Kredyt konsolidacyjny co to jest?
Kredyt konsolidacyjny to specjalny rodzaj pożyczki, za pomocą której można połączyć dotychczasowe, wciąż niespłacone kredyty ratalne, pożyczki gotówkowe, pożyczki z wpisami w KRD ERIF BIK BIG, limity na kartach kredytowych, debety na kontach ROR i inne.Każda firma pożyczkowa i bank mogą oferować kredyty konsolidacyjne pokrywające inne rodzaje już zaciągniętych pożyczek, dlatego warto uważnie zapoznać się z wybranymi ofertami. Klienci nie muszą łączyć wszystkich swoich zobowiązań w jeden kredyt konsolidacyjny. Mogą wybrać tylko kilka z zadłużeń, które chcą poddać konsolidacji.Kredyt konsolidacyjny można zaciągnąć na dwa sposoby - w oddziale banku lub w firmie pożyczkowej przez Internet, bez wychodzenia z domu. O ile zaciąganie kredytu konsolidacyjnego w banku jest możliwe wyłącznie dla osób z dobrą zdolnością kredytową, o tyle firmy pozabankowe poszerzają grupę docelową swoich klientów także na osoby, które z różnych powodów nie mogły otrzymać pożyczki w banku. Cechą kredytów konsolidacyjnych udzielanych w firmach pozabankowych jest wygodne złożenie wniosku online, szybka weryfikacja oraz otrzymanie decyzji o przyznaniu kredytu nawet tego samego dnia.Kredyt konsolidacyjny może być pomocą dla zadłużonych znajdujących się w różnej sytuacji finansowej. Przede wszystkim kredyt konsolidacyjny może:
- uporządkować finanse osobiste,
- poprawić płynność finansową,
- ułatwić terminową spłatę zadłużenia,
- zmniejszyć comiesięczną ratę kredytu.
Zmniejszenie raty kredytu konsolidacyjnego, w porównaniu z wcześniej spłacanymi pożyczkami na różne kwoty, polega na wydłużeniu okresu kredytowania, dzięki czemu kwotę pożyczonego kapitału plus odsetki można rozbić na mniejsze części. To wygodne rozwiązanie ma jednak swoją cenę - przede wszystkim kredyty konsolidacyjne są dużo droższe niż inne pożyczki, co wpływa na całkowity koszt kredytu.
Kto może otrzymać kredyt konsolidacyjny?
Kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych są dedykowane osobom, które posiadają kilka pożyczek lub kredytów, dokonali zakupów na raty, nie spłacili karty kredytowej lub nie mogą poradzić sobie z comiesięcznym spłacaniem zadłużenia na różnych warunkach.
Kredyt konsolidacyjny ma szansę otrzymać każdy klient banku lub firmy pożyczkowej, który złoży stosowny wniosek i wykaże się zdolnością kredytową, w ramach której będzie mógł spłacać nowe zadłużenie. Dużo łagodniejsze warunki w przyznawaniu pożyczek konsolidacyjnych posiadają parabanki. Chociaż weryfikują one historię kredytową swoich klientów, decyzja o przyznaniu kredytu konsolidacyjnego jest oparta także na innych przesłankach, np. na formach uzyskiwanego dochodu nie tylko z umowy o pracę, jak ma to miejsce w przypadku większości banków.
Kredytu konsolidacyjnego nie warto mylić z zaciągnięciem kolejnej pożyczki na spłatę już posiadanych długów. W przypadku kredytów konsolidacyjnych firmy pożyczkowe oraz banki tworzą specjalne oferty, w których same zajmują się spłatą zaległych zobowiązań, a następnie przeliczają spłacony dług na nowo, dodając do niego koszty pożyczki i wydłużając okres kredytowania, rozbijając go na mniejsze raty. Osoby zadłużone, które zaciągają kolejne pożyczki, aby spłacić te zaległe, są na prostej drodze do wpadnięcia w spiralę zadłużenia, co z pewnością nie poprawi ich sytuacji finansowej i domowego budżetu.
Jak przebiega proces ubiegania się o kredyt konsolidacyjny?
