Zasiłek pielęgnacyjny w 2024 wynosi 251,84 zł. Dowiedz się, komu przysługuje ta kwota i jak złożyć wniosek o dodatkowe dofinansowanie. Sprawdzamy, kiedy spodziewana jest podwyżka zasiłku.
Numer VIN samochodu (Vehicle Identification Number[1]) jest sprawdzany zwykle przy zakupie pojazdu nowego lub używanego. Numer identyfikacyjny pojazdu warto sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy zakupu samochodu. W tym niepozornym numerze kryje się wiele informacji na temat historii auta, dzięki czemu kupujący może upewnić się, że model pojazdu, który wybrał spełni jego oczekiwania. W tym artykule przedstawimy zastosowania numeru VIN, gdzie go znaleźć, co oznaczają poszczególne cyfry i litery, z których się składa.
Na numer VIN pojazdu składa się 17 znaków – liter i cyfr pisane alfabetem łacińskim lub cyframi arabskimi. Znaki nie mogą być mniejsze niż 7 mm (dla motorów jest to minimum 4 mm). Co ciekawe, są dwie litery, których nie wykorzystuje się w numerach VIN. Chodzi o „I” oraz „O”. Wszystko po to, aby uniknąć pomyłek i pomieszania ich z „1” oraz „0”. Dodatkowo unika się liter „Q” i znaków specjalnych, w tym myślników.
Numer VIN składa się z trzech części[2]:
Ostateczny numer VIN składa się więc z trzech sekcji: WMI/VDS/VIS.
Trzy pierwsze znaki, które posiada numer identyfikacyjny pojazdu to WMI. Znakami mogą być cyfry lub litery. Ten numer wydaje urząd państwowy, w którym siedzibę ma producent pojazdu. Z tych trzech znaków można wywnioskować bardzo wiele, bo zarówno strefę geograficzną, jak i kraj i producenta w danym państwie.
Kolejne sześć znaków w miejscach od 4 do 9 odnoszą się do zakodowania typu pojazdu, informacjach o wykorzystywanej platformie, modelu i stylu nadwozia samochodu. Czasami w numerze określony jest także typ silnika.
Znaki od 10 do 17 to sekcja VIS, z których połowa to wyłącznie cyfry. Ten numer wskazuje na rzeczywisty model pojazdu. W znakach zakodowana jest data produkcji, model pojazdu i znak fabryki. Litery od L do Y wskazują na samochody wyprodukowane w latach 1980 do 2000 roku, natomiast cyfry 1-9 wskazują na pojazdy, które zostały wyprodukowane w latach 2001 do 2009. Od 2010 roku każda kolejna litera alfabetu wskazuje na kolejny rok produkcji, np. 2010 to litera A, 2011 to litera B i tak dalej.
Numer VIN pojazdu można znaleźć na tabliczce, która jest umieszczona na przedniej szybie samochodu, po stronie kierowcy. To tzw. tabliczka znamionowa. Numer identyfikacyjny pojazdu może też znajdować się na słupku po stronie kierowcy (tu znajduje się wiele innych ważnych informacji o pojeździe, w tym dane techniczne), na jednostce napędowej lub na drzwiach.
Gdzie jeszcze można znaleźć numer VIN? Może być na podłodze w okolicy fotela, na grodzi lub w podłodze bagażnika. Najłatwiejszym sposobem na poznanie numeru VIN samochodu jest sprawdzenie jego dowodu rejestracyjnego.
Gdy wiesz już, gdzie znaleźć numer VIN, warto wiedzieć, do czego może Ci się przydać. Zakup auta, procedury z nim związane, pożyczka online lub poszukiwanie źródeł finansowania zakupu są czasochłonne. Nie można jednak zapominać o sprawdzeniu szczegółów danego pojazdu.
Przede wszystkim zacznij od jego weryfikacji na stronie rządowej https://historiapojazdu.gov.pl/.
Po wpisaniu numeru VIN i numeru rejestracyjnego auta, uzyskasz najważniejsze informacje na temat pojazdu. Są one ogólnodostępne dla wszystkich osób, które posiadają numer VIN i pozostałe dane samochodu.
Informacje, które uzyskasz sprawdzając numer VIN samochodu to:
Numer VIN pojazdu, chociaż wygląda skomplikowanie, kryje w sobie wiele ważnych informacji, a każdy znak ma swoje znaczenie. Wiedzą o tym sprzedawcy samochodów oraz kierowcy. Numer VIN pojazdu może zostać uszkodzony lub mało czytelny wskutek wielu czynników – od rdzy, przez umyślne uszkodzenie czy w wypadku telekomunikacyjnym. Procedura nadawania nowego numeru VIN jest czasochłonna i wymaga wielu wizyt w wydziale komunikacji. Dodatkowo jest to kosztowny proces, wymagający zaangażowania rzeczoznawcy, którego zadaniem jest udowodnienie, że wyrobienie nowego numeru nie nosi znamion fałszerstwa lub prób wyłudzenia[3].
