Ile kosztuje 1 kWh w 2023 r.? Cena prądu w Polsce i poradnik użytkownika

Data publikacji Data publikacji: 03.03.2023
Edytowane Edytowane: 12.12.2023
Czas czytania Czas czytania: 16 min
wyświetleń 0 wyświetleń

Cena prądu w Polsce rośnie, a wielu Polaków z niepokojem obserwuje coraz wyższe rachunki za energię elektryczną nie do końca zdając sobie sprawę, ile kosztuje 1 kWh prądu i jakie inne czynniki wpływają na ostateczną wysokość rachunku za energię elektryczną.

Cena prądu w Polsce

Dowiedz się więcej o tym, czym są taryfy za prąd, którą z nich wybrać dla siebie i poznaj składowe wpływające na cenę energii elektrycznej. W tym artykule podpowiadamy też skuteczne sposoby na oszczędzanie prądu w gospodarstwach domowych.

Czym są taryfy za prąd?

Taryfa za prąd jest jedną ze składowych cen prądu w Polsce. Każdy odbiorca energii, czy to przedsiębiorcy, czy osoby prywatne, mają do wyboru kilka rodzajów taryf. Różnią się one od siebie między innymi zasadami naliczania opłat za prąd.

Co oznaczają litery w taryfie za prąd? W Polsce mamy dziś cztery rodzaje taryf za prąd:

 • taryfę A (dla dużych odbiorców energii, takich jak zakłady przemysłowe, fabryki, kopalnie),
 • taryfę B (dla dużych firm i gospodarstw rolnych),
 • taryfę C (dla niewielkich firm i przedsiębiorstw),
 • taryfę G (dla gospodarstw domowych).

To podstawowe taryfy za prąd, które mogą zostać uszczegółowione o konkretne parametry. Wtedy, co danej litery dodaje się dwie cyfry. Między innymi od wyboru taryfy zależy ostateczna cena prądu.

Co oznaczają cyfry w taryfie za prąd?

 • Pierwsza cyfra wskazuje na umowną moc, przy czym:
 • cyfra 1 to maks. 40 kWh,
 • cyfra 2 to powyżej 40 kWh.
 • Druga cyfra (od 1 do 4) to ilość stref czasowych, jakie ma dana taryfa.
 • Czasami oznaczenie taryfy może być zakończone literą:
 • „a” - podział na strefę szczytową i pozaszczytową,
 • „b” - podział na strefę dzienną i nocną,
 • „w” - podział cen w zależności od godziny lub dnia tygodnia.

Jak strefy czasowe wpływają na ceny taryfy za prąd?

Dzięki różnym strefom czasowym w taryfie za prąd można wybrać taką taryfę, która oferuje niższe stawki za energię pobieraną w godzinach lub dniach, w których gospodarstwo domowe lub przedsiębiorstwo ma na nie większe zapotrzebowanie. Odbiorcy mogą zaoszczędzić korzystając z niższych cen prądu, na przykład robiąc pranie, nastawiając zmywarkę lub piekarnik w godzinach nocnych, lub w weekendy.

Sprawdź, ile kosztuje prąd (1 kWh) w Polsce: wzrost cen prądu 2023

Za 1 kWh prądu w 2023 r. zapłacimy w Polsce od 0,75 zł do 1,41 zł.

Ile kosztuje prąd w Polsce i jaki jest wzrost cen prądu w 2023 roku w porównaniu z ubiegłymi latami? Ceny prądu wzrosły o około 62% względem roku 2019 - wielu konsumentów boryka się ze znacznym wzrostem opłat, może to skutkować decyzją o efektywniejszym oszczędzaniu energii lub zaciągnięciem pożyczki online na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Zgodnie z cennikiem za styczeń 2023 r. 1 kilowatogodzina (kWh) prądu kosztuje od 0,75 zł do 1,41 zł (cena w taryfie G11 + koszt dostarczenia prądu). Ceny prądu różnią się w zależności od regionu.

Jednostka 1 kWh cena prądu w 2023 r. u wybranych sprzedawców (z VAT)

Cena prądu 2024 za 1 kwh – Jakie będą podwyżki i o ile zdrożeje prąd?