Proces składania wniosku o pożyczkę konsolidacyjną w firmach pozabankowych jest bardzo podobny do sposobu składania wniosku o inne pożyczki online. Jeśli korzystasz z usług Crezu, podaj kwotę pożyczki, jaką chcesz uzyskać, a także wybrany okres kredytowania i zaznacz, że interesuje Cię skonsolidowanie już posiadanego zadłużenia. Na podstawie podanych przez Ciebie kryteriów zobaczysz oferty firm pożyczkowych, które mogą zaproponować Ci kredyt konsolidacyjny bez BIK dostosowany do Twoich potrzeb.
Wybierz jedną z otrzymanych ofert i przejdź do składania wniosku o kredyt konsolidacyjny. Wypełnij formularz pożyczkowy swoimi danymi, wpisując datę urodzenia, adres, e-mail, numer telefonu i numer konta bankowego. Przesłany przez Ciebie wniosek zostanie zweryfikowany (czas trwania weryfikacji zależy od czasu złożenia wniosku, godzin pracy pracowników firm pożyczkowych lub automatycznych narzędzi do weryfikacji), jednak często na odpowiedź możesz liczyć nawet tego samego dnia.
Firmy pożyczkowe, podobnie jak banki, mogą w międzyczasie sprawdzić Twoją zdolność kredytową w bazach danych dłużników, takich jak BIK czy KRD, jednak uzyskane informacje potraktują dużo łagodniej niż banki. Banki często odrzucają wniosek osób, które posiadają złą historię kredytową, nie posiadają zabezpieczenia kredytu lub nie posiadają zaświadczenia o zarobkach.
W jakich bazach można sprawdzić Twoją sytuację finansową? Najpopularniejsze z nich to: BIK, KRD, ERIF czy BIG. Ponadto firmy pożyczkowe mogą posiadać własne, wewnętrzne bazy danych, które współdzielą z innymi firmami pozabankowymi.
Jakie dokumenty należy przygotować, aby uzyskać kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to nie pożyczka bez zaświadczeń, w której można uzyskać niewielką chwilówkę przy minimum formalności. W tym przypadku należy przedstawić dowód osobisty, źródła uzyskiwanego dochodu oraz szczegóły dotyczące posiadanych kredytów i pożyczek.Przedstawienie tych dokumentów przyspieszy proces przyznawania pożyczki i jest niezbędne do tego, aby firma pożyczkowa lub bank oceniły zdolność kredytową potencjalnego klienta. Banki mogą dodatkowo wymagać wyciągu z konta bankowego. Firmy pożyczkowe mogą sprawdzić do automatycznie, np. przy pomocy aplikacji Kontomatik lub Instantor.Dużo łatwiej mają dotychczasowi klienci firm pożyczkowych oraz banków, ponieważ większość potrzebnych danych jest już dostępna w systemie pożyczkodawcy. Konieczne może być jednak uaktualnienie danych oraz przesłanie umów pożyczkowych i kredytowych. Podczas składania wniosku o kredyt konsolidacyjny online, otrzymasz stosowne wytyczne dotyczące wymaganych dokumentów. W przypadku zaciągania kredytu konsolidacyjnego przez Internet, możesz dostarczyć je drogą elektroniczną.
Konsolidacja kredytów online - potrzebne dokumenty
Podczas składania wniosku o kredyt konsolidacyjny upewnij się, że posiadasz:
- aktualny dowód osobisty,
- umowy kredytowe i pożyczkowe aktualnych zobowiązań,
- dokument potwierdzający uzyskiwany dochód (np. wyciąg z banku).
W trakcie składania wniosku online, możesz otrzymać informację o złożeniu dodatkowych dokumentów lub przejścia obowiązkowej weryfikacji tożsamości.
Ważne warunki kredytu konsolidacyjnego, na które warto zwrócić uwagę
Podczas wybierania oferty kredytu konsolidacyjnego zwróć uwagę na:
- opinie o danej firmie pożyczkowej,
- całkowitą kwotę kredytu do spłaty,
- RRSO,
- wysokość comiesięcznej raty.
Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny może być rozwiązaniem dla Ciebie, jeśli nie radzisz sobie z ilością rat spłacanych co miesiąc i nie możesz zapanować nad wydatkami. To także dobre wyjście dla osób, które chcą płacić jedną, mniejszą ratę, nawet przez dłuższy czas.
Jak działa konsolidacja kredytów?
