Zasiłek pielęgnacyjny w 2024 wynosi 251,84 zł. Dowiedz się, komu przysługuje ta kwota i jak złożyć wniosek o dodatkowe dofinansowanie. Sprawdzamy, kiedy spodziewana jest podwyżka zasiłku.
Nie brakuje osób, które nie wyobrażają sobie spędzenia Bożego Narodzenia w innym miejscu, niż we własnym domu, w gronie rodzinnym. To właśnie z tym miejscem kojarzy się pyszne jedzenie, moment rozpakowywania prezentów oraz wesoły czas spędzony wśród bliskich. Obrazek świąt Bożego Narodzenia przysłaniają jednak obowiązki i wielodniowe przygotowania, podczas których trzeba gotować, sprzątać, planować, udekorować dom lub mieszkanie… Nic dziwnego, że wiele osób chce zrezygnować z męczących zadań i skupić się wyłącznie na wypoczynku i magicznej atmosferze świąt.
Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej niż tradycyjnie, w domu. Zawsze przy pysznych potrawach, wspomnieniach, serdecznych rozmowach. Razem z mamą bardzo dobrze gotujemy, ale staramy się nie wchodzić sobie w drogę w kuchni
Grażyna Torbicka w wywiadzie dla Na żywo.
Coraz więcej hoteli decyduje się na kompleksową organizację świąt Bożego Narodzenia w ramach pobytów świątecznych. Dodatkowo goście mogą cieszyć się atrakcjami w pobliżu hoteli, w tym dostępem do stoków narciarskich, pięknymi górskimi widokami lub szansą na spacer w nadmorskiej, zimowej scenerii. Najważniejszą kwestią jest podjęcie wspólnej decyzji z domownikami i wspólne wybranie miejsca, w którym spędzicie czas. Warto także wziąć pod uwagę swój budżet mając na uwadzę sporą popularność, jaką cieszą się pożyczki online na święta.
W dalszej części artykułu znajdziesz ponad 15 miejsc, w których z pewnością spędzisz udane święta. Są to zarówno popularne kurorty górskie, nadmorskie miejscowości, jak i urokliwe polskie miasta.
Wyjazdy na święta w polskie góry zdecydowanie cieszą się największą popularnością wśród miłośników sportów zimowych, pięknych scenerii, góralskiej gościnności i niesamowitej, magicznej atmosfery.
Rok temu byliśmy w Zakopanem i było cudownie. Teraz po prostu będziemy u moich rodziców i u rodziców męża. Cały rok czekam na świąteczną kuchnię, pewnie dlatego potem wszystko tak wyjątkowo i dobrze smakuje
Barbara Kurdej-Szatan w wywiadzie dla jastrzabpost.pl
Zakopane to jeden z najpopularniejszych kierunków dla zimowego odpoczynku[1]. Wielu Polaków wybiera Zakopane jako cel podróży idealny na spędzenie rodzinnych i magicznych Świąt Bożego Narodzenia. Zima w Zakopanem jest jak z bajki i prawdopodobnie nie zabraknie tu śniegu. Zakopane jest otoczone Tatrami, oferuje piękne krajobrazy i możliwość zetknięcia się z bogatą kulturą góralską.
Planując wyjazd na Boże Narodzenie do Zakopanego warto jednak liczyć się z tym, że podobny zamiar będą mieć tysiące innych turystów. W tym czasie Zakopane tętni życiem, w na najpopularniejszej ulicy miasta, Krupówkach, można przechadzać się wśród jarmarcznych stoisk, spróbować regionalnych potraw i zakupić unikalne rękodzieła. Warto przejść się główną ulicą Zakopanego wieczorem i wśród zapachów grzanego wina i świeżo upieczonych pierniczków podziwiać rozświetlone budynki i świąteczne dekoracje.
Jeśli Zakopane jest zimową stolicą Polski, to Karpacz można nazwać zimową stolicą Dolnego Śląska. To piękne miasto położone w otoczeniu górskich krajobrazów zachęca do spędzenia tu Świąt Bożego Narodzenia. Chociaż wejście na Śnieżkę[2] może być wyzwaniem, widok na najwyższy szczyt Karkonoszy satysfakcjonuje wielu turystów.
Karpacz w zimie oferuje doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych, snowboardingu i narciarstwa. Nie brakuje tu też tras spacerowych i ciekawych miejsc do zobaczenia, jak Świątynia Wang[3], której odwiedzenie doda uroku świątecznemu pobytowi w mieście. W Karpaczu nie brakuje pensjonatów stylizowanych na górskie chaty oraz luksusowych hoteli. Niezależnie od wyboru ostatecznego miejsca pobytu w Karpaczu, z pewnością nie zabraknie tu okazji to niezapomnianego świętowania.