Energa ObrótTauron SprzedażPGE ObrótEnea
G11 (w limicie)0,82 zł / kWh0,75 zł / kWh0,80 zł / kWh0,74 zł / kWh
G11 (po przekroczeniu limitu)1,32 zł / kWh1,22 zł / kWh1,31 zł / kWh1,21 zł / kWh
G12 (w limicie)0,48 zł / kWh (dzień) 0,31 zł / kWh (noc)0,49 zł / kWh (dzień) 0,27 zł / kWh (noc)0,47 zł / kWh (dzień) 0,29 zł / kWh (noc)0,51 zł / kWh (dzień) 0,24 zł / kWh (noc)
G12 (po przekroczeniu limitu)1,31 zł / kWh (dzień) 0,85 zł / kWh (noc)1,3 zł / kWh (dzień) 0,77 zł / kWh (noc)1,2 zł / kWh (dzień) 0,75 zł / kWh (noc)1,32 zł / kWh (dzień) 0,6 zł / kWh (noc)

Dlaczego ceny prądu w 2023 tak drastycznie wzrosły? Oto trzy najważniejsze powody, które wpłynęły na ostateczną cenę prądu w 2023 roku w Polsce.

Jak kształtowała się średnia cena prądu w Polsce w latach 2001-2023

Po pierwsze, w 2023 roku obowiązują nowe taryfy na sprzedaż energii, zatwierdzone przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Każda zużyta 1 kWh, która znajdzie się powyżej limitu 2000 kWh będzie kosztować od 0,94 zł do 1,03 zł brutto.

Po drugie, rząd przywrócił pierwotną stawkę VAT, która w 2022 roku została obniżona z 23% do 5%. Powrót do poprzedniej stawki VAT wpłynął także na odbiorców korzystających z Tarczy Solidarnościowej - chociaż korzystają oni z cennika za 2022 rok, cena prądu posiada już 23% VAT.

Po trzecie, w 2023 roku obowiązują limity rocznego zużycia dla gospodarstw domowych, rodzin wielodzietnych, osób niepełnosprawnych itd. Jeśli roczny limit zużycia nie zostanie przekroczony, odbiorca zapłaci rachunek za prąd ze stawką z 2022 roku powiększoną o VAT. W przypadku przekroczenia limitu, nadwyżka zostanie objęta nowym, wyższym cennikiem z 2023 roku.

Ile kosztuje kilowat prądu w 2023 roku u różnych sprzedawców?

Zrozumienie, ile kosztuje kilowat prądu w danym okresie rozliczeniowym u różnych sprzedawców i poznanie ich oferty, może pomóc w podjęciu decyzji, z którym z nich warto podpisać umowę na dostawę prądu. Zmiana operatora oraz zredukowanie zużycia prądu pomaga zmniejszyć rachunki za prąd. Stawki brutto mogą różnić się na poszczególnym obszarze kraju. Najwięcej zapłacą za prąd osoby mieszkające w dużym polskim mieście.

Jak obliczyć wysokość rachunku do zapłaty w danym mieście? Wystarczy pomnożyć poniższy koszt za 1 kWh przez szacowane zużycie:

 • we Wrocławiu mieszkańcy zapłacą 0,82 zł brutto za kWh (Tauron),
 • mieszkaniec Gdańska zapłaci 0,89 zł brutto za kWh (Energa),
 • w Zielonej Górze i Bydgoszczy cena za 1 kWh wynosi 0,80 zł brutto za kWh (Enea),
 • w Opolu cena wynosi 0,82 zł brutto za kWh (Tauron),
 • w Olsztynie 1 kWh kosztuje 0,89 zł brutto (Energa),
 • Kraków: 1 kWh prądu kosztuje 0,82 zł brutto (Tauron),
 • Gliwice: 1 kWh prądu kosztuje 0,83 zł brutto (Tauron),
 • w Kielcach, Białymstoku, Lublinie mieszkańcy zapłacą 0,86 zł brutto za kWh (PGE),
 • w województwie mazowieckim, w Warszawie, 1 kWh prądu kosztuje 0,89 zł brutto (E.ON).

Każde województwo może posiadać inne ceny prądu. Wszystko dlatego, że na danym terenie (Katowic, w Gdańsku itp.) zwykle działa jeden operator systemu dystrybucyjnego, a także kilku sprzedawców. Każdy operator systemu dystrybucyjnego posiada własny cennik, obejmujący koszt dostarczenia prądu do odbiorcy oraz zużywaną energię elektryczną. Klienci nie mogą zmienić dostawcy prądu, który odpowiada za przesył, jednak mogą zmienić sprzedawcę, od którego kupują energię. Podpisanie umowy z innym niż dotychczas sprzedawcą prądu, może obniżyć miesięczne rachunki za energię elektryczną.

Czy przy wyborze optymalnego sprzedawcy prądu w danym regionie warto kierować się rankingami sprzedawców? Niestety nie, ponieważ ostateczne ceny mogą zależeć od indywidualnego zużycia. Mniejsze zużycie nie zmniejsza stałych opłat, a przy większym zużyciu bardziej liczy się cena za 1 kilowatogodzinę prądu.