Konsolidacja kredytów polega na połączeniu kilku innych kredytów w jedno zadłużenie, które będzie spłacane nieco dłużej, jednak z niższą miesięczną ratą. To, ile pożyczek można skonsolidować w ramach jednego kredytu konsolidacyjnego zależy przede wszystkim od oferty firmy pożyczkowej oraz banku, a także sytuacji finansowej osoby zadłużonej.
Po uzyskaniu kredytu konsolidacyjnego pożyczkodawca spłaca wszystkie zaległości klienta i tworzy nowy schemat spłat kredytu konsolidacyjnego, uwzględniając koszty własne. W konsekwencji, wystarczy raz w miesiącu przelewać na konto pożyczkodawcy tylko jedną ratę.
Zdolność kredytowa a szanse na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego
Zgodnie z prawem, wszystkie banki oraz firmy pożyczkowe są zobowiązane do sprawdzania zdolności kredytowej osób wnioskujących o pożyczki. W tym celu wymagane jest złożenie odpowiednich dokumentów, informacji o posiadanych dochodach oraz dokonywana jest weryfikacja klienta w jednej z baz z informacjami o kredytobiorcach.
Dużo większą szansę na szybki kredyt konsolidacyjny na preferencyjnych warunkach mają osoby, które do tej pory spłacały swoje zadłużenia w terminie oraz uzyskują stałe dochody. Osoby, które w przeszłości borykały się z nieterminową spłatą mogą otrzymać kredyt konsolidacyjny na mniej preferencyjnych warunkach, np. z wyższym oprocentowaniem, które ma zrekompensować ryzyko ponoszone przez firmę pożyczkową lub bank.
Warto pamiętać, że każdy kredyt konsolidacyjny jest udzielany na indywidualnych warunkach, które mogą różnić się od tych wyliczonych w kalkulatorach kredytowych lub otrzymanych przez znajomych, posiadających podobne zobowiązania. Przed wybraniem ostatecznej oferty kredytowej, warto więc porównać kilka dostępnych opcji.
Gdzie można uzyskać najlepszy kredyt konsolidacyjny?
Najlepszy kredyt konsolidacyjny to taki, który jest najbardziej dopasowany do potrzeb klienta. Aby dowiedzieć się, jakie są Twoje potrzeby, policz swoje całkowite zadłużenie wynikające ze wszystkich spłacanych pożyczek i kredytów.
Dokonaj własnych obliczeń
Oblicz sumę spłacanych co miesiąc rat. Pomoże Ci to zrozumieć, o jaki kredyt konsolidacyjny warto się ubiegać. Nie musisz dokonywać wszystkich obliczeń ręcznie. Możesz posłużyć się specjalnym internetowym narzędziem stworzonym do tego celu. Obsługujący kredyt konsolidacyjny kalkulator pomoże Ci szybko dokonać wyliczeń.
Wystarczy, że wybierzesz kredyty i pożyczki, jakie chcesz skonsolidować, wpiszesz ich kwotę, oprocentowanie i liczbę pozostałych do spłaty miesięcy. Możesz dodawać kolejne posiadane zadłużenia dopisując ich dane. Przeprowadź symulację, wpisując oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego oraz liczbę miesięcy, przez jaką chcesz spłacać pożyczkę. Zwróć uwagę na to, że im dłuższy czas kredytowania, tym niższa rata, jednak wyższa całkowita kwota, jaką należy zwrócić firmie pożyczkowej lub bankowi.
Po dokonaniu obliczeń kalkulator podpowie Ci, ile wyniosłaby rata Twojego kredytu konsolidacyjnego oraz przekonasz się, czy ta opcja jest dla Ciebie opłacalna. Oczywiście nie warto w pełni ufać obliczeniom, które są jedynie przykładową ofertą kredytu.
Porównaj RRSO ofert pożyczkowych
Gdy wiesz już, jakich warunków możesz się spodziewać, możesz przystąpić do analizy ofert kredytów konsolidacyjnych. Rozpocznij od przesłania swojego wniosku o pożyczkę w Crezu, aby zobaczyć najbardziej dopasowane oferty. Następnie możesz przystąpić do ich porównywania. Weź pod uwagę wskaźnik RRSO proponowanych Ci pożyczek konsolidacyjnych i porównaj go. Ten wskaźnik będzie jednak miarodajny tylko wtedy, gdy będziesz porównywać kredyty konsolidacyjne na taką samą kwotę i ten sam okres kredytowania.