Białka Tatrzańska to niewielka podhalańska wieś licząca nieco ponad 2200 mieszkańców, która w sezonie zimowym zmienia się w malowniczy kurort wybierany na wyjazdy na Święta Bożego Narodzenia. Białka Tatrzańska słynie z doskonałych ośrodków narciarskich, które są uznawane za najlepsze w kraju. To miejsce uwielbiane przez snowboardzistów i narciarzy.
W Białce Tatrzańskiej można spędzić święta aktywnie i tradycyjnie – mieszkający tam górale słyną z gościnności, a przepiękne krajobrazy nastrajają do spacerów i rodzinnego świętowania. Białka Tatrzańska przypadnie do gustu wszystkim, którzy chcą spędzić Święta Bożego Narodzenia w wyjątkowym i magicznym miejscu.
Dla mnie święta to czas bycia z bliskimi, z rodziną, z przyjaciółmi. Miejsce, w którym spędzamy Boże Narodzenie nie jest najważniejsze
Małgorzata Kożuchowska w wywiadzie dla warszawa.naszemiasto.pl
Szklarska Poręba leży w Karkonoszach i jest popularnym wyborem na świąteczny odpoczynek. To doskonałe miejsce na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia dla miłośników białego szaleństwa. Miasto zachwyca mnogością hoteli, pensjonatów i restauracji, a mieszkańcy doskonale oddają świąteczną atmosferę bogato ozdabiając swoje domy dekoracjami. Warto wybrać Szklarską Porębę, jeśli chcesz spędzić święta aktywnie lub w otoczeniu przyrody. Wokół miasta jest wiele różnorodnych szlaków spacerowych, a z samego miasta niedaleko jest do innych perełek Dolnego Śląska, idealnych na krótką wycieczkę.
Istebna to wieś położona w Beskidzie Śląskim, która słynie z kultywowania lokalnych zwyczajów, dużego przywiązania do tradycji i promocji kultury regionalnej. To idealny miejsce, gdzie wyjechać na Święta Bożego Narodzenia, aby spędzić ten niesamowity czas wśród pięknych krajobrazów, tradycyjnej architektury i osób, dla których niezwykle ważne jest przestrzeganie tradycji, w tym kolędowania czy przygotowywania regionalnych potraw.
Nie brakuje tu także miejsc do aktywnego wypoczynku – w okolicach Istebnej jest wiele tras narciarskich i szlaków turystycznych. W odróżnieniu od największych górskich kurortów w Polsce, w Istebnej można spędzić spokojne i beztroskie święta z dala od tłumów.
Szczyrk to popularny cel turystyki narciarskiej, gdzie można spędzić aktywne święta nie pozbawiając ich uroczystej i magicznej atmosfery. Zimą śnieg w Szczyrku jest gwarantowany, dlatego nie brakuje tu miłośników palenia świątecznych kalorii na stoku. O nawiązanie do góralskiej, świątecznej tradycji zadbają tu okoliczni mieszkańcy.
Chociaż święta spędzone w górach to gwarancja przeżycia „białych świąt”, nie brakuje osób, które wybierają północną część Polski i często opustoszałe nadmorskie miejscowości. Możliwość spędzenia spokojnych świąt z dala od tłumów i wizja długich zimowych spacerów wzdłuż wybrzeża Bałtyku to dla wielu Polaków kwintesencja udanych świąt. Nad polskim morzem nie brakuje hoteli, kurortów i pensjonatów, które dbają o to, aby zapewnić gościom niezapomnianą atmosferę. Przedstawiamy pięć miejscowości, które naszym zdaniem warto rozważyć, jako miejsca na spędzenie udanych Świąt bożego Narodzenia. Są wśród nich te najbardziej turystyczne, które cichną w sezonie zimowym oraz małe, nadmorskie wsie.
Gdańsk to nie tylko największe nadmorskie miasto w Polsce. To cel wielu turystów, którzy chcą podziwiać niesamowitą architekturę i cieszyć się bliskością Bałtyku. W okresie bożonarodzeniowym Gdańsk zmienia się w magiczne miejsce. Zabytkowe uliczki Starego Miasta zostają przyozdobione dekoracjami i światełkami, a podczas spacerów można podziwiać bożonarodzeniowe jarmarki z lokalnymi przysmakami, rękodziełami i wieloma pomysłami na prezenty.