Numer VIN jest numerem identyfikacyjnym pojazdu. Można w nim znaleźć najważniejsze informacje dotyczące cech samochodu lub motocykla oraz dane producenta. Numer VIN składa się z trzech sekcji (WMI, VDS, VIS), w sumie z 17 znaków – liter i cyfr.
Numer VIN można znaleźć m.in w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub we wnętrzu maszyny – na tabliczce znamionowej na szybie od strony kierowcy, na drzwiach, jednostce napędowej, podłodze bagażnika.
Numer VIN samochodu nie jest wymagany dla pojazdów, które zostały po raz pierwszy zarejestrowane przed datą 1 stycznia 1995 roku (w przypadku motorów jest to 1 stycznia 2003 roku). Numeru VIN nie muszą też posiadać ciągniki, pojazdy wolnobieżne, przyczepy oraz pojazdy, które posiadają numery nadwozia uzyskane na podstawie innych przepisów.
Identyfikator z numerem VIN może ulec uszkodzeniu, a sam numer może stać się nieczytelny. Dzieje się to z wielu przyczyn – rdzy, uszkodzeń mechanicznych czy niedopatrzenia. Jeśli zorientujesz się, że numer VIN jest uszkodzony, musisz podjąć natychmiastowe działanie. Za uszkodzenie VIN grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Konieczne jest wyrobienie nowego numeru VIN.
Do wyrobienia nowego numeru VIN pojazdu będzie potrzebny rzeczoznawca. Jego zdaniem będzie zweryfikowanie stanu pojazdu i ocenienie, czy numer VIN nie jest przypisany do innego samochodu, a chęć wyrobienia nowego numeru VIN nie jest podyktowana nieuczciwymi pobudkami. Ekspertyza rzeczoznawcy (koszt około 500 zł) jest niezbędna do tego, aby uzyskać nowy numer VIN.
Numer VIN w dowodzie rejestracyjnym znajduje się w rubryce E. Przed zakupem pojazdu warto poprosić jego aktualnego właściciela o przekazanie dowodu rejestracyjnego i zerknąć na wskazaną rubrykę.
Zasiłek pielęgnacyjny w 2024 wynosi 251,84 zł. Dowiedz się, komu przysługuje ta kwota i jak złożyć wniosek o dodatkowe dofinansowanie. Sprawdzamy, kiedy spodziewana jest podwyżka zasiłku.
Prawo jazdy to jeden z pierwszych większych wydatków osób wkraczających w dorosłość oraz wszystkich chcących zyskać niezależność. Do kosztów prawa jazdy wlicza się cena kursu oraz egzaminu teoretycznego i praktycznego.
W tym artykule sprawdzimy, jakie są najbardziej płatne zawody w Polsce oraz branże, w których zatrudnienie może przynieść wysokie potencjalne zarobki.
Sprawdź, jak zarobić szybko pieniądze i poprawić swoją sytuację finansową, także bez wychodzenia z domu. Tylko sprawdzone sposoby na dodatkową gotówkę, które możesz przetestować już teraz.
Kredyt w Play jest dedykowany użytkownikom posiadającym numer w sieci Play i korzystającym z usługi na kartę. W tym artykule szczegółowo przyjrzymy się jak działa kredyt w Play na kartę.
Odkryj, jak łatwo i bez problemu możesz wypłacać pieniądze z konta PayPal. Nasz przewodnik zawiera szczegółowe instrukcje, omawia możliwe opłaty oraz oferuje porady, jak przyspieszyć transakcje. Z nami szybko zrealizujesz bezpieczne wypłaty z PayPal.
Poznaj proces ubiegania się o mieszkania socjalne. Dowiedz się, kto kwalifikuje się do otrzymania lokalu i jakie dokumenty są niezbędne. Wyjaśniamy kryteria, niezbędne dokumenty, procedury urzędowe i dajemy wskazówki, by zwiększyć szanse na przydział.
Odkryj pomysły na prezenty świąteczne, które będą strzałem w 10! Lista ponad 40 sprawdzonych prezentów dla najbliższych.
Poznaj polskie tradycje Bożonarodzeniowe i wigilijne. Odkrywamy mniej znane i popularne zwyczaje świąteczne w Polsce.