Weź pod uwagę warunki pożyczki konsolidacyjnej
Dla wielu klientów najlepszy kredyt konsolidacyjny to taki, który można otrzymać jak najszybciej, bez większych formalności. W tym przypadku o wiele lepiej sprawdzą się oferty kredytów konsolidacyjnych w firmach pożyczkowych tzw. parabankach, które stosują łagodniejszy scoring i szybciej przeprowadzają weryfikację klienta. Warto jednak pamiętać, że firmy pożyczkowe zwykle udzielają kredytów konsolidacyjnych na niższe kwoty niż banki.
Ile kredytów może podlegać konsolidacji?
Bardzo często jedna pozyczka konsolidacyjna online może objąć wszystkie zadłużenia danej osoby lub wyłącznie część kredytów. Możliwe jest skonsolidowanie pożyczki gotówkowej z długiem na karcie kredytowej lub chwilówki z innym kredytem gotówkowym. Więcej informacji o możliwościach konsolidacji zadłużenia można uzyskać w wybranej firmie pożyczkowej lub banku.
Pożyczka konsolidacyjna online: wysokość i okres spłaty
Pożyczka konsolidacyjna online może mieć różną wysokość, a także różny okres spłaty. Najczęściej minimalna kwota kredytu konsolidacyjnego wynosi od 1000 zł, natomiast firmy pożyczkowe, tzw. parabanki, mogą zaoferować kredyty konsolidacyjne do kilkunastu tysięcy złotych. Dużo większe kwoty kredytów konsolidacyjnych są oferowane przez banki, jednak w tym przypadku warunki, które należy spełnić są o wiele surowsze, a formalności mogą znacznie wydłużyć czas wydawania opinii kredytowej.
Okres spłaty kredytu konsolidacyjnego zależy od kwoty pożyczki. Najczęściej większa kwota kredytu konsolidacyjnego to dłuższy okres spłaty. Okresy pożyczek rozpoczynają się od 6 miesięcy i mogą zostać wydłużone do roku lub dwóch dla firm pozabankowych oraz nawet do 10 lat dla pożyczek konsolidacyjnych w bankach.
Jakie pożyczki można włączyć do kredytu konsolidacyjnego?
Rodzaje pożyczek, jakie można skonsolidować w ramach jednego kredytu są następujące:
- zadłużenie na karcie kredytowej,
- kredyt samochodowy,
- kredyty konsumenckie,
- kredyty gotówkowe,
- pożyczki gotówkowe,
- limity w ROR,
- pożyczki zaciągnięte w SKOK-ach.
Innymi rodzajami pożyczek, które także można podpiąć pod kredyt konsolidacyjny, jednak mogą być rzadziej akceptowane przez banki i instytucje pożyczkowe, to:
Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny? Chociaż na pozór może wydawać się to niemożliwe, okazuje się, że posiadacze kredytu konsolidacyjnego mogą nadal posiadać jeszcze inne rodzaje zadłużenia, uzyskane wcześniej lub później, które zechcą ze sobą skonsolidować. Takim przypadku banki i firmy pożyczkowe muszą dokładnie przeanalizować zdolność kredytową klienta i wydać indywidualną decyzję pożyczkową.
Ile kosztuje zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego?
Na całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego składa się kilka elementów:
- RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania),
- prowizja za udzielenie kredytu,
- opłata za rozpatrzenie wniosku,
- prowizja za wcześniejszą spłatę (opcjonalnie),
- opłata za ubezpieczenie,
- opłaty za wystawienie dokumentacji,
- opłaty operacyjne,
- czas kredytowania, liczba rat wybrana przez klienta,
- opłaty za przelewy dokonywane w ramach spłaty zadłużeń,
- inne.