Ceny prądu w Polsce w latach 2019-2023

W 2023 roku cena 1 kWh wynosi średnio 1 zł (0,75 - 1,41 zł). W 2022 roku cena wynosiła 0,77 zł, w 2021 roku 0,74 zł, w 2020 roku 0,68 zł, a w 2019 roku 0,61 zł za 1 kWh. Są to wartości uśrednione dla całej Polski, ponieważ poszczególne stawki mogą różnić się w zależności od regionu.

O ile ceny prądu w 2023 roku w porównaniu z 2019 rokiem wzrosły o około 62%, o tyle największe skutki podwyżek polscy konsumenci odnotowali w 2023 roku, kiedy to średnio za 1 kWh przychodzi im płacić o około 23 grosze więcej.

W pierwszej połowie 2022 roku gospodarstwa domowe zostały całkowicie zwolnione z akcyzy za prąd, a do października 2022 roku obowiązywała niższa stawka VAT wynosząca 5% (obniżona z 23%). W sumie w 2022 roku odbiorcy zaoszczędzili na tych obniżkach około 340 zł rocznie. Jednak nawet mimo tych obniżek, ceny energii elektrycznej wzrosły. Działania rządowe miały na celu wyłącznie zniwelowanie drastycznych podwyżek i przyniesienie chwilowej ulgi portfelom Polaków.

Jednym z powodów wyższych cen prądu w 2023 roku jest też podwyżka VAT - o ile w 2022 roku cena VAT wynosiła 5%, o tyle w 2023 roku wróciła do swojej poprzedniej wartości 23%. Bezpośrednio wpływa to na wysokość rachunków, bez względu na osiągnięty limit w rządowym programie Tarczy Solidarnościowej. Chociaż dla użytkowników zużywających prąd do limitu 2000 kWh rocznie mają obowiązywać stawki z 2022 roku, będą one podwyższone o aktualną, wyższą stawkę VAT.

Jak dystrybutorzy ustalają nowe ceny prądu?

Ustanowienie nowych stawek cen za prąd przez operatorów dystrybucyjnych musi zostać zaakceptowane przez Urząd Regulacji Energetyki. W tym celu dystrybutorzy muszą złożyć odpowiedni wniosek i uzasadnić konieczność zmiany cen. O ile duzi operatorzy, tacy jak Tauron, Energa, Enea, PGE czy EON) muszą uzyskać zgodę prezesa URE, o tyle mniejsi sprzedawcy prądu mogą samodzielnie tworzyć swoje cenniki. W efekcie oferują często konkurencyjne ceny, aby przyciągnąć do siebie jak najwięcej klientów.

Cena prądu - z czego się składa?

Ostateczna cena prądu, którą płacą odbiorcy, jest sumą kilku składowych. Te składniki to:

 • zużycie prądu (sprzedaż energii): odbiorcy prądu płacą za ilość zużytych kilowatogodzin prądu. Wysokość tej opłaty zmienia się w zależności od sprzedawcy prądu, ponieważ każdy z nich posiada nieco inne ceny.
 • dostarczenie prądu (opłata dystrybucyjna, opłata przesyłowa itp.): opłata dla właścicieli zarządzających licznikami i kablami, którymi płynie prąd. W tym przypadku także opłata rośnie w zależności od zużycia, jednak pozostaje taka sama niezależnie od wybranego sprzedawcy prądu. Ta cena różni się w zależności od regionu w Polsce.
 • opłaty rządowe (opłata jakościowa, opłata mocowa itp.): obligatoryjne, narzucane prawnie opłaty, których celem jest wspieranie polskiego sektora energetycznego.
 • opłaty handlowe: zwykle jest to abonament płacony sprzedawcy. Jego wysokość nie zależy od zużycia. W ramach abonamentu konsument otrzymuje dostęp do dodatkowych usług, ubezpieczenia czy pomocy elektryka.

Podsumowując, na ostateczną cenę prądu, która jest widoczna na rachunku za energię elektryczną, wpływają opłaty ponoszone dla dystrybutora i sprzedawcy. Cena prądu zawiera więc nie tylko faktyczny koszt zużycia, ale i podatek VAT, koszty przesyłowe, koszty własne i marżę dystrybutora, wszelkie podatki i opłaty rządowe.

Czym jest zamrożenie cen prądu i kto może na tym skorzystać?

