Najlepiej płatne zawody w Polsce - kto zarabia najwięcej?

Jaką ścieżkę kariery warto wybrać, aby cieszyć się najwyższymi zarobkami w Polsce? Opcji jest sporo. Sprawdzamy, w jakim zawodzie zarabia się najwięcej w naszym kraju oraz jakie branże są obecnie najbardziej dochodowe. Marzą Ci się duże zarobki? Przekonaj się, czy wybrana przez Ciebie ścieżka kariery jest jedną z tych, w których można uzyskać największe wynagrodzenie. Jeśli nie - może czas na zmianę kwalifikacji i nauczenie się czegoś nowego?

Jakie zawody w Polsce są najlepiej płatne?

Najlepiej płatne zawody w Polsce w 2023 roku

Według raportu na stronie salaryexplorer.com[1] osoba pracująca w Polsce w 2023 roku zarabia przeciętnie około 7560 zł. Skala wynagrodzeń waha się od 1910 zł (najniższa średnia) do 33 800 zł (najwyższe średnie zarobki). Mediana wynagrodzenia wynosi 6510 zł, co oznacza, że ​​50% osób w Polsce zarabia mniej niż 6510 zł, a druga połowa więcej.

Tak duża rozpiętość wynagrodzeń wpływa na różne potrzeby zatrudnionych. O ile osoby zarabiające mniej chętnie wybierają szybkie pożyczki online na kilka tysięcy złotych, o tyle osoby zarabiające więcej, mogą starać się o większe pożyczki bankowe, ze względu na większą zdolność kredytową.

Różnice w wynagrodzeniach zależą od doświadczenia i lokalizacji. Duży wpływ na kształtowanie się zarobków ma też wybór ścieżki kariery. Przyjrzyjmy się, jakie są najbardziej opłacalne zawody w 2023 roku w Polsce. Orientacyjne zarobki to mediana na tym stanowisku, zgodnie z danymi ze strony https://wynagrodzenia.pl/.

1. Dyrektor departamentu banków (34 490 zł miesięcznie)

Do zadań dyrektora departamentu banku należy nadzorowanie pracy personelu banku, tworzenie strategii i kierowanie strategią danego departamentu, przestrzeganie standardów pracy oraz realizacja wszelkich obowiązków i zadań dla danego departamentu.

Dyrektor departamentu banków dba też o utrzymanie bliskich kontaktów z klientami sektora bankowego - należą do nich instytucje finansowe, inne banki, agencje ratingowe i organy regulacyjne. Do zadań dyrektora należy budowanie trwałych relacji biznesowych i współpracy pozytywnie wpływającej na wyniki banku. Aż 25% dyrektorów departamentu banków może liczyć na zarobki przekraczające 39 000 zł miesięcznie.

2. Dyrektor IT (23 210 zł miesięcznie)

Dyrektorzy IT dbają o wdrażanie kierunków rozwoju firmy pod względem technicznym. Biorą udział w realizacji planu inwestycyjnego środowiska IT. Mogą też zatwierdzać wszelkie decyzje dotyczące zakupów sprzętu i tworzyć politykę bezpieczeństwa informatycznego organizacji. Kierują całym zespołem IT.

Wdrażana przez nich strategia informatyczna ma na celu wspieranie celów strategicznych i operacyjnych przedsiębiorstwa. Dodatkowo do zadań dyrektora IT należy tworzenie planów rozwoju technologicznego, dbanie o budżet firmy i nadzór nad inwestycjami, innowacjami i optymalnym wykorzystaniem zasobów IT.

3. Dyrektor ds. finansów i controllingu (21 020 zł miesięcznie)

Zadania dyrektora ds. finansów i controllingu są rozbudowane i różnorodne. W ich skład wchodzi zarządzanie finansami danej firmy, a także realizowanie jej polityki. Dyrektor powinien posiadać szeroką wiedzę z zakresu analizy rynku finansowego, a także podejmować trafne decyzje inwestycyjne. Do zadań dyrektora ds. finansów i controllingu należy też kontrola wydatków, opracowywanie biznesplanów, przeprowadzanie kontroli i kierowanie całością prac podległych mu departamentów.