Gdańsk to miasto, które z powodzeniem łączy tradycję i nowoczesność. Nie brakuje tu atrakcji kulturalnych oraz możliwości aktywnego wypoczynku, na przykład wybierając długie spacery wzdłuż plaży.
W sezonie zimowym Międzyzdroje zmieniają się w malowniczą i spokojną nadmorską miejscowość, której daleko do tłumów odwiedzających miasto w czasie letnich wakacji. Dużą zaletą Międzyzdrojów jest możliwość spędzenia Świąt Bożego Narodzenia w otoczeniu natury. W przerwach od świątecznego biesiadowania można przejść się szerokimi plażami i opustoszałymi promenadami i cieszyć się spokojem z dala od miejskiego zgiełku. Dla miłośników dzikiej przyrody i leśnych krajobrazów dobrym pomysłem będzie wizyta w pobliskim Wolińskim Parku Narodowym[4].
Jastrzębia Góra to niewielka miejscowość z pięknymi widokami na Bałtyk i malowniczymi klifami. To pomysł na spędzenie świąt w naturalnej scenerii, pełnej spokoju i relaksu. Plaże w Jastrzębiej Górze zimą są mało zatłoczone, a zdrowy morski klimat zachęca do długich spacerów.
Rowy to malutka i bardzo urokliwa nadmorska miejscowość, która zdecydowanie jest warta odwiedzenia zimą, w okresie świątecznym. Jest położona przy ujściu rzeki Łupawy, a dookoła miejscowości nie brakuje pięknych lasów. Jeśli szukasz miejsca do spędzenia świąt w naturalnej scenerii, z dala od miejskiego hałasu, Rowy mogą być doskonałym wyborem.
Sopot to dość mało oczywisty kierunek na spędzenie Świąt Bożego Narodzenia. Ta popularna miejscowość jest znana głównie w tłumów odwiedzających ją w sezonie letnim. Jednak zimą świątecznej atmosfery dodają liczne dekoracje i iluminacje tworząc niezapomnianą atmosferę. Szczególnie malownicze są spacery po sopockim molo lub wzdłuż plaży. W Sopocie działa wiele luksusowych hoteli, które zadbają o potrzeby gości w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowo z Sopotu można wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Gdańska lub Gdyni i aktywnie spędzić świąteczny czas.
Nie warto ograniczać się do wyboru „święta w górach czy nad morzem”. W Polsce jest wiele innych niesamowitych miejsc, w których można spędzić udane święta Bożego Narodzenia. Są to zarówno duże miasta, jak i mniejsze miejscowości. Podstawowym kryterium, jakie warto wziąć pod uwagę dokonując wyboru jest dostępność miejsc noclegowych oraz możliwość wykupienia pakietów świątecznych. Ilość hoteli i pensjonatów przygotowanych na obsługę gości w Święta Bożego Narodzenia rośnie, dlatego Twoim zadaniem jest po prostu wybranie kierunku, w jakim chcesz się udać. Oto kilka propozycji miejsc, gdzie spędzić święta Bożego Narodzenia w Polsce w niebanalnej atmosferze.
Wrocławski Jarmark Świąteczny od lat wygrywa w kategorii najbardziej efektownych jarmarków w Polsce. Świąteczne stragany rozciągają się na całą długość Rynku, na placu Solnym budowana jest specjalna konstrukcja przypominająca alpejskie domy, a na ulicy Świdnickiej i Oławskiej powstają kolejne odnogi straganu z jeszcze większą ilością stoisk. Jarmark to doskonałe miejsce na zakup świątecznych prezentów, spacer w bajkowej krainie świąt oraz możliwość skosztowania aromatycznego grzanego wina lub gorącej czekolady. We Wrocławiu nie brakuje restauracji i knajpek, w których można doskonale zjeść, a hotele przygotowują specjalne pakiety świąteczne, aby zachęcić gości do spędzenia z nimi tego wyjątkowego czasu.
Kraków to polskie miasto, które przez cały rok odwiedzają setki tysięcy turystów. Nie inaczej jest w okresie Świąt Bożego Narodzenia, jednak dla osób, którym nie przeszkadzają tłumy gra jest warta świeczki. Odwiedziny w świątecznym Krakowie staną się wyjątkowym doświadczeniem dla wszystkich – fanów doskonałego, tradycyjnego jedzenia, miłośników historii i kultury oraz osób szukających magii świąt.
Na krakowskim Rynku Głównym w tym okresie pojawia się jarmark bożonarodzeniowy, na którym można zakupić rękodzieło, lokalne produkty oraz znaleźć wymarzone prezenty. W okresie świątecznym Kraków rozbłyska tysiącem światełek. Na Kazimierzu wciąż jednak panuje nieco senna atmosfera, a wieczorami w oknach knajpek i kawiarni można dostrzec płonące świece i tradycyjne ozdoby.