Tarcza Solidarnościowa to projekt rządowy, który ma na celu „zamrożenie” cen prądu. Jest gwarancją utrzymania cen prądu w 2023 roku na poziomie tych z 2022 roku. Tarcza Solidarnościowa ma obowiązywać w 2023 roku i nie wiadomo jeszcze, czy zostanie przedłużona. Uprawnieni odbiorcy to konsumenci korzystający z taryfy G oraz Go, posiadający roczne zużycie prądu mieszczące się w następujących limitach:

 • limit dla gospodarstw domowych wynosi 2000 kWh;
 • limit dla osób niepełnosprawnych wynosi 2500 kWh;
 • limit dla gospodarstw rolnych i rodzin wielodzietnych (posiadaczy Kart Dużej Rodziny) wynosi 3000 kWh.

Z niższej cen prądu w 2023 roku mogą też skorzystać mikro, mali i średni przedsiębiorcy. W ich przypadku stawka za prąd wyniesie 785 zł/MWh. Przedsiębiorcy kwalifikujący się do niższej ceny prądu muszą spełnić określone wymagania: zatrudniać poniżej 250 pracowników, posiadać roczny obrót nieprzekraczający 50 mln euro i korzystać z energii elektrycznej tylko na podstawowe potrzeby związane z działalnością firmy.

Sposoby na oszczędzanie prądu

Oszczędzanie prądu to jeden z najszybszych i najbardziej efektywnych sposobów na szybkie obniżenie rachunków za energię elektryczną. Zmniejszenie zużycia prądu przekłada się bezpośrednio na wysokość rachunków. Razem z wyborem taryfy za prąd z najniższą ceną za 1 kWh w odpowiedniej strefie czasowej, można zapewnić sobie niższe miesięczne opłaty.

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, aby płacić mniej za domowe zużycie prądu, jest podpisanie umowy z dostawcą prądu, który oferuje najniższe ceny za 1 kWh. Wymaga to od konsumenta nieco zachodu, ponieważ konieczne jest przeanalizowanie ofert dostępnych na rynku, sprawdzenie warunków aktualnej umowy, ewentualnie rozwiązanie dotychczasowej i zawarcie nowej umowy. Średnia oszczędność wyłącznie po zmianie dostawcy prądu na tańszego może wynieść nawet do 10% miesięcznie.

Coraz większe podwyżki cen prądu na przestrzeni lat

Ceny prądu w Polsce ulegają nieustannym podwyżkom. Pod koniec 2023 r. przeciętny mieszkaniec dużego polskiego miasta zapłaci za prąd o 579 zł rocznie więcej niż w roku 2022 r. Dla wielu gospodarstw domowych to ogromny wzrost wydatków.

Warto przyjrzeć się składowym podwyżek: w tym roku sama cena prądu wzrosła o 4%, jednak sam koszt dostarczenia prądu wzrósł o 18%. W związku z tym, że wciąż przyznawane są dopłaty rządowe, roczna podwyżka cen prądu wyniesie średnio 10%. W ciągu ostatnich czterech lat ten wzrost wyniósł 57%.

Dlaczego cen prądu rośnie?

Do najważniejszych czynników wpływających na ceny prądu zaliczamy:

 • drastyczny wzrost cen emisji dwutlenku węgla narzucane przez Unię Europejską,
 • wzrost ceny węgla,
 • wzrost kosztu importowanego prądu,
 • zwiększenie zużywania energii,
 • zmieniająca się podaż prądu wskutek wojen i kryzysów.

Sposoby na zmniejszenie zużycia prądu w gospodarstwach domowych

Kolejną składową comiesięcznych rachunków za prąd jest zużycie energii elektrycznej. Energia elektryczna zużywana jest głównie na pobieranie mocy przez urządzenia elektryczne: AGD, RTV, komputery, a także ogrzewanie i oświetlenie.

Konsumenci mogą więc obniżyć ceny rachunków za prąd wybierając najbardziej energooszczędne sprzęty w swojej klasie oraz skracając czas ich użytkowania. Coraz więcej producentów decyduje się na postawienie na energooszczędne sprzęty elektryczne, dlatego wybór lodówki, pralki, suszarki, piekarnika czy płyty grzewczej, która pobiera mniej prądu niż dotychczasowy sprzęt nie powinno być trudnym zadaniem.

Najbardziej efektywne są jednak proste kroki, takie jak gaszenie światła po wyjściu z pokoju, wyłączanie światła, korzystanie z żarówek energooszczędnych, niepozostawianie urządzeń w trybie stand-by (trybie czuwania). To proste nawyki, które przynoszą dobre efekty, nie są czasochłonne i nie wpływają negatywnie na komfort życia.

