Świadczenie pielęgnacyjne 2024: Nowe przepisy, ile wynosi podwyżka i komu przysługuje?

Data publikacji Data publikacji: 27.12.2023
Edytowane Edytowane: 27.12.2023
Czas czytania Czas czytania: 7 min
wyświetleń 0 wyświetleń

W tym artykule sprawdzimy, jakie zmiany czekają osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne 2024. Poznaj długo oczekiwane szczegóły dotyczące zmian. Omówimy też nowe przepisy, o których powinni pamiętać opiekunowie osób niepełnosprawnych, a także jak uzyskać zasiłek pielęgnacyjny dla opiekuna osoby niepełnosprawnej.

Świadczenie pielęgnacyjne 2024

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 - komu przysługuje?

Od 2024 roku świadczenie pielęgnacyjne na dziecko będzie przysługiwać osobom, które zrezygnowały z pracy zarobkowej po to, aby opiekować się niepełnosprawną osobą. Będą to rodzice opiekujący się dziećmi w wieku do ukończenia 18 lat. Co ważne, zniesione zostanie ograniczenie, jeśli chodzi o podejmowanie pracy. Co więcej, oprócz rodziców dziecka niepełnosprawnego, taki zasiłek mogą otrzymać osoby sprawujące opiekę nad małoletnim – opiekunowie faktyczni dziecka oraz rodzina zastępcza czy dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych.

(...)musimy powiązać możliwość dorabiania do tego świadczenia z asystencją, z opieką. Bo jeżeli osoba, która opiekuje się małym czy dorosłym dzieckiem, pójdzie do pracy, to musi mieć to dziecko z kim zostawić. My ten pierwszy krok już zrobiliśmy, mamy już asystencję w postaci programu finansowanego z funduszu solidarnościowego

Marlena Maląg dla TVN24.pl

Nowe przepisy dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku, świadczenia pielęgnacyjne będą mogły być odbierane przez:

 • rodziców dziecka niepełnosprawnego lub innych osobach z obowiązkiem alimentacyjnym
 • małżonków,
 • opiekunów faktycznych dziecka,
 • rodziny zastępcze,
 • osoby prowadzące rodzinny dom dziecka,
 • dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych,
 • dyrektorów regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznej,
 • dyrektorów interwencyjnych ośrodków preadopcyjnego.[2]

Ta lista została wydłużona względem 2023 r., kiedy to świadczenia pielęgnacyjne mogła odbierać węższa grupa opiekunów.

Konieczne warunki do spełnienia przez opiekuna to:

 • sprawowanie opieki nad osobą, która nie ukończyła jeszcze 18 lat, która ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności lub wymaga stałej i długotrwałej opieki na co dzień w procesie rehabilitacji, edukacji i leczenia.

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego: zmiany dla niepełnosprawnych 2024

Chociaż nie wiadomo jeszcze, o ile i czy w ogóle wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny, o tyle wiemy już, że od nowego 2024 roku wzrośnie kwota świadczenia pielęgnacyjnego. 

Świadczenie pielęgnacyjne netto wzrośnie o 530 zł i ma wynieść 2988 zł. Przypomnijmy, że świadczenie dla opiekunów osób niepełnosprawnych w 2023 roku wynosiło 2458 zł netto[1].

Specjalny zasiłek dla opiekuna osoby niepełnosprawnej dorosłej 2024 i dziecka

Od 1 stycznia 2024 roku wchodzi z życie tzw. świadczenie wspierające. W tym samym czasie wygaśnie przyznawanie specjalnych zasiłków opiekuńczych.

Do tej pory specjalny zasiłek opiekuńczy otrzymywały osoby, na których spoczywał obowiązek alimentacyjny, a także małżonkom, którzy zrezygnowali z pracy po to, aby opiekować się osobą niepełnosprawną ze znaczną niepełnosprawnością. Taki zasiłek był przyznawany od 1 listopada do 30 października kolejnego roku.

Koniec świadczenia pielęgnacyjnego. Co dalej?

Osoby, które nie będą już mogły pobierać świadczenia pielęgnacyjnego (np. wskutek ukończenia 18. roku życia) mogą skorzystać z nowego rodzaju świadczenia – świadczenia wspierającego. Jest to opcja dostępna dla osób niepełnosprawnych, pełnoletnich, bez względu na osiągany dochód.

Świadczenie wspierające nie jest opodatkowana. Za osobę, która pobiera świadczenie są opłacane składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Kto nie może otrzymać świadczenia wspierającego?

 • osoba niepełnosprawna umieszczona w domu pomocy społecznej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym czy zakładzie karnym.

Ile wynosi świadczenie wspierające? Minimum 40% kwoty renty socjalnej do maksymalnie 220% renty socjalnej. Renta socjalna w roku 2023 wynosiła 1588,44 zł miesięcznie brutto i zostanie zwaloryzowana w 2024 roku.

