeś się w gorszej sytuacji finansowej i nie byłeś do końca pewien, jak za coś zapłacisz? A co z ostatnim razem, gdy czułeś się przytłoczony liczbą miesięcznych płatności, zaległościami na kartcie kredytowej i tymi

851
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Jak wybrać właściwą pożyczkę krótkoterminową

Myślisz o złożeniu wniosku o pożyczkę krótkoterminową? Na początku warto się zastanowić, ile dokładnie chciałbyś pożyczyć i na jak długo, zanim zaczniesz porównywać oprocentowanie, ponieważ pomoże Ci to w podjęciu decyzji.

858
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Potrzebujesz szybkiej gotówki?

Kiedy potrzebujesz pieniędzy w sytuacji kryzysowej — aby zapłacić za naprawę samochodu, zaległy rachunek lub prywatnego lekarza — możesz podjąć decyzję zanim pomyślisz o swoich przyszłych finansach.

1067
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Czy pożyczka może pomóc w czasie kryzysu?

Znalezienie odpowiedniej pożyczki i zdawanie sobie sprawy z różnych opcji jest szczególnie ważne w kryzysowych czasach.

1006
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Średnia krajowa 2023 - ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce?

Średnia krajowa pomaga w zrozumieniu poziomu wynagrodzeń Polaków w danym roku. Dane dotyczące 2023 roku poznamy dopiero na początku 2024 roku, ale już teraz wiadomo, że w 2022 roku średnia krajowa okazała się rekordowa.

1450
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Płaca minimalna 2023 w Polsce

Rok 2023 jest szczególny, jeśli chodzi o zmianę płacy minimalnej w Polsce. Została ona podwyższona aż dwukrotnie - pierwszy raz w styczniu 2023 a kolejny w lipcu 2023. Dowiedz się więcej.

1183
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Zasiłek pielęgnacyjny 2023 - ile wynosi i komu przysługuje?

Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 wyniesie 215,84 zł. Dowiedz się, komu przysługuje ta kwota i jak złożyć wniosek o dodatkowe dofinansowanie. Sprawdzamy, kiedy spodziewana jest podwyżka zasiłku.

3550
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Jak sprawdzić BIK za darmo przez Internet? Poradnik krok po kroku

Raport BIK to niezwykle przydatne narzędzie, które pozwoli Ci na bieżąco monitorować Twoją historię kredytową i stan zadłużenia. Dowiedz się, jak pobrać raport BIK zupełnie za darmo.

401
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Ile może zabrać komornik z pensji w 2024 roku? Sprawdzamy

Sprawdzamy ile może zabrać komornik z pensji w 2024 roku. Dowiedz się wszystkiego o tym ile komornik może zabrać, a ile zostawić na koncie. Przygotuj plan spłaty i zabezpiecz swoje finanse.

330
Brak komentarzy
Czytaj
right