Ile będzie kosztował prąd w przyszłości? Cena za 1 kWh prądu rośnie z roku na rok

Na stale zwiększające się ceny prądu ma wpływ wiele różnych czynników, a to, ile będzie kosztował prąd w przyszłości wciąż spędza sen z powiek konsumentom indywidualnym i przedsiębiorcom. Konsumujemy coraz więcej energii, a dostęp do zasobów energetycznych jest ograniczony i momentami utrudniony np. wskutek konfliktów zbrojnych czy polityki i decyzji państw eksportujących surowce. Wzrastają także ceny uprawnień do emisji CO2 oraz koszty uzyskania zielonych certyfikatów.

Ograniczoną czasowo pomocą dla polskich gospodarstw domowych jest Tarcza Solidarnościowa, która zamraża ceny prądu, chroniąc konsumentów przed dużymi skokami cen energii. Stałe ceny energii zagwarantowane są do określonych limitów.

Czy można uniknąć negatywnych skutków podwyżek cen za 1 kWh? Coraz większą popularnością cieszą się alternatywne sposoby wytwarzania energii elektrycznej i wykorzystywanie zasobów z odnawialnych źródeł energii - elektrowni fotowoltaicznych, atomowych czy wiatrowych.

Udostępnij:
4.9 / 5
(51 ocen)
Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Sortuj: Nowe

Podobne pozycje

left
background image
Najpopularniejsze
5 sposobów na wykorzystanie pożyczki gotówkowej

Kiedy ostatni raz znalazłeś się w gorszej sytuacji finansowej i nie byłeś do końca pewien, jak za coś zapłacisz? A co z ostatnim razem, gdy czułeś się przytłoczony liczbą miesięcznych płatności, zaległościami na kartcie kredytowej i tymi

851
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Jak wybrać właściwą pożyczkę krótkoterminową

Myślisz o złożeniu wniosku o pożyczkę krótkoterminową? Na początku warto się zastanowić, ile dokładnie chciałbyś pożyczyć i na jak długo, zanim zaczniesz porównywać oprocentowanie, ponieważ pomoże Ci to w podjęciu decyzji.

858
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Średnia krajowa 2023 - ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce?

Średnia krajowa pomaga w zrozumieniu poziomu wynagrodzeń Polaków w danym roku. Dane dotyczące 2023 roku poznamy dopiero na początku 2024 roku, ale już teraz wiadomo, że w 2022 roku średnia krajowa okazała się rekordowa.

1450
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Płaca minimalna 2023 w Polsce

Rok 2023 jest szczególny, jeśli chodzi o zmianę płacy minimalnej w Polsce. Została ona podwyższona aż dwukrotnie - pierwszy raz w styczniu 2023 a kolejny w lipcu 2023. Dowiedz się więcej.

1183
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Waloryzacja emerytur 2023 - gwarantowana podwyżka [AKTUALNA tabela]

Waloryzacja emerytur 2023 wyniosła 14,8% lub gwarantowane podwyższenie emerytury o 250 zł. Dowiedz się, o ile wzrośnie Twoja emerytura. Przedstawiamy aktualną tabelę z nowymi emeryturami od 1 marca 2023 roku.

924
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Dodatek do gazu 2023 Polska: dofinansowanie i dopłaty

Możliwość otrzymania dofinansowania do rachunków za gaz pozwala Polakom zaoszczędzić na rosnących cenach surowców energetycznych. Dowiedz się, kto może otrzymać dopłatę za gaz w 2023 roku.

978
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Zasiłek pielęgnacyjny 2023 - ile wynosi i komu przysługuje?

Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 wyniesie 215,84 zł. Dowiedz się, komu przysługuje ta kwota i jak złożyć wniosek o dodatkowe dofinansowanie. Sprawdzamy, kiedy spodziewana jest podwyżka zasiłku.

3550
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Ile kosztuje Prawo Jazdy 2023-24? Cena kursu na prawo jazdy kat. B, A, C, D, T

Prawo jazdy to jeden z pierwszych większych wydatków osób wkraczających w dorosłość oraz wszystkich chcących zyskać niezależność. Do kosztów prawa jazdy wlicza się cena kursu oraz egzaminu.

2095
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Jak sprawdzić BIK za darmo przez Internet? Poradnik krok po kroku

Raport BIK to niezwykle przydatne narzędzie, które pozwoli Ci na bieżąco monitorować Twoją historię kredytową i stan zadłużenia. Dowiedz się, jak pobrać raport BIK zupełnie za darmo.

401
Brak komentarzy
Czytaj
right