4. Dyrektor ds. ryzyka (20 950 zł miesięcznie)

Dyrektorzy ds. ryzyka pełnią ważną funkcję w tworzeniu polityki zarządzania ryzykiem w firmie. Ich zadaniem jest wdrażanie i przestrzeganie polityki organizacji, tworzenie modeli i wdrażanie systemów, a także tworzenie rekomendacji dla zarządu. Dyrektorzy ds. ryzyka posiadają podległy im zespół, który nadzorują i którym zarządzają.

Ważnym zadaniem dyrektorów ds. ryzyka jest unikanie eksponowania firmy na niekorzystne zmiany finansowe. Mogą oni podejmować decyzje, które zminimalizują ryzyko walutowe, ryzyko kredytowe, ryzyko stóp procentowych i inne.

5. Dyrektor produkcji zakładu (19 260 zł miesięcznie)

Do głównych zadań i obowiązków dyrektora produkcji zakładu należy dbanie o optymalizację procesu produkcji, zarządzanie pracą zespołu i procesami technologicznymi, współpraca z innymi pionami i zespołami w obrębie firmy, dbanie o bezpieczeństwo pracowników firmy i monitorowanie efektywności wykonywanych obowiązków i procesów.

Dyrektor produkcji zakładu dba także o wysoką jakość produktów tworzonych w procesie produkcyjnym. Do jego zadań należy ustalanie standardów jakości, przestrzeganie procedur kontroli jakości i wprowadzanie działań korygujących, jeśli zostaną dostrzeżone jakiekolwiek odchylenia od normy.

Inne dobrze płatne zawody w Polsce

Pierwsze miejsca w rankingu najlepiej opłacanych zawodów zajmują stanowiska dyrektorskie. Nie oznacza to jednak, że dobrze płatna praca czeka wyłącznie na poziomach menedżerów dużych firm i organizacji.

Zawody, w których dużo się zarabia to także:

 • Analitycy (analitycy IT, analitycy baz danych, analitycy bankowi, analitycy giełdowi),
 • Architekci - projektanci systemów IT,
 • Audytorzy IT,
 • Menedżerowie marki (Brand Manager),
 • Kontrolerzy Finansowi,
 • Piloci,
 • Front-end deweloperzy,
 • Główni księgowi,
 • Lekarze chirurdzy,
 • Lekarze anestezjolodzy.

Najlepiej płatne zawody w Polsce bez studiów

Chociaż nadal panuje przekonanie, że w Polsce można dobrze zarabiać wyłącznie po ukończeniu studiów, rynek pracy udowadnia, że także bez wyższego wykształcenia można cieszyć się stosunkowo wysokim wynagrodzeniem.

Oto przykładowe zawody, w których można dobrze zarabiać, dzięki nabytemu doświadczeniu:

ProgramistaStudia na kierunkach informatycznych nie są niezbędne do pracy na stanowisku programisty. Pracodawcy znacznie bardziej doceniają rzeczywiste umiejętności pracownika oraz nabyte doświadczenie przy podobnych projektach.
Grafik komputerowyGrafikiem komputerowym może zostać każdy, kto ma talent, wykazuje się zaangażowaniem w swojej pracy i potrafi obsługiwać wybrane programy graficzne.
Fryzjer, kosmetyczkaBranża beauty przeżywa rozkwit, a zapotrzebowanie na usługi fryzjerów i kosmetyczki jest większe niż kiedykolwiek wcześniej. W tym przypadku liczy się doświadczenie, talent i umiejętności, a także chęć do poszerzania swojej wiedzy na szkoleniach.
Personel pokładowyZawód stewarda i stewardessy pozwala łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli pracę zarobkową i podróże. W tej pracy liczą się przede wszystkim umiejętności interpersonalne.
KierowcaNajwyższymi zarobkami mogą pochwalić się kierowcy ciężarówek na trasach międzynarodowych. Aby wykonywać tę wymagającą pracę, należy posiadać odpowiednią kategorię prawa jazdy i cechować się dużą wytrzymałością na trudy dalekich podróży.
Agent nieruchomościAby odnosić sukcesy w lukratywnej branży nieruchomości, nie jest potrzebny żaden stopień naukowy. Zamiast tego warto mieć umiejętności interpersonalne, dużą wiedzę o rynku oraz znać się na marketingu. Agenci nieruchomości mogą pracować zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