W każdej umowie kredytowej znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego, jak oblicza się oprocentowanie, jak długi jest dany okres odsetkowy oraz czy na wysokość comiesięcznej raty mają wpływ wahania stóp procentowych (w przypadku kredytów konsolidacyjnych z oprocentowaniem zmiennym).W ofertach wielu firm pozabankowych znajduje się produkt: darmowa chwilówka, który jest pożyczką z RRSO 0% przyznawaną wyłącznie nowym klientom danej firmy. Ze względu na specyficzny charakter kredytu konsolidacyjnego, ta opcja może nie być dostępna dla pożyczek konsolidacyjnych.Wysokie opłaty i prowizje mogą zostać naliczone za nieterminową spłatę kredytu konsolidacyjnego. W takim przypadku do całkowitych kosztów kredytów doliczyć należy odsetki za zaległości w spłacie, opłaty za czynności windykacyjne (wezwania, monity i upomnienia wysyłane pocztą).Pożyczki konsolidacyjne bez zdolności kredytowej online będą znacznie droższe, niż inne podobne pożyczki ze względu na większe ryzyko, jakie ponosi pożyczkodawca. Przed zaakceptowaniem jakiejkolwiek umowy pożyczkowej należy bardzo dokładnie ją przeczytać i zrozumieć, jaka jest całkowity koszt zaciąganego kredytu.
Zalety i wady skonsolidowanych kredytów
Zalety - pozyczka konsolidacyjna
Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych to rozwiązanie, które pozwala zapanować nad finansami i zredukować miesięczne wydatki.
Łatwiej jest kontrolować termin spłaty jednej pożyczki niż kilku na raz.
Jedna rata pozwala na łatwiejsze planowanie wydatków w miesiącu.
Rata kredytu konsolidacyjnego jest najczęściej niższa niż wszystkich dotychczasowych pożyczek razem wziętych - jest to związane z wydłużeniem okresu kredytowania.
Wiele firm pozabankowych oferuje konsolidowanie różnych zobowiązań - od innych chwilówek, przez kredyty na raty, zadłużenia na kartach kredytowych i inne.
Posiadając jedną, większą pożyczkę do spłaty możesz łatwiej poinformować pożyczkodawcę o ewentualnych problemach ze spłatą i wypracować wspólne rozwiązanie dla jednego, a nie kilku zadłużeń.
Firmy pozabankowe są znane z szybkiego podejmowania decyzji o przyznaniu kredytów i pożyczek - wiele z nich posiada otwarte biura także w weekendy.
Wniosek o kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych online złożysz bez wychodzenia z domu, a decyzję o przyznaniu kredytu lub odmowie jego przyznania, otrzymasz wygodnie w formie SMS-a lub e-maila.
Podczas składania wniosku obowiązują minimalne formalności - wystarczy dowód osobisty oraz informacje o posiadanych zadłużeniach.
Możliwość wspólnego wypracowania schematu spłacania pożyczek i zaplanowania wygodnych rat.
Wartość kredytu konsolidacyjnego jest najczęściej wyższa niż zwykłych chwilówek.
Niektóre firmy pożyczkowe oferują też kredyty konsolidacyjne bez BIK i zabezpieczeń dla klientów, którzy znajdują się wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej.
Wady, jakie ma konsolidacja dla zadłużonych
Połączenie rat wszystkich posiadanych pożyczek w jedną niższą ratę wydłuży okres kredytowania.
Im dłuższy okres kredytowania, tym wyższe całkowite koszty kredytu.
Wiele banków odmawia konsolidacji pożyczek i chwilówek zaciągniętych w firmach pozabankowych.
Konsolidacja kredytów online jest dostępna wyłącznie dla osób z dobrą zdolnością kredytową.
Skonsolidowanie dotychczasowych kredytów powinno iść w parze ze zmianą podejścia do swoich finansów i zadbanie o wyjście ze spirali zadłużenia.
Weryfikacja klienta, który chce uzyskać kredyt konsolidacyjny pozabankowy może trwać znacznie dłużej niż weryfikacja dla pozostałych chwilówek.
Pożyczka konsolidacyjna - opinie naszych klientów
Krzysztow Oświecki
12.02.2023
Piotr Jędrzejczak
27.01.2023
Anna Ptaszek
9.01.2023
Maks Swierciński
25.12.2022
Martyna Kopik
13.12.2022
Julia Więcławska
30.11.2022
Aleksander Świetlicki
22.11.2022
Kamil Grzybek
3.11.2022
Sebastian Wrzosek
16.10.2022
Tomek Gorzelczyk
10.10.2022
01 / 10
Ocena klientów
4.7/5
40 opinii
Dodaj nowy komentarz
Ocena