Te świadczenia są nowością, dlatego będą wprowadzane stopniowo, począwszy od 2024 roku, na trzech poziomach wsparcia, obliczanego przez zdobyte punkty. Świadczenie wspierające będzie przyznawane następująco:

 • od 1 stycznia 2024 r. – dla osób niepełnosprawnych, które uzyskają od 87 do 100 punktów,
 • od 1 stycznia 2025 r. – dla osób niepełnosprawnych, które uzyskają od 78 do 86 punktów,
 • od 1 stycznia 2026 r. – dla osób niepełnosprawnych, które uzyskają od 70 do 77 punktów.

(...) to w pewnym zakresie ustawa przełomowa. Mam tu na myśli wprowadzenie oceny funkcjonalnej o potrzebie wsparcia. Przełomem można nazwać system punktowy, pozwalający na większą indywidualizację wsparcia

dr Krzysztof Kurowski dla prawo.pl

FAQ: Świadczenie pielęgnacyjne 2024

O ile wzrośnie świadczenie pielęgnacyjne w 2024?

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 roku wzrośnie o 530 zł i ma wynieść 2988 zł netto. Zmiana wejdzie w życie 1 stycznia 2024 r.

Jak długo można pobierać świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne można pobierać do ukończenia 18. roku życia przez dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością lub do momentu, w którym przestanie obowiązywać orzeczenie o niepełnosprawności dziecka (lub określonym stopniu niepełnosprawności).

Ile będzie wynosić świadczenie pielęgnacyjne w 2024 roku?

Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 2988 zł netto. Będzie to wzrost o 530 zł netto w porównaniu z 2023 rokiem.

Czy można dorobić do świadczenia pielęgnacyjnego 2024?

Tak, od 1 stycznia 2024 r. wchodzą w życie nowe przepisy, w ramach których opiekunowie dzieci niepełnosprawnych mogą rozpocząć pracę zarobkową. W tym przypadku trzeba jednak przyjmować świadczenie pielęgnacyjne na tzw. nowych zasadach.

Źródła
 1. 1
 2. 2
Udostępnij:
5 / 5
(3 ocen)
Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Sortuj: Nowe

Podobne pozycje

left
background image
Najpopularniejsze
Średnia krajowa 2023 - ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce?

Średnia krajowa pomaga w zrozumieniu poziomu wynagrodzeń Polaków w danym roku. Dane dotyczące 2023 roku poznamy dopiero na początku 2024 roku, ale już teraz wiadomo, że w 2022 roku średnia krajowa okazała się rekordowa.

1450
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Ile kosztuje 1 kWh w 2023 r.? Cena prądu w Polsce i poradnik użytkownika

Ceny prądu w Polsce rosną. Wielu odbiorców chce płacić jak najmniej, oszczędzając energię i wybierając najtańszych dostawców prądu. Dowiesz się, ile kosztuje 1 kWh prądu, co wpływa na ostateczną cenę i poznaj sposoby na oszczędzanie prądu.

2860
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Płaca minimalna 2023 w Polsce

Rok 2023 jest szczególny, jeśli chodzi o zmianę płacy minimalnej w Polsce. Została ona podwyższona aż dwukrotnie - pierwszy raz w styczniu 2023 a kolejny w lipcu 2023. Dowiedz się więcej.

1183
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Waloryzacja emerytur 2023 - gwarantowana podwyżka [AKTUALNA tabela]

Waloryzacja emerytur 2023 wyniosła 14,8% lub gwarantowane podwyższenie emerytury o 250 zł. Dowiedz się, o ile wzrośnie Twoja emerytura. Przedstawiamy aktualną tabelę z nowymi emeryturami od 1 marca 2023 roku.

924
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Dodatek do gazu 2023 Polska: dofinansowanie i dopłaty

Możliwość otrzymania dofinansowania do rachunków za gaz pozwala Polakom zaoszczędzić na rosnących cenach surowców energetycznych. Dowiedz się, kto może otrzymać dopłatę za gaz w 2023 roku.

978
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Zasiłek pielęgnacyjny 2023 - ile wynosi i komu przysługuje?

Zasiłek pielęgnacyjny w 2023 wyniesie 215,84 zł. Dowiedz się, komu przysługuje ta kwota i jak złożyć wniosek o dodatkowe dofinansowanie. Sprawdzamy, kiedy spodziewana jest podwyżka zasiłku.

3550
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Ile kosztuje Prawo Jazdy 2023-24? Cena kursu na prawo jazdy kat. B, A, C, D, T

Prawo jazdy to jeden z pierwszych większych wydatków osób wkraczających w dorosłość oraz wszystkich chcących zyskać niezależność. Do kosztów prawa jazdy wlicza się cena kursu oraz egzaminu.

2095
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Jak sprawdzić BIK za darmo przez Internet? Poradnik krok po kroku

Raport BIK to niezwykle przydatne narzędzie, które pozwoli Ci na bieżąco monitorować Twoją historię kredytową i stan zadłużenia. Dowiedz się, jak pobrać raport BIK zupełnie za darmo.

401
Brak komentarzy
Czytaj
background image
Najlepiej płatne zawody w Polsce - kto zarabia najwięcej?

W tym artykule sprawdzimy, jakie są najbardziej płatne zawody w Polsce oraz branże, w których zatrudnienie może przynieść wysokie potencjalne zarobki.

183
Brak komentarzy
Czytaj
right