Najbardziej opłacalne zawody na świecie

Co ciekawe wynagrodzenia w wielu zawodach, w zależności od kraju na świecie, potrafią diametralnie się różnić. Dobrym przykładem są zarobki w branży medycznej - w Polsce nie należą one do najwyższych (szczególnie biorąc pod uwagę zarobki w państwowej służbie zdrowia), natomiast w Stanach Zjednoczonych zawody medyczne są uważane za najlepiej zarabiające.

Oto lista 5 najlepiej opłacanych zawodów na świecie według portalu Carried Addict[2]:

1. Chirurg (300 000 $ rocznie)

Chirurdzy, niezależnie od tego, czy są to chirurdzy ogólni, czy wyspecjalizowani w pewnej dziedzinie (np. chirurgia szczękowo-twarzowa, ortopedia i inne), mogą liczyć na średnio najwyższe zarobki w większości krajów świata. Poszerzanie swoich umiejętności i zdobywanie kolejnych specjalizacji pomaga zdobywać doświadczenie na kolejnych polach. Chociaż studia medyczne i specjalistyczne szkolenia są czasochłonne i wymagają ogromu pracy, chirurdzy mogą liczyć na bardzo wysokie wynagrodzenia.

2. Lekarz (250 000 $ rocznie)

Lekarze medycyny rodzinnej plasują się na najwyższych miejscach najlepiej opłacanych zawodów medycznych. Podobnie, jak w przypadku chirurgów lekarze muszą poświęcić wiele lat na zdobycie wiedzy i doświadczenia. Podczas studiów mogą wybrać specjalizację, która najbardziej im odpowiada.

3. Dentysta (178 000 $ rocznie)

Chociaż większość z nas stara się omijać dentystów z daleka, w momencie, gdy dokucza bolący ząb są oni jedyną nadzieją na ratunek. Dentyści diagnozują i leczą dolegliwości jamy ustnej, są również przeszkoleni w zakresie interpretacji badań diagnostycznych, takich jak zdjęcia rentgenowskie i bezpiecznego podawania środków znieczulających. Dentyści nie tylko poświęcają wiele lat na naukę i zdobywanie doświadczenia - większość z nich inwestuje ogromne pieniądze w zakup i wyposażenie prywatnego gabinetu dentystycznego.

4. Pilot (170 000 $ rocznie)

Zawód pilota zdecydowanie nie jest dla każdego. Pilotowanie samolotu wartego wiele milionów dolarów, na którego pokładzie znajdują się setki pasażerów to niezwykle wymagające i odpowiedzialne zadanie. Piloci nie tylko muszą przejść wiele szkoleń i zdobyć certyfikaty, ale także wylatać odpowiednią ilość godzin, często inwestując w naukę własne pieniądze.

5. Inżynier lotnictwa (169 000 $ rocznie)

Zadania inżynierów lotnictwa są równie odpowiedzialne co pilotów. Inżynierowie monitorują systemy w samolotach, diagnozując i eliminując wszelkie usterki. Aby zostać inżynierem lotnictwa, należy przejść długą drogę, w tym zdobyć licencję pilota zawodowego i inne certyfikaty.