Boże Narodzenie w duchowym centrum Polski to wyjątkowy sposób na spędzenie świąt dla katolików, którzy w tych wyjątkowych dniach chcą poczuć atmosferę spokoju i głębokiej wiary, zagłębiając się w modlitwie i wspólnym śpiewie kolęd. Odwiedziny na Jasnej Górze pomogą wprowadzić radosny, nieco refleksyjny i bogaty czas we wspólne świętowanie, a piękne dekoracje będą cieszyć oko podczas wieczornych spacerów.
W okresie świątecznym Warszawa zmienia się z pędzącego i gwarnego miasta bajeczną krainę przybraną dekoracjami, wypełnioną jarmarkami świątecznymi i przy odrobinie szczęścia – przyprószoną śniegiem. Biorąc pod uwagę mnóstwo atrakcji kulturalnych, z których można skorzystać w okresie świątecznym, święta w stolicy Polski z pewnością nie będą nudne.
Zapach świeżo upieczonych pierniczków zdecydowanie kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. Toruń to polska stolica piernika to doskonała i nieoczywista propozycja na spędzenie świąt. Zimą całe miasto wygląda jak z bajki. Spacer po Starówce, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO[5] pozwoli poczuć się jak w bajce, a dodatkową, magiczną atmosferę zapewnią świąteczne dekoracje, kolorowe światełka i lokalne stragany. W przerwie od świętowania warto odwiedzić jedno z dwóch muzeów piernika i skosztować tego specjału w różnych wydaniach. Święta Bożego Narodzenia spędzone w Toruniu są polecane dla miłośników bajkowej atmosfery i fanów historii.
Mamy nadzieję, że dzięki naszemu przewodnikowi udało Ci się wybrać miejsce na wyjazd na Święta Bożego Narodzenia w tym lub w kolejnym roku. Zwróć uwagę, że pobyty świąteczne w hotelach w Polsce cieszą się ogromnym zainteresowaniem, przez co warto jak najszybciej dokonać rezerwacji – nawet w okresie letnim. To szczególnie ważne, jeśli wybierasz się do hotelu w większym gronie. Śledź na bieżąco oferty hoteli i kurortów, ponieważ wiele z nich oferuje promocje i rabaty, w formie first-minute lub last-minute. Po dokonaniu rezerwacji pozostaje nic innego jak spakowanie prezentów dla bliskich i przygotowanie walizek na wyjazd. Wesołych Świąt!
Zasiłek pielęgnacyjny w 2024 wynosi 251,84 zł. Dowiedz się, komu przysługuje ta kwota i jak złożyć wniosek o dodatkowe dofinansowanie. Sprawdzamy, kiedy spodziewana jest podwyżka zasiłku.
Ceny prądu w Polsce rosną. Wielu odbiorców chce płacić jak najmniej, oszczędzając energię i wybierając najtańszych dostawców prądu. Dowiesz się, ile kosztuje 1 kWh prądu, co wpływa na ostateczną cenę i poznaj sposoby na oszczędzanie prądu.
Zastanawiasz się, jak efektywnie zarządzać budżetem domowym Dzięki naszym praktycznym wskazówkom i narzędziom będziesz w stanie lepiej kontrolować swoje finanse i osiągnąć stabilność budżetową.
List gończy za długi to środek prawny stosowany przez wierzycieli w celu wyegzekwowania należności od dłużników, którzy unikają spłaty swoich zobowiązań finansowych takich jak pożyczki online [...]
Dowiesz się w nim jak wypłacić pieniądze z bankomatu bez użycia karty za pomocą kodu BLIK! Wyjaśnimy czym jest BLIK, jak działa i jak z niego korzystać. Poznasz zalety korzystania z aplikacji mobilnych banków - dowiedz się jakie to proste!
Nie wszystkie metody oszczędzania są równie skuteczne. W tym artykule przeanalizujemy rodzaje kont oszczędnościowych, aby pomóc czytelnikom ocenić ich przydatność.
Jak aktywować nową kartę płatniczą i nadać PIN? Poznaj krok po kroku, co zrobić, aby w pełni aktywować kartę debetową lub kredytową w bankach do konta...
Wybierasz się za granicę ale nie wiesz jaką kartę płatniczą ze sobą zabrać? W artykule dowiesz się czym jest Visa, a czym Mastercard oraz poznasz różnicę pomiędzy nimi.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co to jest numer VIN samochodu i gdzie go znaleźć. Wyjaśniamy co oznacza numer VIN.