Zanim zaciągniesz pożyczkę dla studenta - warunki do spełnienia
Pożyczka dla studentów udzielana przez firmy pozabankowe jest chętnie wybierana przez osoby uczące się, które osiągają przychody z innych źródeł niż umowa o pracę. Studenci często nie mają szansy na zdobycie dodatkowych pieniędzy w bankach ze względu na swoją niską zdolność kredytową oraz nieregularne, niskie dochody.
Mimo to, aby uzyskać pożyczkę dla studenta online, trzeba spełnić pewne warunki:
- Uzyskiwanie dochodu (z pracy na umowę zlecenie, ze stypendium) - pozwoli to pożyczkodawcy na upewnienie się, że osoba ubiegająca się o pożyczkę jest w stanie ją spłacić.
- Odpowiedni wiek - pożyczki dla studenta są przyznawane osobom od 19 lub od 21 lat do określonego wieku.
- Dokumenty - posiadanie ważnego dowodu osobistego, polskiego obywatelstwa i stałego adresu w Polsce.
- Dane kontaktowe - przy składaniu wniosku należy podać swoje dane kontaktowe (numer telefonu, e-mail).
- Weryfikacja konta bankowego - pożyczkodawca musi upewnić się, że osoba składająca wniosek jest tą, która jest właścicielem konta bankowego, na które zostaną wysłane pieniądze.
Weryfikacja konta bankowego może być przeprowadzona na dwa sposoby:
- Przelew groszowy (na kwotę 1 grosza lub 1 złotego) wykonany z konta osobistego na konto pożyczkodawcy.
- Automatyczna weryfikacja tożsamości za pomocą narzędzia Instantor lub Kontomatik, która w imieniu użytkownika loguje się na konto bankowe i sprawdza poprawność danych (oraz ostatnie przelewy przychodzące).
Pożyczka dla studenta na raty i bez baz - czy to możliwe?
Jednym z głównych powodów, dla którego studenci często spotykają się z odmową udzielenia pożyczki w bankach jest brak historii i zdolności kredytowej w bazach kredytobiorców. Z pomocą przychodzą pożyczki z wpisami w krd, erif, bik big, które są udzielane przez wybrane instytucje finansowe. Pożyczka dla studenta bez BIK nie oznacza jednak, że pożyczkodawca zrezygnuje ze sprawdzania sytuacji finansowej swojego potencjalnego klienta. Może to zrobić weryfikując jego historię kredytową w swoich wewnętrznych bazach danych lub korzystając z baz danych innych firm kredytowych.
Czy pozyczka dla studentow może zostać rozłożona na raty? Większość chwilówek dla studentów jest przyznawana na kilka tysięcy złotych, a czas spłaty rzadko przekracza 30 dni. Ze względu na krótką historię kredytową i potencjalnie nieregularne zarobki, studenci rzadko kiedy mogą liczyć na pożyczki ratalne na wyższe kwoty. Jest to zdecydowanie zbyt ryzykowne dla pożyczkodawcy.
Ile kosztuje pożyczka dla studenta?
Pożyczanie pieniędzy online rzadko kiedy jest darmowe. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy firma pożyczkowa organizuje promocje, w ramach której nowi klienci mogą uzyskać pierwszą pożyczkę zupełnie za darmo (bez oprocentowania i kosztów) pod warunkiem, że spłacą ją w umownym terminie.
Oto przykładowe koszty pożyczki dla studenta na podstawie uśrednionych danych:
Rodzaje dochodów studenta akceptowane przez firmy pożyczkowe
Niezależnie od tego, z jakiej oferty pożyczkowej skorzystasz, jednym z warunków stawianych przez pożyczkodawców zawsze będzie uzyskiwanie regularnych dochodów. Banki podchodzą do tematu bardzo restrykcyjnie i akceptują zwykle dochody wywodzące się z umowy o pracę. Firmy pozabankowe są nieco bardziej elastyczne i przyznają pożyczki dla studentów także osobom uzyskującym dochody z takich źródeł jak:
- umowa o pracę,
- umowa o dzieło,
- umowa - zlecenie,
- renta rodzinna,
- praca dorywcza (dla pożyczek na krótki termin)
- różne stypendia (naukowe, socjalne i inne).
Rodzaj akceptowanych dochodów może się różnić w zależności od rodzaju zaciąganej pożyczki. Niektóre firmy pożyczkowe nie wymagają przedstawiania żadnych źródeł dochodu, a zdolność kredytową klienta weryfikują na podstawie historii przelewów przychodzących na rachunku bankowym.
Zaciągając pożyczkę online nie trzeba przedstawiać żadnych zaświadczeń o dochodach od pracodawcy. Zamiast tego wystarczy określić aktualne źródło dochodów podczas wypełniania wniosku o pożyczkę dla studenta. W kolejnych krokach pożyczkodawca zweryfikuje podane przez Ciebie dane analizując historię rachunku bankowego - jest to możliwe poprzez specjalne narzędzie do weryfikacji tożsamości - Kontomatik lub Instantor.
Pożyczki dla studentów: największe zalety i wady
Czy warto zaciągać pożyczki dla studentów? Podejmij decyzję analizując największe zalety i wady tego sposobu uzyskiwania dodatkowej gotówki. Pamiętaj, że zaciągnięcie pożyczki online dla studenta wiąże się z koniecznością terminowej spłaty zadłużenia - w przeciwnym razie możesz zostać obciążony dodatkowymi kosztami z racji opóźnień w spłacie, a nawet egzekucją komorniczą, co negatywnie wpłynie na Twoją dopiero rozpoczynającą się historię kredytową.
Zalety pożyczki dla studentów
dostępność online, bez wychodzenia z domu
minimalne wymagania względem pożyczkobiorcy
szybka decyzja kredytowa
dostępne pożyczki bez BIK i bez baz
alternatywa dla pożyczek bankowych
możliwość uzyskania pierwszej pożyczki za darmo
pożyczka na dowolny cel
Wady pożyczek dla studentów
wymagane źródło dochodów
niska kwota pożyczki
krótki czas spłaty pożyczki
ryzyko wpadnięcia w spiralę zadłużenia
Sprawdź jak nasi klienci oceniają pożyczki dla studentów
01 / 10
Ocena klientów
4.9/5
113 opinii
Dodaj nowy komentarz
Ocena