Odnośniki

[1] http://www.salaryexplorer.com/

[2] https://www.careeraddict.com/

[3] FMCG - branża produktów szybkozbywalnych

FAQ: opłacalne zawody

W jakim zawodzie w Polsce można zarobić najwięcej?

Najlepiej opłacane zawody w Polsce to te, które są związane ze specjalizacjami kierowniczymi i menedżerskimi. Średnia zarobków dyrektorów i menedżerów w dużych firmach wynosi około 30 000 zł plus dodatki. Spore zarobki osiągają także eksperci w dziedzinie IT oraz lekarze takich specjalizacji jak chirurgia czy anestezjologia.

Gdzie można dobrze zarobić w Polsce?

Zarobki w Polsce różnią się w zależności od lokalizacji pracowników. Co ciekawe, całkiem niedawno z pierwszego miejsca na liście miast, w których zarabia się najwięcej, spadła Warszawa. Obecnie na największe zarobki mogą liczyć mieszkańcy Krakowa. Wysokość wynagrodzenia zależy od branży i doświadczenia pracowników.

W jakim zawodzie zarabia się 30 tys. złotych miesięcznie?

W Polsce jest co najmniej kilka zawodów, w których można zarobić ponad 30 tys. złotych miesięcznie. Należą do nich: dyrektorzy na rynku FMCG[3], dyrektorzy finansowi, kierownicy fabryk, dyrektorzy w branży e-commerce, dyrektorzy IT.

Jakie branże oferują najbardziej dochodowe zatrudnienie?

Najlepiej płatne zawody można znaleźć w branżach FMCG, produkcyjnych, finansowych, IT, związanych z bezpieczeństwem. Duże wzięcie mają eksperci na rynkach informatycznych i telekomunikacyjnych. Wiele branż doświadcza obecnie niedoboru specjalistów i ekspertów, przez co ich potencjalne zarobki mogą być wyższe niż kiedykolwiek wcześniej.

Date

10.07.2023

5

Views

34

Ile kosztuje pożyczka
Kwota

3.000

3.000

100 zł 5.000 zł
Okres

30

30

dni
15 dni 60 dni
 • Kwota: 0 zł
 • Prowizja: 0%
 • Kwota do spłaty: 0 zł
 • Dzień spłaty: 9/1/2023
Weź pożyczkę

Popularne artykuły

5 sposobów na wykorzystanie pożyczki gotówkowej

5 sposobów na wykorzystanie pożyczki gotówkowej

Kiedy ostatni raz znalazłeś się w gorszej sytuacji finansowej i nie byłeś do końca pewien, jak za coś zapłacisz? A co z ostatnim razem, gdy czułeś się przytłoczony liczbą miesięcznych płatności, zaległościami na kartcie kredytowej i tymi

Dodatek do gazu 2023 Polska: dofinansowanie i dopłaty

Dodatek do gazu 2023 Polska: dofinansowanie i dopłaty

Możliwość otrzymania dofinansowania do rachunków za gaz pozwala Polakom zaoszczędzić na rosnących cenach surowców energetycznych. Dowiedz się, kto może otrzymać dopłatę za gaz w 2023 roku.

Ile może zabrać komornik z pensji w 2023 roku? Sprawdzamy

Ile może zabrać komornik z pensji w 2023 roku? Sprawdzamy

Sprawdzamy ile może zabrać komornik z pensji w 2023 roku. Dowiedz się wszystkiego o tym ile komornik może zabrać, a ile zostawić na koncie. Przygotuj plan spłaty i zabezpiecz swoje finanse.

Pożyczki ślubne: Jak zapłacić za wesele

Pożyczki ślubne: Jak zapłacić za wesele

Jeśli zastanawiasz się, jak zapłacić za wesele – dla siebie lub kogoś, kogo kochasz – powinieneś jak najszybciej zacząć oszczędzać na to pieniądze.

Weź pożyczkę